Redakce | Úterý, 24. srpen 2021 |
Kombinace dřeva, kovu, skla a dalších materiálů je vkusná a povedená. Tenhle srub na kopci nedaleko Prahy vypovídá o tom, že jeho majitelé důkladně promysleli každý detail a pohráli si s ním. A také o tom, že zařizování je plynulý a neukončený proces, který se může a má dělat s láskou. Domem nás provází paní majitelka, jejíž osobitý rukopis je na zařízení znát.
Když jsme se s manželem rozhodli pro srub, věděli jsme velmi brzy, že jej chceme zařídit moderně a netradičně. Chtěli jsme do něj dostat více světla, než je u tohoto druhu staveb obvyklé, a uvnitř vytvořit moderní interiér, který by ale respektoval stavební materiál – dřevo.
Srubovina na stěnách v přízemí je velmi silná. To byla naše úplně prvotní představa, chtěli jsme opravdu pořádné kmeny, žádná „párátka“. A s tím jsme se také rozhlíželi po stavebních firmách. Nakonec volba padla na společnost OK PYRUS, s níž jsme se shodli na tomto požadavku i dalších podstatných věcech.
Měli jsme představu, že by to u nás doma nemělo vypadal například jako v horské chalupě. Takže jsme například vynechali obvyklé masivní srubové schody i kachlovou pec. Hlavní místnost v přízemí jsme se rozhodli ponechat vzdušnou, volnou a ryze funkční. Propojit tady kuchyni, jídelnu, relaxační kout a také optimálně vymyslet komunikační trasy do ložnice, předsíně, technické místnosti, na terasy a do podkroví.
Foto: Martin Zeman
obr.: Na terasách jsou položeny drobné žulové kostky, které se ke srubovině dokonale hodí. Dřevěný sedací nábytek doplňuje kovový tepaný stolek. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Souhra tvarů a materiálů
Hodně světla jsme získali díky instalaci dvou střešních oken do otevřené části domu, nad galerii. Hned pod nimi je malá tělocvična. Netradičně, protože ta se obvykle krčí někde v ložnici nebo má vyhrazenou samostatnou místnost v domě – ale aby byla v hlavní společenské místnosti? Podařilo se a stala se jednou z dominant hlavní místnosti, estetika interiéru tím neutrpěla.
Barva a materiál cvičebního náčiní koresponduje s kovovými prvky, se kterými přímo sousedí – krbovými kamny, kovovým vozíkem na dřevo a schodištěm. Právě schody, visutou podestu i vozík na dřevo nám vyrobil na míru šikovný zámečník.
Segmenty schodů se posunují proti sobě a schodiště se postupně povoluje; pnutí se eliminuje podle toho, jak sedá celý srub. Krbová kamna vyhřívají celý dům a když je potřeba, vypomáhá jim podlahové topení na plyn. Když se venkovní teplota pohybuje kolem 9-10 °C, už se v domě ničím netopí – je v něm příjemné teplo i bez vytápění.
Foto: Martin Zeman
obr.: Krásný dřevěný sloup s výraznými suky dominuje hlavní místnosti v přízemí. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Podlaha méně tradičně
Na podlaze v přízemí navazuje na dlaždice betonová béžová stěrka s lakovaným povrchem. Tím jsme se vyhnuli obligátní kombinaci plovoucí podlaha – dlažba. Barvy na žíhaných dlaždicích kopírují a zrcadlí hlavní barvy interiéru: béžovou, hnědou a narezlou barvu dřeva i antracitové odstíny kovových prvků a pohovek. Jenom škoda, že se nepodařilo instalovat tytéž dlaždice velkoplošné – prostor by byl spojitější a více by vynikly schody i kamna.
obr.: Na celkovém pohledu je zřejmé, s jakou péčí byly zvoleny do tohoto interiéru odstíny barev. Foto: Martin Zeman
obr.: Černá sedačka koresponduje se žíhanými dlaždicemi, interiér sjednocuje i stejná barva žaluzie a závěsů. Foto: Martin Zeman
Okna v elegantním hávu
Řekla bych, že specifická srubová okna často nechávají majitele srubů trochu tápat při výběru vhodného zastínění. Viděli jsme v několika domech, že se trochu bezradně a uniformně objevují tradiční kostkované závěsy; my jsme ale rustikální interiér nechtěli.
Dostala jsme nápad, kterým se nakonec i sladil interiér: do kožených poutek připevněných do dřeva nad oknem jsem vložila kovovou tyč s textilní žaluzií přírodní barvy. Stejnou textilii máme na závěsech balkonových dveří i zavěšeném křesle před nimi.
Foto: Martin Zeman
Přehlídka dobrých nápadů
Jako kontrast s masivní srubovinou obvodových stěn jsme nechali vnitřní příčky hladké a bílé. Na nich dobře vynikají velké fotografie a obrazy, na pozadí bílé zase lépe vypadá schodiště, kamna s komínem i sedací nábytek. Na oblé tvary stropních trámů jsme se rozhodli navázat bílými kulatými svítidly a celou místnost jsme ozvláštnili matnými skleněnými posuvnými dveřmi do předsíně.
Kromě stropních oken do přízemí proudí světlo do přízemí také balkonovými dveřmi – máme troje. Nad nimi je přesah střechy, takže se venku sedí v příjemném stínu. Kuchyně je zatím provizorní, ještě ji budujeme. Definitivní je ale jídelní stůl, lavice a malý stolek vedle před pohovkou. Autorem téhle precizní práce je náš šikovný švagr, který se inspiroval v zahraničním obchodě s nábytkem.
obr.: Tohle by člověk ve srubu nehledal: krásné dveře z matného skla prosvětlují předsíň. Stěrka na podlaze plynule přechází z hlavní místnosti do předsíně. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
V ložnici dominuje dřevo
I když jsme v hlavní přízemní místnosti zkombinovali různé materiály, v ložnici vlastně nemáme nic než dřevo – dřevo na stěnách, na podlaze, dřevěnou postel a starou skříň a komodu a knihovnu. Jen jsme narušili jednolitou barvu dvěma modrými židlemi, které slouží spíš právě jako doplněk než sedací nábytek.
V navazující koupelně vznikl oproti původnímu plánu místo sprchové kabiny prostorný sprchový kout – je 1,5 metru dlouhý, otevřený do koupelny bez dveří, jeho strop, stěny i podlahu jsme nechali pokrýt béžovou stěrkou.
V podkroví nás ještě čeká práce. Máme hotovou pracovnu, zbytek zatím tvoří jediný otevřený prostor zasahující i nad garáž. Tady vybudujeme asi pokoje pro hosty a možná vymyslíme ještě i něco dalšího.
Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Spodní stavba: betonová základová deska
- Stavební systém: srub
- Krov: dřevěný
- Střešní krytina: betonová taška Bramac
- Dveře vstupní: dřevěné
- Okna: dřevěná eurookna
- Zasklení: dvojité
- Podlahy: přízemí dlažba a stěrka, podkroví se buduje
- Topení: podlahové na plyn, krbová kamna Pacific Energy
- Pozemek: 1200 m2
- Zastavěná plocha: 160 m2
- Podlahová plocha: 214 m2
- Realizace: OK PYRUS, s.r.o., www.okpyrus.cz
Autor článku: Alena Gembalová, Foto: Martin Zeman, Vizualizace půdorysů: OK Pyrus s.r.o.
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Řadovka na kraji města
Řadové domy mají dlouhou tradici nejen u nás, ale i ve světě. Představují kompromis mezi činžáky nebo paneláky a rodinnými domy – s dostatkem soukromí a kouskem vlastního pozemku.…
-
Domov bez překážek
Představte si dům, kde hledání druhé ponožky znamená jen otočit se o 180 stupňů. Dům, který je tak přehledně uspořádaný, že by i každý hrnec mohl mít vlastní QR kód. Nebo…
-
Pobyt v Norsku je přesvědčil o stavbě vlastní dřevostavby
Práce odvedla Petra s rodinou – ženou Monikou a jejich dvěma syny – na dlouhé čtyři roky do Norska. Během pobytu hodně cestovali a často přespávali v různých chatách, kterým se v…
-
Neokázalá dřevostavba v severském stylu, která má ducha
„Poznáte to podle dlouhého dřevěného plotu, teď už je hodně šedý," uvedl Viktor jako poznávací znamení místa, kde se nachází jejich krásná dřevostavba. Za nenápadnou ohradou,…