Dům na druhý pokus: <small>Po zkušenosti s typovým domem na malém pozemku raději oslovili architekta</small>

Dům na druhý pokus: Po zkušenosti s typovým domem na malém pozemku raději oslovili architekta

Lucie Němcová | Středa, 29. leden 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Obyvatelé této dřevostavby na začátku již měli zkušenost s typovým domem na relativně malém pozemku. Několik let bydlení však ukázalo, že je třeba domov s kvalitnější dispozicí a větším pozemkem, zkrátka více na míru potřebám mladé rodiny. Podařilo se najít krásné místo na okraji malebné obce západních Čech lemované poli. A tak započala nová cesta za vysněným domem, tentokrát ovšem již po boku architekta, který nás domem provedl.

Trojúhelník klient – architekt – stavební firma je funkční a správný

Zásadním aspektem tohoto projektu byl trojúhelník klient – architekt – stavební firma. Není v praxi příliš obvyklý, přitom právě tato spolupráce zajišťuje dobrý a funkční výsledek. Lidé často poptávají rovnou dodavatelskou firmu a některý z typizovaných domů, což s sebou může nést jistá úskalí. Tady to ovšem bylo naopak.

Majitelé již měli zkušenost s jedním domem a tentokrát věděli, že je třeba stavbu více přizpůsobit jejich požadavkům. Nakonec měli návrh domu hotový ještě předtím, než realizační firmu oslovili. Dům jsme v naší kanceláři nejen navrhli, ale také pomáhali postavit formou autorského a částečně i technického dozoru. Do celého domu jsme navrhli také interiér na míru veškeré truhlářské prvky interiéru včetně: dveří, schodů, kuchyně, vestavných skříní, knihovny, dětského pokoje.

Moderní dům, moderní prvky

Přáním stavebníků byl moderní dům, ovšem umístění na okraji malé obce s výhledem téměř na Šumavu vyžadovalo jistý respekt ke zdejšímu typu zástavby. Volba nakonec padla na objekt se sedlovou střechou s přesahem, ale své místo našly také moderní prvky. Například je vynechán rohový sloupek nosné konstrukce ve štítu a okna v prvním patře jsou tak spojena do jednoho pruhu.

Tyto drobné architektonické a konstrukční hříčky stavbu posouvají blíže k moderním trendům v současné architektuře. Díky terénnímu zlomu na pozemku vznikl také železobetonový suterén, jehož strop tvoří v podstatě základovou konstrukci vrchní panelové dřevostavby. Materiálovou kombinací tedy nevznikl žádný nestandardní detail, který by nebyl běžný u jiných dřevostaveb.

RD-Chvaletice-bocni-strana-domu


"Drobné architektonické a konstrukční hříčky posouvají dům blíže k moderním trendům současné architektury."


RD-Chvaletice-pohled-zezadu

obr.: Nižší hmota domu záměrně opticky rozbíjí objem dvoupodlažní části objektu. Své místo zde má vstupní část a prostor přiléhající k zahradě, ve kterém je zimní zahrada a kuchyňka.

Interiér na míru

Dominantním prvkem přízemí je promyšlená vestavěná stěna lemující celý obytný prostor od kuchyně po obývací pokoj. Je vetknuta do niky a obsahuje spoustu úložného místa, ale také třeba knihovnu s televizí a speciálními pojízdnými panely, které mohou televizi překrýt a zamezit, aby se stávala „oltářem“ obývacího pokoje.

RD-Chvaletice-pohovka

obr.: Díky posuvným panelům můžeme odhalit buď knihovnu, nebo televizi. Výrazná obrazovka tak nemusí dominovat prostoru, jak tomu bývá zvykem.

RD-Chvaletice-krb-v-obyvacim-pokoji

obr.: Obývací část opticky odděluje krb, doplňkový zdroj tepla domu. Hlavním zdrojem je kotel na dřevo a teplo distribuuje podlahové vytápění, radiátory tedy nikde nenajdeme.

RD-Chvaletice-interierove-dvere


"V patře nechybí zóna pro rodiče i dětské pokoje a pracovna. Důležitým aspektem dispozice je, že funkce některých pokojů se může v čase proměňovat v závislosti na měnících se potřebách obyvatel domu."


RD-Chvaletice-odpocinkova-cast-domu

obr.: Návrh interiéru vznikal stejně jako celý koncept stavby v rukou architekta, což je vidět v každém detailu. Hlavní obytný prostor lemuje dominantní obývací stěna s krbem, který opticky dělí kuchyni od obývací části.

RD-Chvaletice-vstup-na-terasu

obr.: Varný ostrůvek kuchyně je orientován tak, aby kuchař viděl do prostoru. U pracovní plochy na druhé straně však o výhled také nepřichází díky velkému oknu.

RD-Chvaletice-jidelna

obr.: Jídelna společně s obývacím pokojem jsou hlavním prostorem, kde jsou všichni spolu.

RD-Chvaletice-obyvaci-pokoj

obr.: Uvnitř je dům protkán teakovým dřevem. Interiér podtrhuje dubová prkenná podlaha a barevné akcenty – od bílé, přes šedivou a černou až po teplé odstíny červené.

RD-Chvaletice-posezeni-u-terasy

obr.: Prostor, který může v čase měnit své funkce podle potřeby. Kdo ví, jestli z ní jednou bude herna pro děti, relaxační zóna s posilovnou nebo pokoj pro hosty.

Komentář autora návrhu:

Dům jsme v mém ateliéru nejen navrhli, ale také pomáhali postavit formou pravidelného autorského a technického dozoru. Do celého domu jsme navrhovali interiér na míru včetně dveří, schodů, kuchyně, vestavných skříní, knihovny a dětského pokoje.

RD-Chvaletice-autor-navrhu-Tomas-Klanc
Tomáš Klanc
autor návrhu domu

Komentář dodavatele:

Tento dům byl specifický především díky požadavkům investorů dotáhnout vše do precizního detailu. Díky spolupráci s jejich architektem a díky naší kvalitní dílenské přípravě při výrobě panelů se nám podařilo vše postavit v domluvené kvalitě a za dohodnutou cenu.

jaromir-eisman-palis-plzen
Jaromír Eisman
dodavatel stavby

Komentář redaktorky:

Dům je důkazem toho, jak důležité je stavbu navrhovat s rozmyslem, na míru a do detailu a nechat si pomoci od zkušených. Fascinuje mě řešení interiéru, které s celým konceptem domu vytváří logický celek a působí velmi osobitě. Nejvíce mě baví vestavěná stěna v obývacím pokoji přízemí, která se propisuje až do nenápadné kuchyně a celý prostor vizuálně sjednocuje.

Obsahuje spoustu vychytávek pro ukládání věcí, ale zároveň svým pestrým členěním lahodí oku. Jako velké plus vnímám také důmyslně promyšlené úložné prostory v celém domě. Konkrétně suterén, šatnu i vestavěné skříně. Jak je vidět, ani prostředí české vesnice tedy nemusí být překážkou modernímu bydlení jak v exteriéru, tak v interiéru.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka


Technické parametry domu:

 • Zastavěná plocha: 220 m2
 • Užitná plocha: 360 m2, 150 m2 suterén
 • Spodní stavba: Suterénní stavba podzemního podlaží - betonový monolit, izolace asfaltové pásy + 15 cm tepelné izolace
 • Konstrukční systém: Prefabrikované panely
 • Tepelná izolace: Stěny foukaná celulóza + dřevovláknitá deska, střecha minerální vata
 • Fasáda: Provětrávaný obklad fasádními palubkami
 • Střešní krytina: Plechová falcovaná
 • Okna: Eurookna s trojskly, předokenní žaluzie
 • Podlahy: Obytné místnosti - dřevěné parkety, koupelny a chodby - keramická dlažba
 • Teplo: Zdroj tepla a TUV - kotel na dřevo + akumulační nádrž, rozvod tepla podlahovým vytápěním, krb v obytném pokoji jako doplňkový zdroj tepla
 • Skladba stěny (směrem zevnitř): 2 × sádrokarton tloušťky 2,5 cm, instalační předstěna tloušťky 5 cm vyplněná minerální vatou, OSB deska plnící funkci parobrzdy, foukaná tepelná izolace tloušťky 16 cm, dřevovláknitá deska tloušťky 6 cm, difuzní fólie – pojistná hydroizolace, větraná mezera – nosný rošt fasádních palubek tloušťky 6 cm, fasádní palubky - sibiřský modřín tloušťka 2 cm
 • Celková tloušťka stěny: 40 cm
 • Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,16 W/m2K
 • Projekt: Ing. arch. Tomáš Klanc, Ing. arch. Kryštof Spilka – Klanc architekti, www.klanc.cz
 • Realizace stavby: PALIS PLZEŇ, spol. s r.o.
 • Realizace interiérů: TITA, s.r.o.
 • Foto: Vavřinec Menšl

RD-Chvaletice-pudorys-prizemi

obr.: Půdorys přízemí domu.

RD-Chvaletice-pudorys-patro

obr.: Půdorys horního patra domu.

RD-Chvaletice-pudorys-suteren

obr.: Půdorys suterénu domu.

RD-Chvaletice-pudorys-rez

obr.: Řez celým domem.


mail-ico-poptavka

Chcete si také postavit dřevostavbu podobného typu? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Rodinná firma PALIS Plzeň, spol. s r.o. je dodavatelem dřevěných energeticky úsporných domů podle individuálních návrhů architektů nebo investorů. Staví obytné domy, chaty i objekty občanské vybavenosti. Používá atestované a certifikované materiály se zárukou.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 3-2016

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop