Malý bungalov s funkční dispozicí a útulnou atmosférou

Malý bungalov s funkční dispozicí a útulnou atmosférou

Lucie Němcová | Čtvrtek, 12. listopad 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Čas od času naše kroky vedou do dřevostaveb, které jejich majitelé obývají již nějaký ten rok a jsou tedy podrobeny náročnější zkoušce funkčnosti, ale také jsou již útulně zabydlené. Mezi takové patří i malý bungalov na Moravě. Celý dojem umocňuje malebná vzrostlá zahrada, dílo samotných majitelů. Při pohledu na ni nám bylo jasné, že máme tu čest s milovníky rostlin a profesionály v oboru zahradnictví.

Podobně jako mnoho jiných stavebníků, ani my jsme na začátku netušili, že si postavíme dřevostavbu. Vlastnili jsme pozemek se starým zchátralým domkem, kde jsme zvažovali přestavbu na sídlo firmy nebo moderní dům pro naše bydlení. Nejrozumnějším řešením se ukázalo stávající domek zbourat a od základů postavit dům nový podle našich požadavků.

Nejsilnějším argumentem, který rozhodl právě pro stavbu na bázi dřeva, byla úspora půdorysné plochy. Pozemek je v proluce a je velmi úzký. Zděné stěny spolu s adekvátní izolací pro dosažení tepelně technických parametrů poplatným dnešní době by znamenaly tloušťku přesahující čtyřicet centimetrů, zatímco s dřevostavbou jsme dosáhli na hodnotu pouhých osmadvacet centimetrů.


Navrhování domu koníčkem

Výsledný koncept vychází z typového domu, je upravený podle možností pozemku a našich požadavků. Měli jsme jasnou představu dispozice – centrem měl být otevřený a vzdušný prostor s výhledem do zahrady. Mojí ženu vymýšlení budoucího bydlení velmi bavilo, takže se mu ráda věnovala. Dispozice a z velké části i řešení interiéru jsou její práce.

Námi oslovená specialistka z firmy ATRIUM využila manželčiny návrhy a vytvořila pro nás originální studii domu přesně podle našich potřeb. S designem a nejrůznějšími praktickými detaily nám pak radil architekt, který s firmou spolupracuje. Kvůli tomuto vstřícnému a otevřenému jednání a kvůli vysoké kvalitě práce, o které jsme se předem důkladně přesvědčili, jsme si pro realizaci našeho domu firmu ATRIUM vybrali.

prakticky-bungalov-zahrada

obr.: Vzrostlá zahrada dům z jihu téměř zakrývá a zajišťuje soukromí. Letní slunce pomáhají odstínit rostliny a vysunovací markýza. Foto: Martin Zeman

prakticky-bungalov-jezirko

obr.: Zahrada poskytuje řadu odlišných zákoutí. nechybí ani jezírko s křišťálově čistou vodou a rybami. Terasa je ze vzácného dřeva Sapeli, které je trvalnivé a nevyžaduje speciální údržbu. Foto: Martin Zeman


Od základů až po umytá okna

Prošli jsme si v začátku schvalovacího procesu nejrůznějšími peripetiemi na úřadech, limitovali nás předepsané regulativy a nejednou docházela trpělivost. Náročné bylo i vybírání vybavení domu – takzvaná detailizace. Za celý den jsme v showroomu společnosti ATRIUM vybrali vše od střešní krytiny přes okna, povrchy až po kličky u oken. Samotná stavba už však byl koncert.

Po dokončení základové desky přijel na pozemek padesátitunový jeřáb se dvěma kamiony a z připravených panelů za pár dní sestavili dům. Poté nastoupili elektrikáři, topenáři a další řemeslníci, kteří dům následující tři měsíce kompletovali.

Necelých dvanáct týdnů od počátku stavby jsme se mohli stěhovat. V domě bylo vše precizně uklizeno včetně umytých oken. Musím říct, že něco takového jsem opravdu nečekal a firmě ATRIUM za tento profesionální přístup patří obrovský dík.

prakticky-bungalov-vstup-do-domu

obr.: Od hlavní rušné silnice dům dělí také objekt garáže. Pečlivá úprava zahrádky nechybí ani zde před domem. Foto: Martin Zeman

prakticky-bungalov-vstup

obr.: Dům je díky své poloze v proluce elegantně chráněn před povětrnostními podmínkami, což má velmi příznivý vliv na celkové ztráty domu. Foto: Martin Zeman


Čerstvý vzduch a teplo v domě

Dům je v zimě vytápěn zejména krbovými kamny. Jako doplňkový zdroj slouží elektrokotel, který nám ohřívá také užitkovou vodu. Nezanedbatelným zdrojem tepla je i slunce, které na jižní straně svítí do obývacího pokoje po celý den. V létě je odstíněno přesahem střechy a markýzou, zatímco v zimě nízké sluneční paprsky dopadnou hluboko do dispozice.

Centrální rekuperaci jsme v domě nechtěli. Odradila nás cena a neměl jsem dobrý pocit ani z rozvodů v podlaze, kde by se mohly usazovat nečistoty. Zvolili jsme tedy jednodušší řešení – systém lokálních ventilátorů se speciálním keramickým výměníkem uvnitř. Ventilátor sedmdesát sekund nasává a sedmdesát sekund vzduch vyfukuje ven.

Keramický výměník uvnitř se tak v jednom směru nahřívá a ve druhém teplo opět vydává, takže ho vrací zpět do místnosti. Ušetřili jsme tak za systém rozvodů a přesto máme v domě příjemně čistý vzduch. Nejvíce tento mechanismus oceňujeme v ložnici, kde je ráno po probuzení vzduch nevydýchaný, přestože není přes noc otevřené okno.

prakticky-bungalov-obytny-prostor

obr.: Hlavní obytný prostor spojený s kuchyní je srdcem domu. Výhled do zahrady působí téměř jako obraz a v létě, když mohou být okna dokořán, hranice mezi interiérem a exteriérem mizí. V zimě jsou v hlavní roli kamna, zdroj příjemného tepla, ale také dokreslení zimní domácí atmosféry. Foto: Martin Zeman

prakticky-bungalov-jidelna

Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele

Mezi lidmi převládá názor, že dodavatelé montovaných dřevostaveb umějí jen "sázet svoje typovky" do satelitů. Toto je ukázka jiného přístupu firmy ATRIUM. Sami jsme doporučili stavebníkům upřednostnit komplikovanější parcelu ve starší zástavbě a navrhli jsme pro ně originální podobu i umístění domu a garáže. Nejvíce si ceníme toho, že se tento přívětivý dům, díky svému provedení a trvalé spokojenosti a nadšení jeho majitelů, stal inspirací pro další zákazníky ATRIA.

Ing. Jana Hromčíková-ATRIUM
Ing. Jana Hromčíková
poradce firmy ATRIUM s.r.o.

prakticky-bungalov-loznice

obr.: Ložnice je stejně jako jiné místnosti v domě vybavena speciálním větracím zařízenám, které po celou noc zajišťuje čerstvý vzduch. Foto: Martin Zeman

prakticky-bungalov-koupelna

obr.: Hlavní koupelna v těsném sousedství ložnice je řešena v zemitých a přírodních tónech. Praktickým zdrojem přirozeného světla je zde světlovod. Foto: Martin Zeman

prakticky-bungalov-pokoj

Foto: Martin Zeman

Komentář redaktorky

Je zajímavé sledovat, kolik rozdílných cest vede k pohodlnému a kvalitnímu bydlení. Každý dům je jiný a každý z investorů má jiné priority a názory. I přes rozdílné přístupy a technologie domy fungují a majitelům se v nich hezky bydlí. To jen potvrzuje, že k dobrému výsledku vede mnoho cest. Malý útulný domek v Moravském kraji, který jsem navštívila v roce 2014 se může pyšnit myslím těmi nejdůležitějšími hodnotami – maximálně funkční dispozicí, ve které nic nechybí ani nepřebývá, a útulnou atmosférou, jež je nepostradatelným základním kamenem domova.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 596 m2
 • Zastavěná plocha: 143 m2
 • Užitná plocha: 125 m2
 • Spodní stavba: základová deska
 • Stavební systém: montovaná dřevostavba
 • Tepelné izolace: polystyren
 • Fasáda: strukturní omítka
 • Střecha: sedlová
 • Střešní krytina: betonová Bramac
 • Okna: dřevěná eurookna
 • Podlahová krytina: dlažba, koberec
 • Vytápění: elektrokotel, koupelna - elektrorohože
 • Vzduchotechnika: systém větrání s rekuperací
 • Skladba stěny směrem dovnitř: strukturní omítka, fasádní tepelná izolace, sádrovláknitá deska, tepelná minerální izolace, dřevěná konstrukce, sádrovláknitá deska, tapeta
 • Celková tloušťka stěny: 285 mm
 • Hodnota U stěny: 0,21 W/m2K
 • Realizace:  ATRIUM s.r.o.

prakticky-bungalov-pudorys


mail-ico-poptavka

Zaujal vás tento rodinný dům? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost ATRIUM, s.r.o. je výrobcem a dodavatelem vysoce kvalitních dřevostaveb s unikátní technologií DifuTech® - difuzně otevřený konstrukční systém, kterým staví moderních energeticky úsporné dřevostavby po celé republice, na Slovensku a také v Rakousku. Specializací firmy je zejména výstavba individuálních domů podle architektonických studií klientů, případně individuální úpravy typových domů. V současné době dosahuje roční výstavba 60–90 rodinných domů. Firma je členem Asociace dodavatelů montovaných domů.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 1-2014

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop