Lucie Němcová | Středa, 29. leden 2020 |
Obyvatelé této dřevostavby na začátku již měli zkušenost s typovým domem na relativně malém pozemku. Několik let bydlení však ukázalo, že je třeba domov s kvalitnější dispozicí a větším pozemkem, zkrátka více na míru potřebám mladé rodiny. Podařilo se najít krásné místo na okraji malebné obce západních Čech lemované poli. A tak započala nová cesta za vysněným domem, tentokrát ovšem již po boku architekta, který nás domem provedl.
Trojúhelník klient – architekt – stavební firma je funkční a správný
Zásadním aspektem tohoto projektu byl trojúhelník klient – architekt – stavební firma. Není v praxi příliš obvyklý, přitom právě tato spolupráce zajišťuje dobrý a funkční výsledek. Lidé často poptávají rovnou dodavatelskou firmu a některý z typizovaných domů, což s sebou může nést jistá úskalí. Tady to ovšem bylo naopak.
Majitelé již měli zkušenost s jedním domem a tentokrát věděli, že je třeba stavbu více přizpůsobit jejich požadavkům. Nakonec měli návrh domu hotový ještě předtím, než realizační firmu oslovili. Dům jsme v naší kanceláři nejen navrhli, ale také pomáhali postavit formou autorského a částečně i technického dozoru. Do celého domu jsme navrhli také interiér na míru veškeré truhlářské prvky interiéru včetně: dveří, schodů, kuchyně, vestavných skříní, knihovny, dětského pokoje.
Moderní dům, moderní prvky
Přáním stavebníků byl moderní dům, ovšem umístění na okraji malé obce s výhledem téměř na Šumavu vyžadovalo jistý respekt ke zdejšímu typu zástavby. Volba nakonec padla na objekt se sedlovou střechou s přesahem, ale své místo našly také moderní prvky. Například je vynechán rohový sloupek nosné konstrukce ve štítu a okna v prvním patře jsou tak spojena do jednoho pruhu.
Tyto drobné architektonické a konstrukční hříčky stavbu posouvají blíže k moderním trendům v současné architektuře. Díky terénnímu zlomu na pozemku vznikl také železobetonový suterén, jehož strop tvoří v podstatě základovou konstrukci vrchní panelové dřevostavby. Materiálovou kombinací tedy nevznikl žádný nestandardní detail, který by nebyl běžný u jiných dřevostaveb.
"Drobné architektonické a konstrukční hříčky posouvají dům blíže k moderním trendům současné architektury."
obr.: Nižší hmota domu záměrně opticky rozbíjí objem dvoupodlažní části objektu. Své místo zde má vstupní část a prostor přiléhající k zahradě, ve kterém je zimní zahrada a kuchyňka.
Interiér na míru
Dominantním prvkem přízemí je promyšlená vestavěná stěna lemující celý obytný prostor od kuchyně po obývací pokoj. Je vetknuta do niky a obsahuje spoustu úložného místa, ale také třeba knihovnu s televizí a speciálními pojízdnými panely, které mohou televizi překrýt a zamezit, aby se stávala „oltářem“ obývacího pokoje.
obr.: Díky posuvným panelům můžeme odhalit buď knihovnu, nebo televizi. Výrazná obrazovka tak nemusí dominovat prostoru, jak tomu bývá zvykem.
obr.: Obývací část opticky odděluje krb, doplňkový zdroj tepla domu. Hlavním zdrojem je kotel na dřevo a teplo distribuuje podlahové vytápění, radiátory tedy nikde nenajdeme.
"V patře nechybí zóna pro rodiče i dětské pokoje a pracovna. Důležitým aspektem dispozice je, že funkce některých pokojů se může v čase proměňovat v závislosti na měnících se potřebách obyvatel domu."
obr.: Návrh interiéru vznikal stejně jako celý koncept stavby v rukou architekta, což je vidět v každém detailu. Hlavní obytný prostor lemuje dominantní obývací stěna s krbem, který opticky dělí kuchyni od obývací části.
obr.: Varný ostrůvek kuchyně je orientován tak, aby kuchař viděl do prostoru. U pracovní plochy na druhé straně však o výhled také nepřichází díky velkému oknu.
obr.: Jídelna společně s obývacím pokojem jsou hlavním prostorem, kde jsou všichni spolu.
obr.: Uvnitř je dům protkán teakovým dřevem. Interiér podtrhuje dubová prkenná podlaha a barevné akcenty – od bílé, přes šedivou a černou až po teplé odstíny červené.
obr.: Prostor, který může v čase měnit své funkce podle potřeby. Kdo ví, jestli z ní jednou bude herna pro děti, relaxační zóna s posilovnou nebo pokoj pro hosty.
Komentář autora návrhu:
Dům jsme v mém ateliéru nejen navrhli, ale také pomáhali postavit formou pravidelného autorského a technického dozoru. Do celého domu jsme navrhovali interiér na míru včetně dveří, schodů, kuchyně, vestavných skříní, knihovny a dětského pokoje.
Tomáš Klanc
autor návrhu domu
Komentář dodavatele:
Tento dům byl specifický především díky požadavkům investorů dotáhnout vše do precizního detailu. Díky spolupráci s jejich architektem a díky naší kvalitní dílenské přípravě při výrobě panelů se nám podařilo vše postavit v domluvené kvalitě a za dohodnutou cenu.
Jaromír Eisman
dodavatel stavby
Komentář redaktorky:
Dům je důkazem toho, jak důležité je stavbu navrhovat s rozmyslem, na míru a do detailu a nechat si pomoci od zkušených. Fascinuje mě řešení interiéru, které s celým konceptem domu vytváří logický celek a působí velmi osobitě. Nejvíce mě baví vestavěná stěna v obývacím pokoji přízemí, která se propisuje až do nenápadné kuchyně a celý prostor vizuálně sjednocuje.
Obsahuje spoustu vychytávek pro ukládání věcí, ale zároveň svým pestrým členěním lahodí oku. Jako velké plus vnímám také důmyslně promyšlené úložné prostory v celém domě. Konkrétně suterén, šatnu i vestavěné skříně. Jak je vidět, ani prostředí české vesnice tedy nemusí být překážkou modernímu bydlení jak v exteriéru, tak v interiéru.
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka
Technické parametry domu:
- Zastavěná plocha: 220 m2
- Užitná plocha: 360 m2, 150 m2 suterén
- Spodní stavba: Suterénní stavba podzemního podlaží - betonový monolit, izolace asfaltové pásy + 15 cm tepelné izolace
- Konstrukční systém: Prefabrikované panely
- Tepelná izolace: Stěny foukaná celulóza + dřevovláknitá deska, střecha minerální vata
- Fasáda: Provětrávaný obklad fasádními palubkami
- Střešní krytina: Plechová falcovaná
- Okna: Eurookna s trojskly, předokenní žaluzie
- Podlahy: Obytné místnosti - dřevěné parkety, koupelny a chodby - keramická dlažba
- Teplo: Zdroj tepla a TUV - kotel na dřevo + akumulační nádrž, rozvod tepla podlahovým vytápěním, krb v obytném pokoji jako doplňkový zdroj tepla
- Skladba stěny (směrem zevnitř): 2 × sádrokarton tloušťky 2,5 cm, instalační předstěna tloušťky 5 cm vyplněná minerální vatou, OSB deska plnící funkci parobrzdy, foukaná tepelná izolace tloušťky 16 cm, dřevovláknitá deska tloušťky 6 cm, difuzní fólie – pojistná hydroizolace, větraná mezera – nosný rošt fasádních palubek tloušťky 6 cm, fasádní palubky - sibiřský modřín tloušťka 2 cm
- Celková tloušťka stěny: 40 cm
- Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,16 W/m2K
- Projekt: Ing. arch. Tomáš Klanc, Ing. arch. Kryštof Spilka – Klanc architekti, www.klanc.cz
- Realizace stavby: PALIS PLZEŇ, spol. s r.o.
- Realizace interiérů: TITA, s.r.o.
- Foto: Vavřinec Menšl
obr.: Půdorys přízemí domu.
obr.: Půdorys horního patra domu.
obr.: Půdorys suterénu domu.
obr.: Řez celým domem.
Chcete si také postavit dřevostavbu podobného typu? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Rodinná firma PALIS Plzeň, spol. s r.o. je dodavatelem dřevěných energeticky úsporných domů podle individuálních návrhů architektů nebo investorů. Staví obytné domy, chaty i objekty občanské vybavenosti. Používá atestované a certifikované materiály se zárukou.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Zažijte dokonalý relax v podhůří Jeseníků v jedinečných srubech
Když jsem přijížděla do oblasti Šumperska, musela jsem zpomalit. Nádherná, bujná a pestrá příroda mě neustále nutila vyhlížet z okénka a nechtěla jsem dopadnout jako pan doktor,…
-
Na samotě v cedrové roubence, ale s velkoměstem za zády
Bydlení v Praze má Dana ráda, miluje však i přírodu. Hledala proto místo, kam by mohla jezdit, a střídat tak bydlení v metropoli s časem stráveným na chalupě, někde mimo ruch…
-
Originální roubenka s odvážným interiérem vyrostla v malé jihočeské vesničce
Přes dvě stě let tu bývaly lázně, než zdejší léčivý pramen zanikl. Dnes je to malá jihočeská vesnička. V posledních letech se přece jen rozrůstá, svoji atmosféru ale neztrácí…
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…