Časopis sruby&roubenky 2/2016
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 2/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Moderní dům s mnoha výhodami</small>

POJĎTE DÁL: Moderní dům s mnoha výhodami

Michal Babor | Středa, 25. květen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Martina a Bernhard snili o novém domě téměř 30 let. K rozhodnému kroku je přesvědčil až kolega, který si nový dům postavil, a s dodavatelem byl velmi spokojen. Martina pak několik týdnů kreslila a vymýšlela, až byl na světě laický projekt nového domu: projektant její představy převedl do podoby technické dokumentace, doladil detaily… a pak už se jen čekalo na den, kdy přijede kamion s novým domem.

 

V nové lokalitě určené pro zástavbu rodinnými domy nastavil stavební úřad přísné regulativy: určil nejen tvar střechy a barvu střešní krytiny, ale i výšku hřebene a dokonce i barvu fasády. Martině a Bernhardovi ale toto nařízení přišlo právě vhod: „Přáli jsme si světlý dům zvenku i zevnitř, takže bychom v každém případě dům opatřili bílou omítkou. Protože je dům celý dřevěný, má zvenku jen bílou lazuru,“ vysvětluje Martina. „Uvnitř pak stačilo světlé stěny z borovice opatřit ochranným UV nátěrem, aby časem neztmavly.“

Moderní roubenka -exteriér 2

 

Přirozená dělba práce

Zatímco Martina si vzala na starost plánování domu a uspořádání půdorysu, její manžel, zručný řemeslník, se postaral o jeho montáž. Dodavatel totiž nabízí možnost výstavby svépomocí, pouze za odborného dohledu profesionála: „Montér nám vždy ukázal, jak se konkrétní část domu montuje, zbytek už jsme zvládli sami,“ vzpomíná Bernhard. Na stavbě byl s námi pět dnů, během nichž jsme zvládli postavit celý dům včetně střechy. Dokončovací práce jsme zvládli také sami za pomoci přátel, rodiny a najímaných řemeslníků.“

Moderní roubenka -interiér 1

 

Klasický srub z kulatiny se majitelům nelíbil, přesto se nechtěli vzdát svého snu o domě z masivního dřeva. Zvolili proto systém masivních dřevěných panelů lepených z lamel ze severské borovice tak, že jádrové dřevo je vždy na vnější straně. Díky tomu se vyhnuli i obvyklému sedání, které do jisté míry omezuje uživatelský komfort domu.

Hlavní výhodou je variabilita

Přestože je dům patrový, plánovali ho stavebníci s výhledem na blížící se seniorský věk. Přízemí je proto kompletně bezbariérové, toaleta s koupelnou jsou dostupné i na invalidním vozítku a k dispozici je i pokoj výhledově určený pro ložnici. V domě je i místo na dobudování výtahu do patra, kdyby byl náhodou potřeba. Stejně tak je možné dům upravit pro potřeby vícečlenné rodiny – otevřený prostor nad obytnou částí by se uzavřel stropem a dobudoval by se další pokoj.

Moderní roubenka -interiér 2

 

Vnitřní příčky jsou vyzdívané a na některých místech doplněné výmalbou v zemitých odstínech, takže celkově působí interiér velmi harmonicky a světle – přesně tak, jak si stavebníci přáli. Je to i díky tomu, že stěna do zahrady je z jedné třetiny prosklená a vytažená až téměř k hřebeni. Stínění tady není nutné, protože jde o severozápadní stranu. „Získali jsme pozemek v poslední řadě, za námi už jsou jen louky, takže si můžeme užívat i výhledů na večerní západ slunce,“ vypráví o kouzlu netušeného Martina.

Moderní roubenka -interiér 3

 

Prostorová velkorysost se projevuje nejen v horizontální rovině přízemí, ale i ve vertikálách – obytný prostor je otevřený až ke střeše, takže užitnou plochu podkroví zmenšuje o plnou třetinu. Zbytek je pak rozdělen mezi galerii, ložnici a velkou koupelnu. Také tento prostor profituje z prosklení střechy a večer zalévá podkroví příjemnými teplými tóny zapadajícího slunce.

Zátěž až po 60 letech

Ačkoliv jsou dvaceticentimetrové obvodové stěny tvořeny jen masivním dřevem bez přidané izolace, splňuje dům požadavky určené v nařízení o energetických úsporách (EnEV). Hodnota součinitele prostupu tepla U sice není nejnižší, nicméně množství skutečně potřebného tepla je o třicet až čtyřicet procent nižší než množství určené výpočtem. Domy z masivního dřeva totiž dosahují tepelného komfortu už při teplotách o dva až tři stupně nižších než domy zděné.

Moderní roubenka -interiér pracovna

Úspora energie jde ruku v ruce s faktem, že i pro organismus jsou zejména v zimě nižší teploty zdravější. Nezanedbatelná není ani vysoká povrchová teplota dřeva – když se dřeva dotknete, nikdy nepocítí takový chlad jako při doteku zdi. „Pro někoho může mít význam i ekologická bilance našeho domu. Je postaven asi z padesáti kubíků borového dřeva, které v sobě váže téměř padesát tisíc tun oxidu uhličitého. V závislosti na způsobu vytápění trvá asi šedesát let, než toto množství vyprodukujeme. To znamená, že náš dům začne zatěžovat atmosféru až za šedesát let!“ uzavírá své vyprávění Martina.

Připravil Michal Babor, foto Fullwood

Technické parametry domu:

Zastavěná plocha: 110 m2
Užitná plocha: 149 m2
Spodní stavba: základová deska
Stavební systém: jednoplášťový masivní dřevěný panel z třívrstvých lepených lamel ze severské borovice, tloušťka 20 cm
Střešní krytina: betonová taška
Vnitřní příčky: dřevěné, vápenopískové cihly
Podlahy: dřevěné, dlažba
Okna: dřevěná s trojitým tepleněizolačním zasklením, borovice a meranti
Teplo: podlahové vytápění, tepelné čerpadlo vzduch-voda, fotovoltaické panely pro ohřev vody
Součinitel prostupu tepla stěnou U: 0,18 W/m2K
Roční primární potřeba tepla: 30 kWh/m2 (maximální přípustná hodnota 81 kWh/m2)
Projekt a realizace: Fullwood Wohnblockhaus

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop