Srub s květinovými sloupy si postavili na prosluněné stráni

Srub s květinovými sloupy si postavili na prosluněné stráni

Redakce | Úterý, 02. únor 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Srub stojí v jihočeské vesnici obklopené lesy a remízky, na prosluněné stráni, s vysokými listnatými stromy za zády. Přívětivý srub s leckdy nenápadnými, ale zato nápaditými detaily. O to, že krásné dřevo v mnoha předmětech žije dále, se zasloužil i pán domu, který nám celý příběh tohoto srubu vypráví.


Chceme srub

Někdy před sedmi lety nás s manželkou v časopisu zaujal krásný dům z kulatiny – pravý kanadský srub. V reálu ještě tehdy u nás tyhle stavby nebyly tolik vidět, alespoň ne v našem okolí. Začali jsme kontaktovat různé výrobce srubů a postupně jsme nějaké domy i navštívili. A na základě toho jsme se pro srub pevně rozhodli, i když vlastně – když o tom tak přemýšlím – o jinému druhu stavby jsme moc neuvažovali ani předtím.

Vybrali jsme si beskydskou firmu Sruby Pacák. Měla už zkušenosti z delšího působení na trhu, líbily se nám jejich domy a vstřícný, profesionální přístup k nám coby zákazníkům nás mile překvapil. Realizace domu začala kolem Vánoc 2007 a po Novém roce už se stavba převážela a sestavovala na připravené podsklepení domu.

Dodávka od Pacáků zahrnovala hrubou stavbu, schodiště a některý zahradní nábytek. Zbytek jsme dodělávali sami s pomocí rodiny a místních řemeslníků. Celý proces realizace probíhal hladce a do domu jsme se stěhovali o dva roky později, opět kolem Vánoc.

Dům ještě sedal, ale větší komplikace nenastaly, takže jsme si začali užívat všech příjemných chvil v domě z masivního dřeva. Byl tady najednou klidnější život, kolem nás jakoby větší ticho, vůně dřeva, příjemný vzduch i méně alergenů...


Srub z různých dřevin

Dům je postaven z dobře izolujícího smrkového dřeva, stropní podhledy jsou z borovice a jinde vidíme hezké spojení smrku, douglasky a borovice. Například schodiště má sloup ze smrku, stupnice v kombinaci smrk – douglaska a svislé šprušle jsou z douglasky a borovice. Máme vlastně dvoje schody a ani jedny z nich nejsou právě obvyklé.

Šroubovité srubové schodiště je sice standardní, ale jeho trochu zvláštní zábradlí z něj dělá originál. A druhé schody? To je takový dřevěný masivní žebřík, jakési pohotovostní schodiště na galerii nad kuchyní, kde časem bude pracovna. Zatímco hlavní schodiště pochází z dílny firmy Sruby Pacák, druhé rovné schody vyrobil spolu s jídelním stolem a postelemi místní truhlář, specialista na srubový nábytek.

srub-s-kvetinovymi-sloupy-vchod

Foto: Martin Zeman

srub-s-kvetinovymi-sloupy-pozemek

obr.: Vedle sukovitového kmene zaujmou i dřevěné dorbnosti v přesné barvě domu. Obaly na květináče z vydlabaného vyššího kusu kmenu. A domek pro kočky. Foto: Martin Zeman


Volný prostor ve srubu

Interiér jsme chtěli ponechat volný a dosáhnout toho, aby působil klidně a přirozeně. Někde se nám podařilo zopakovat tentýž materiál na dvou místech, což místnost sjednocuje. Například imitací pískovce jsou obložena krbová kamna a zároveň kuchyňský pult mezi pracovní částí a jídelním stolem.

Možná máme něco docela atypického. Jsou to otevřené dveřní oblouky v přízemí; oblý průchod z fošen vede z velké obytné místnosti od paty schodiště do chodby a druhý do zádveří. Prostor to ozvláštňuje a otevírá. Zima dovnitř nejde, netáhne (pokud v mrazu samozřejmě nejsou otevřené dveře ven) – návštěvy se prostě nesmějí zdržovat mezi dveřmi. Říkáme jim, že musejí buď ještě posedět, nebo odejít, jinak by šel do obýváku mráz.

srub-s-kvetinovymi-sloupy-obytny-prostor

obr.: Vlevo u stolu stojí zajímavý masivní dvojstolek ze špalků. Nahoře na řezu kulatiny visí první dárek, který majitelé dostali do nového domu. Dřevěné hodiny na tohle místo padnou jako ulité. Foto: Martin Zeman


Letošní mrazy bez úhony

I když zpočátku občas někdo nevěřil, s teplem ve srubu není žádný problém. Všechny mrazy včetně extrémních letošních jsme v pořádku přežili, srub není problém vytopit. Za dlouhých mrazů jsme prostě topili nepřetržitě, jindy v zimě to nutné není.

Osvědčuje se nám zvolená kombinace topení: krbová vložka s výměníkem, zplynovací kotel na dřevo i uhlí, to vše doplněno akumulačními nádržemi (2x1000 litrů). V přízemí máme topení podlahové, zatímco v patře, ve sklepě a v koupelnách jsou radiátory. Roční náklady na topení nás vyjdou asi na 20 000 korun, tolik dáme za uhlí a palivové dřevo.

srub-s-kvetinovymi-sloupy-krb

obr.: Do každého srubu patří pořádný krb. Foto: Martin Zeman


Srub s květinovými sloupy

Motiv vybroušených květin, jejichž středy tvoří suky, nás nejprve zaujal na venkovních korytech a květináčích, které nám také vyrobila firma Sruby Pacák. Tak nás napadlo využít tenhle motiv i v interiéru a ozdobit tak třeba sloup schodiště.

Narušilo to strohost a přece jen poměrnou jednotvárnost dřeva stěn. Stolečky u pohovky jsme si vyrobily sami, využili jsme přitom krásné masivní zbytky sloupů zvenku. Mělo to být provizorní řešení, ale zalíbily se návštěvám i nám samotným, takže si „pařezové“ stolky necháme na trvalo.

Na hraně srubové příčky leckoho zaujmou dřevěné hodiny, které jakoby byly součástí trámu stěny. Ale je to jen náhoda; je to první dárek, který jsme do domu dostali a jejich umístění se nabízelo samo. Hodiny se mohou klidně posunovat na nižší kružnice nebo zase výš.

srub-s-kvetinovymi-sloupy-schodiste

obr.: Standardní srubové vřetenové schodiště doplňuje originální zábradlí a květinové motivy vybroušené do středového sloupu. Foto: Martin Zeman

srub-s-kvetinovymi-sloupy-loznice

Foto: Martin Zeman


Pokácené stromy z parku žijí dál

Při výrobě domu jsme si přáli, aby venkovní sloupy podpírající protaženou střechu a terasu byly něčím zajímavé. Bohužel sloupy, které nám přivezli, se ukázaly být celkem fádní. Začali jsme pátrat v okolí, ale nemohli jsme na nic výrazného narazit. Pak přišel můj otec s tím, že viděl, jak se v nedaleké vesnici prořezává park a že by se tam mohlo něco sehnat.

Dojeli jsme tam a spatřili pokácené staré sukovaté stromy; hned jsme je koupili na obecním úřadě a přivezli. Když se zbavily kůry, ještě více vynikla jejich krása, a tak jsme se definitivně rozhodli je zakomponovat do stavby. Neprohloupili jsme – jsou ozdobou domu a navíc máme dobrý pocit, že je nerozřezali nebo nespálili, ale jejich krásu tady mohou lidi ještě dlouhé roky obdivovat.

srub-s-kvetinovymi-sloupy-srub

Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Spodní stavba: podsklepení
 • Stavební systém: srub
 • Krov: dřevěný
 • Střešní krytina: pálená taška Tondach
 • Dveře vstupní: dřevěné
 • Okna: eurookna
 • Zasklení: dvojité
 • Podlahy: přízemí: dlažba, dřevěné a plovoucí podlahy
 • Topení: krbová kamna s výměníkem (kotel), podlahové topení a radiátory
 • Rozloha pozemku: 3 300 m2
 • Zastavěná plocha: 107 m2
 • Podlahová plocha: 174 m2 včetně sklepa
 • Realizace: Sruby Pacák s.r.o., www.srubypacak.cz

srub-s-kvetinovymi-sloupy-pudorys

Připravila: Alena Gembalová


mail-ico-poptavka

Toužíte po bydlení ve srubu? Zašlete dodavateli přímý dotaz!

Společnost Sruby Pacák s.r.o. se zabývá výrobou a dodávkou dřevostaveb z masivu od hrubé stavby po stavby na klíč, dřevěných interiérů a zahradních doplňků ze dřeva.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

SaR 2-2012
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Moderní srubový dům v lesním království

  Moderní srubový dům v lesním království

  Tajemná příjezdová cesta nás tentokrát zavedla k pozemku u lesa, na kterém se v náručí stromů skrýval pohádkový srubový dům. Pojďte se společně s námi prostřednictvím…

 • Pohádkový srub v malebné vesničce na kopci u lesa

  Pohádkový srub v malebné vesničce na kopci u lesa

  Malebná vesnička, do které jsme se vydali na redakční návštěvu, je unikátní nejen svými romantickými výhledy na zalesněné kopce, nedaleko ní se totiž nachází místo, kde se…

 • Úchvatná dřevostavba na horské louce

  Úchvatná dřevostavba na horské louce

  Hanka s Michalem neměli na typ svého budoucího domu vyhraněný názor. Dokud nenašli vhodného architekta, zůstávali otevřeni všem možnostem. Až po diskuzích s ním a mnoha rešerších…

 • V této dřevostavbě panuje soulad

  V této dřevostavbě panuje soulad

  Inspiraci třicátými lety i rafinovaný dětský svět skrývá tato nenápadná dřevostavba. Z rukou architektů vzešel originální počin oplývající mnoha unikátními detaily – od…

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop