Ve městě už žít nechtěli. Teď si majitelé prosklené dřevostavby užívají pohled na údolí a západ slunce

Ve městě už žít nechtěli. Teď si majitelé prosklené dřevostavby užívají pohled na údolí a západ slunce

Lucie Němcová | Pátek, 20. březen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Nejeden příběh obyvatel dřevostaveb začíná klasickým dilematem – město, nebo venkov? Která z variant zvítězila v tomto případě, je zřejmé hned z první fotografie. A že to bylo rozhodnutí velmi dobré, vnímají majitelé sympatické dřevostavby každý den při pohledu na údolí a západ slunce.

Po deseti letech, kdy naším domovem bylo město Kladno, začalo klíčit rozhodnutí nechat děti vyrůstat někde, kde se člověk nezamotá do igelitového pytlíku a nešlápne do psího exkrementu hned, jakmile vykročí z domu. Podvečerní návštěva u manželova bratra v jeho novém domku připomínajícím prosklenou stodolu naše rozhodnutí jen utvrdila – ve městě nemůžeme zůstat už ani minutu.


Když si architekt rozumí s klientem

Nějaký čas jsme hledali inspiraci a dospěli k jednoznačné volbě. Společnost Prodesi | Domesi na nás působila profesionálně a jejich domy přesně korespondovaly s naším vkusem. Ve chvíli, kdy jsme na veletrhu viděli video o stavbě jednoho takového domu z dřevěných panelů, nás nadchla rychlost výstavby a bylo jasné, že naším novým domovem bude dřevostavba.

S architektem Pavlem Horákem jsme si od prvního okamžiku velmi sedli. Dokázal vnímat naše potřeby a reflektovat je naprosto skvěle v návrhu domu. Objekt měl pochopitelně taky reagovat na konkrétní místo. Požadovali jsme stavbu, která nám bude sloužit a také nás nezruinuje – jinými slovy, měla být rozumně úsporná. Žádné složité technologie a v domě hlavně přírodní materiály – dřevo, kámen a nejlépe žádné textilie, které drží prach. Přáním byl hodně prosklený a otevřený objekt s krytou terasou.


V domě jsme součástí přírody

Pozemek, který se nám podařilo sehnat, by se dal označit za snový. Je ve vesničce, kde vlastním chalupu, takže mám k tomuto místu vztah. Leží ve svahu a díky perfektní jižní orientaci se do něj celý den opírá sluníčko. Neunikne nám východ ani západ slunce a navíc máme výhled na okolní zástavbu a údolí. Díky prosklení máme pocit, že jsme součástí okolního lesa, o čemž nás čas od času přesvědčí návštěva laně nebo jelena. Vidět takové zvíře z očí do očí asi metr za prosklenou stěnou je opravdovým zážitkem.

Celý proces stavby i realizace jsme nechali na firmě Prodesi | Domesi, byli jsme tak ušetřeni veškerých starostí – obíhání úřadů, koordinace řemeslníků nebo neustálého dojíždění na pozemek. Stavba trvala s pauzami přibližně tři čtvrtě roku, vše běželo jako na drátkách a my jen pohodlně přihlíželi, jak objekt postupně roste. Naší starostí bylo pouze stěhování včas před začátkem školního roku, což bylo do puntíku splněno.

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-dum-1

obr.: Dům je částečně zapuštěný do svahu a terén za domem drží opěrná stěna z gabionů. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-dum-6

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-dum-5

obr.: Dům hraje mnoha barevnými odstíny od hnědé po stříbrnou v závislosti na pozici slunce a úhlu pohledu pozorovatele. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-dum-4

obr.: Fasádní obložení z neošetřeného modřínového dřeva dům přirozeně začlěňuje do přírodního kontextu. Ve spodní části stavby je kladeno horizontálně a v horní vertikálně. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-dum-3

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-dum-2

obr.: Skalnatý svah plný stromů kryje domu záda, zepředu jej stráží ořešák, který v minulosti s láskou zasadila jedna z místních starousedlic. Foto: Martin Zeman


Léto ani zima nás nezaskočila

Dům vytápíme krbovými kamny, která po většinu roku stačí k prohřátí celého domu. V pokojích jsou také klasické radiátory, které v případě potřeby vytopí místnosti pomocí doplňkového zdroje – elektrokotle. Ten také zajišťuje, aby teplota v domě neklesla pod devatenáct stupňů v době naší nepřítomnosti. První rok jsme se báli teplotních extrémů zimy i léta.

A hned napoprvé dům prošel náročnou zkouškou. Zima byla dlouhá a mrazivá, stejně jako léto bylo opravdu horké. V obou případech však dům obstál skvěle.

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-interier

obr.: Interiér je zařízen jednoduše a účelně. Zdrojem tepla jsou krbová kamna v obývacím pokoj, která jsou obložení místním pískovcem. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-detail-kamna

obr.: Teplo z krbových kamen prohřeje bez problémů celý dům. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-obytna-mistnost


Velká okna pomáhají spořit

Velká okna a skvělá orientace domu má mnoho výhod. Tepelné zisky za slunečného počasí a zároveň dostatek světla. Mnohem více využíváme přirozeného osvětlení a bez svícení vydržíme až do pozdních hodin. Snad jedinou drobností, která nás překvapila, byla vyšší vlhkost v interiéru a následná kondenzace na oknech.

Dokonalá těsnost domu si zkrátka žádá pravidelný režim větrání a dostatečného topení, aby se vlhkost vzduchu udržela v normě. Teď už o tomto mechanismu víme a dáváme si větší pozor, intenzivně větráme a více topíme, a je po problému.

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-jidelni-stul

obr.: Dřevostavbu v interiéru prozrazují stropní trámy místy odhalené masivní dřevěné panely ze smrkového dřeva, které jsou nosnou konstrukcí domu. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-cela-kuchyne

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-chodba


titul-02-2014

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2014

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč

koupit časopis

 

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-schodiste


"Celý dům působí velmi útulně, teple a má příjemnou akustiku."


navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-patro

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-loznice

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-terasa

obr.: Majitelé si přáli krytou terasu, nakonec mají hned dvě. V přízemí v sousedství obývacího prostoru a další o patro výš vedle ložnice. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-pracovna

obr.: Uvnitř objektu nenajdeme téměř žádné textilie (záclony nebo koberce) snad až na provizorní rolety, které stíní ostré slunce, než budou aplikovány vnější okenní žaluzie. Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-koupelna

Komentář majitelky domu

Dům po roce a půl od stěhování překonává naše původní očekávání. Propojení s exteriérem v létě i v zimě, možnost volného pohybu, snadné vytápění i větrání, to vše přispívá k příjemnému pocitu z bydlení v dřevostavbě. Děkujeme firmě za realizaci našich představ, kdy i příprava a průběh stavby byly příjemnou zkušeností.

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-majitelka-domu
majitelka domu

Komentář architekta

Proces přípravy této realizace byl nadstandardně dlouhý a zahrnoval mimo jiné i změnu pozemku stavby a tím pádem i vlastně druhý návrh domu pro novou lokaci. Díky důvěře a přístupu klientů dozrál však celý proces do nadstandardního výsledku.

Měli jsme možnost navrhovat dům v inspirativním prostředí pro inspirativního klienta, navíc na místě se silným historickým kontextem. Navrhli jsme jakýsi moderní přepis lokální historické dřevěné architektury. Děkujeme investorům za příležitost a pozitivní energii, kterou do celého procesu vkládali až do předání domu.

ing-arch-pavel-horak-prodesi
Ing. arch. Pavel Horák
Prodesi | Domesi

Komentář redaktorky

Rukopis, který nepřehlédnete – to platí i pro další z řady staveb společnosti Domesi. V sousedství tradičních roubených domů poutá pozornost svým moderním výrazem a velkými okny, zároveň se však začleňuje použitím sedlové střechy a fasádním palubkovým obkladem, který svým rozdílným směrem kladení v dolní a horní části odkazuje na klasické dělení stavby na podezdívku a nadezdívku.

Co majitele na tomto pozemku okouzlilo, poznáte ihned, jakmile spatříte výhled z domu – údolí jako na dlani. A když zrovna není pod mrakem, sluneční paprsky prostupují téměř celý dům. To jsou první dojmy, a co teprve, když vás večer přijde z očí do očí pozdravit laň...

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka

Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1 428 m2
 • Zastavěná plocha: 96 m2
 • Užitná plocha: 138 m2 + 36 m2 terasa
 • Spodní stavba: betonové základové pasy
 • Stavební systém: masivní dřevěné panely NOVATOP, trámový strop
 • Tepelná izolace: minerální
 • Fasáda: modřínové palubky
 • Střecha: krov z KVH řeziva
 • Střešní krytina: vláknocementová Cembrit, šablona Rhombus
 • Okna: dřevěná se zasklením dvojsklem
 • Podlahová krytina: vinyl, dlažba
 • Vytápění: krbová kamna a ústřední vytápění s elektrokotlem
 • Skladba stěny směrem dovnitř: modřínové palubky, provětrávaná mezera, difuzní fólie, tepelná izolace v dřevěném roštu a masivní dřevěný panel
 • Celková tloušťka stěny: 383 mm
 • Hodnota U: 0,2 W/m2K
 • Realizace: Prodesi | Domesi
 • Foto: Martin Zeman

navsteva-Prodesi-.drevostvaba-ve-svahu-pudory


mail-ico-poptavka

Zaujala vás tato prosklená dřevostavba? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Architektonický ateliér a realizační společnost Prodesi | Domesi specializující se výhradně na dřevostavby. Provede vás celým procesem stavby od první skici přes projektovou přípravu, až po předání klíčů od dokončené stavby. Mimo individuálních projektů nabízí také typové domy. Společnost funguje na trhu od roku 2002 a má na svém kontě více než stovku realizovaných dřevostaveb.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 2-2014

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop