Tisk
Podle loveckého srubu

Podle loveckého srubu

Redakce | Úterý, 30. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Není mnoho lidí, kteří by svůj dosavadní život změnili doslova od základů, vybudovali nový dům podle originálního kanadského vzoru a přesídlili z města do krásného koutu přírody. Atypická roubenka vyrostla na konci polosamoty během jednoho roku a bezesporu patří k jedné z nejzajímavějších masivních dřevostaveb u nás.  

 

Můj dosavadní život by se dal rozdělit na období před stavbou roubenky a po ní. Pracuji jako praktický lékař a dříve jsem v práci trávil až neúměrně moc času. Vracel jsem do panelákového bytu každý večer velmi unavený. Přiznávám, že se mi nechtělo už nic dělat a i mé oblíbené kolo stálo na vedlejší koleji. Pak ale přišel životní zvrat a najednou jsem byl svým pánem. Byt jsem přenechal své bývalé ženě a začal uvažovat o stavbě vlastního domu na venkově – v bytě bych už opravdu natrvalo bydlet nechtěl.  Moje dětství se většinou odehrávalo u prarodičů na chalupě, kde jsem přicházel do styku se dřevem, zahradou a takříkajíc jiným životním stylem.

 DSC6723

 

Na druhém břehu

Když už jsem byl rozhodnutý pro stavbu domu, měl jsem téměř jasno, kde bude stát. Již dlouho se mi líbilo místo nedaleko břehu řeky u přírodního amfiteátru, v kterém se během léta občas konaly kulturní akce. Místo však mělo lehkou vadu – bylo z něj vidět na jakýsi komín z nedalekého města, to bych však oželel. Tehdy ke mně přišel pacient a nějak přišla řeč na stavební pozemky, a dověděl jsem se od něj, že na druhém břehu řeky prodává jeho kamarád stavební parcely. Neváhal jsem a vyrazil na obhlídku. Vše proběhlo neskutečně rychle – třetí den jsem už jel od notáře s podepsanou kupní smlouvou. Nakonec jsem musel přikoupit ještě vedlejší pozemek, protože jsem uvažoval o rozlehlém domě, který by se na malý pozemek nemusel vejít.

Sruby jsou moc surové

Vzhledem k tomu, že jsem se chtěl v novém domově cítit každý den jako na chalupě, vybíral jsem podle toho také stavební systém. To, že bude dům dřevěný, bylo jasné. Sruby jsou sice krásné, ale na mě i na naši českou krajinu mají až moc surový vzhled. Nechtěl jsem stavbu sendvičovou – chtěl jsem opravdu dřevostavbu. Proto jsem se rozhodl pro klasickou roubenku s rohovým rybinovým spojením trámů, je taková uhlazená.
Pokud mám někomu svěřit nemalé finanční prostředky a věřit mu, rozhodnu se pro místní ověřenou společnost, na kterou mám reference z první ruky. Proto volba dodavatele stavby padla na královéhradeckou společnost Haniš – Srubové domy, která je ve všem nadmíru flexibilní a je s ní radost spolupracovat.

DSC 1456
Vzorem byl kanadský lovecký srub

Mám kamaráda, který je velkým fanouškem dřevostaveb a má doma obrovskou sbírku amerických časopisů o bydlení včetně historických výtisků z 30. let minulého století. Stavby představené ve starých časopisech bychom mimo severní Ameriku a Kanadu hledali jen těžko. Jsou to monumentální dřevěné chrámy většinou s obrovskou obývací místností bez stropů s pohledem do krovu a uprostřed majestátným krbem. Jedna stavba mi však utkvěla v paměti nejvíce – originální lovecký srub s centrální obývací místností osmibokého půdorysu, na který z obou stran navazovala dvě podélná křídla svírající pravý úhel.

Architekta Jiřího Háce jsem si našel sám a mou ideu zkusil nakreslit – bylo by to nádherné, avšak pro klasické využití domu pro rodinný život velmi nepraktické řešení. Osmiboká místnost zůstala, křídla však svírají ostřejší úhel.  

Vlastní dům za tři měsíce

Zelenou od stavebního úřadu dostala roubenka v říjnu roku 2007. Do zimy byly hotové základy a veškeré zemní práce. Samotná stavba byla kompletně prováděna na místě ručně z čerstvého voňavého dřeva, neboť je dům poněkud rozměrnější než je kapacita výrobní haly. Bylo neuvěřitelné, kolik odřezků, pilin a hoblin se během výroby na pozemku vyprodukovalo – postupně se vše třídilo a odváželo pryč, jinak by to u nás vypadalo jako na pilnici.

Jednotlivé obvodové hranoly se na sebe skládaly na pero a drážku. Mezi trámy se vkládala ovčí vlna pro zaizolování proti větru – spáry nejsou nikdy hermeticky uzavřené. Nebýt vlny, mohlo by to roubenky foukat. Prakticky za rok od vydání stavebního povolení byla stavba zkolaudována a mohli jsme se stěhovat…

Drobnosti tvoří celek

Vybavení domu jsem nechal většinou vyrobit na zakázku a dobře jsem udělal. Třeba veškeré dveře z olšového dřeva jsou tak trochu jiné než klasické z laminátu. Kuchyňská deska z umělého kamene má ergonomicky vyvýšený dřez a mosaznou baterii. V domě máme i několik kusů zrestaurovaného dřevěného nábytku starého i několik desetiletí. Známý dováží z Ameriky sedací nábytek z buvolí kůže, dovezl pro nás sedací soupravu i s konferenčním stolkem. V sadě byl i výjimečný „koberec“ z této kůže – je sešit u z různě barevných kousků. A s výčtem bych mohl pokračovat…

Teplo je u nás doma

Uprostřed osmiboké obývací místnosti stojí masivní krbová kamna s litinovou vložkou. Trvá velmi dlouho, než se celá masa prohřeje, ale pak dodávají opravdu dlouhou dobu příjemné sálavé teplo. Kamna by však nestačila prohřát všechna zákoutí domu a zase tak často v nich netopíme. Proto jsou ve všech místnostech instalovány teplovodní radiátory a pod dlažbou teplovodní vytápění. Topná voda je připravována v tepelném čerpadle systému vzduch/voda s dohřevem elektrokotlem.  

Vzhledem k velmi slušné těsnosti stavby se čerstvý vzduch dovnitř nemůže dostat jinak než vzduchotechnickou rekuperační jednotkou. Ta nám do domu přivádí čerstvý vzduch, který je odpadním vzduchem ohříván zhruba o devadesát procent v křížovém výměníku. O teplou užitkovou vodu se stará integrovaný zásobník tepla o objemu 400 litrů s elektrickou topnou spirálou.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop