Redakce | Středa, 27. leden 2021 |
Není mnoho lidí, kteří by svůj dosavadní život změnili doslova od základů, vybudovali nový dům podle originálního kanadského vzoru a přesídlili z města do krásného koutu přírody. Atypická roubenka vyrostla na konci polosamoty během jednoho roku a bezesporu patří k jedné z nejzajímavějších masivních dřevostaveb u nás.
Můj dosavadní život by se dal rozdělit na období před stavbou roubenky a po ní. Pracuji jako praktický lékař a dříve jsem v práci trávil až neúměrně moc času. Vracel jsem do panelákového bytu každý večer velmi unavený. Přiznávám, že se mi nechtělo už nic dělat a i mé oblíbené kolo stálo na vedlejší koleji. Pak ale přišel životní zvrat a najednou jsem byl svým pánem. Byt jsem přenechal své bývalé ženě a začal uvažovat o stavbě vlastního domu na venkově – v bytě bych už opravdu natrvalo bydlet nechtěl. Moje dětství se většinou odehrávalo u prarodičů na chalupě, kde jsem přicházel do styku se dřevem, zahradou a takříkajíc jiným životním stylem.
Pozemek pro roubenku na druhém břehu
Když už jsem byl rozhodnutý pro stavbu domu, měl jsem téměř jasno, kde bude stát. Již dlouho se mi líbilo místo nedaleko břehu řeky u přírodního amfiteátru, v kterém se během léta občas konaly kulturní akce. Místo však mělo lehkou vadu – bylo z něj vidět na jakýsi komín z nedalekého města, to bych však oželel.
Tehdy ke mně přišel pacient a nějak přišla řeč na stavební pozemky, a dověděl jsem se od něj, že na druhém břehu řeky prodává jeho kamarád stavební parcely. Neváhal jsem a vyrazil na obhlídku. Vše proběhlo neskutečně rychle – třetí den jsem už jel od notáře s podepsanou kupní smlouvou. Nakonec jsem musel přikoupit ještě vedlejší pozemek, protože jsem uvažoval o rozlehlém domě, který by se na malý pozemek nemusel vejít.
obr.: Masivní roubenka je postavena na opravdu rozsáhlém pozemku. Foto: Martin Zeman
Sruby jsou pro českou krajinu moc surové
Vzhledem k tomu, že jsem se chtěl v novém domově cítit každý den jako na chalupě, vybíral jsem podle toho také stavební systém. To, že bude dům dřevěný, bylo jasné. Sruby jsou sice krásné, ale na mě i na naši českou krajinu mají až moc surový vzhled. Nechtěl jsem stavbu sendvičovou – chtěl jsem opravdu dřevostavbu.
Proto jsem se rozhodl pro klasickou roubenku s rohovým rybinovým spojením trámů, je taková uhlazená. Pokud mám někomu svěřit nemalé finanční prostředky a věřit mu, rozhodnu se pro místní ověřenou společnost, na kterou mám reference z první ruky. Proto volba dodavatele dřevostavby padla na královéhradeckou společnost Haniš Srubové domy s.r.o., která je ve všem nadmíru flexibilní a je s ní radost spolupracovat.
obr.: Střecha nad osmiboku místností nekopíruje její tvar, a tak vzniklo příjemné místo pro krytou terasu. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Vzorem pro roubenku byl kanadský lovecký srub
Mám kamaráda, který je velkým fanouškem dřevostaveb a má doma obrovskou sbírku amerických časopisů o bydlení včetně historických výtisků z 30. let minulého století. Stavby představené ve starých časopisech bychom mimo severní Ameriku a Kanadu hledali jen těžko.
Jsou to monumentální dřevěné chrámy většinou s obrovskou obývací místností bez stropů s pohledem do krovu a uprostřed majestátným krbem. Jedna stavba mi však utkvěla v paměti nejvíce – originální lovecký srub s centrální obývací místností osmibokého půdorysu, na který z obou stran navazovala dvě podélná křídla svírající pravý úhel.
Architekta Jiřího Háce jsem si našel sám a mou ideu zkusil nakreslit – bylo by to nádherné, avšak pro klasické využití domu pro rodinný život velmi nepraktické řešení. Osmiboká místnost zůstala, křídla však svírají ostřejší úhel.
obr.: Osmiboká místnost je prosvětlena i střešními okny, okna ve stěnách by nestačila pokrýt potřebu denního světla. Za tmy se rozzáří světla na konstrukci krovu a nepřímo osvětlují celý prostor. Foto: Martin Zeman
Roubenka z čerstvého dřeva
Zelenou od stavebního úřadu dostala roubenka v říjnu roku 2007. Do zimy byly hotové základy a veškeré zemní práce. Samotná stavba byla kompletně prováděna na místě ručně z čerstvého voňavého dřeva, neboť je dům poněkud rozměrnější než je kapacita výrobní haly. Bylo neuvěřitelné, kolik odřezků, pilin a hoblin se během výroby na pozemku vyprodukovalo – postupně se vše třídilo a odváželo pryč, jinak by to u nás vypadalo jako na pilnici.
Jednotlivé obvodové hranoly se na sebe skládaly na pero a drážku. Mezi trámy se vkládala ovčí vlna pro zaizolování proti větru – spáry nejsou nikdy hermeticky uzavřené. Nebýt vlny, mohlo by to roubenky foukat. Prakticky za rok od vydání stavebního povolení byla stavba zkolaudována a mohli jsme se stěhovat…
obr.: Velké střešní přesahy umožňují pohybovat se kolem domu za deště "suchou nohou". Foto: Martin Zeman
obr.: Za tmavým odstínem smrkového dřeva roubenky sotjí nátěr z přírodních olejů s pigmenty. Foto: Martin Zeman
Odpovědi na tyto a další otázky vám nejlépe zodpoví dodavatel toho domu.
Získat více informací
Nábytek na míru
Vybavení domu jsem nechal většinou vyrobit na zakázku a dobře jsem udělal. Třeba veškeré dveře z olšového dřeva jsou tak trochu jiné než klasické z laminátu. Kuchyňská deska z umělého kamene má ergonomicky vyvýšený dřez a mosaznou baterii.
V domě máme i několik kusů zrestaurovaného dřevěného nábytku starého i několik desetiletí. Známý dováží z Ameriky sedací nábytek z buvolí kůže, dovezl pro nás sedací soupravu i s konferenčním stolkem. V sadě byl i výjimečný „koberec“ z této kůže – je sešit u z různě barevných kousků. A s výčtem bych mohl pokračovat…
obr.: Majitelův známý, který pochází z Ameriky jim dovezl sedací nábytek a soupravu i s konferenčním stolkem z buvolí kůže. Foto: Martin Zeman
obr.: V roubence jsou k vidění kusy zrestaurovaného dřevěného nábytku starého i několik desetiletí. Foto: Martin Zeman
Vytápění masivní dřevostavby
Uprostřed osmiboké obývací místnosti stojí masivní krbová kamna s litinovou vložkou. Trvá velmi dlouho, než se celá masa prohřeje, ale pak dodávají opravdu dlouhou dobu příjemné sálavé teplo. Kamna by však nestačila prohřát všechna zákoutí domu a zase tak často v nich netopíme. Proto jsou ve všech místnostech instalovány teplovodní radiátory a pod dlažbou teplovodní vytápění. Topná voda je připravována v tepelném čerpadle systému vzduch/voda s dohřevem elektrokotlem.
Vzhledem k velmi slušné těsnosti stavby se čerstvý vzduch dovnitř nemůže dostat jinak než vzduchotechnickou rekuperační jednotkou. Ta nám do domu přivádí čerstvý vzduch, který je odpadním vzduchem ohříván zhruba o devadesát procent v křížovém výměníku. O teplou užitkovou vodu se stará integrovaný zásobník tepla o objemu 400 litrů s elektrickou topnou spirálou.
obr.: Kování věšadla krovu je zajištěno také ručně kovanými hřeby. V setu sedací soupravy byl i koberec z buvolí kůže, který je velmi příjemný na dotek a nedrží se v něm prach. Zásoba dřeva v krbu slouží i jako vkusná přírodní dekorace, je jen ji potřeba doplňovat. Foto: Martin Zeman
Komentář dodavatele
Již od počátku spolupráce se stavebníky a architektem Jiřím Hácem jsem věděl, že projektem i následnou stavbou vzniká dům, který v naší nemalé dosavadní produkci nemá obdobu. Zejména spojení tradičního systému sroubení hraněných trámů s moderní architekturou jasně dokazuje, že se člověk nemusí vždy držet pouze klasického vzhledu roubenky. Netradiční rybinové spoje pod úhlem 135 stupňů vyzdvihují krásu tesařského spoje a velký otevřený prostor do střechy byl skutečným řemeslným bonbónkem s množstvím viditelných detailů. Radost nad prací podtrhuje výtečná povaha manželů, kteří průběh stavby sledovali s velkým obdivem a svou vlídností vnesli do výsledku stavby pohodu a přirozenou krásu.
Pavel Haniš
Haniš Srubové domy s.r.o.
Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Realizace: Haniš Srubové domy s.r.o.
- Zastavěná plocha: 247 m2
- Podlahová plocha: 296,3 m2 (včetně úložných prostor)
- Spodní stavba: základová deska bez podsklepení
- Stavební systém: roubená stavba z čerstvého smrku, hranol 26x20 cm, mezi hranoly péra vnější i vnitřní, výplň mezi nimi z ošetřené ovčí vlny
- Tepelná izolace: hranol 26x20 cm, ovčí vlna
- Fasáda: pouze fasádní nátěr z minerálních olejů
- Střecha: valbová konstrukce krovu, přiznaný krov do interiéru, zateplení shora 35 cm Orsil
- Střešní krytina: betonová taška
- Okna a dveře: dřevěná, izolační dvojsklo, střešní okna Vekra s roletkami na fotovoltaický pohon, světlovod (šatna, kuchyně)
- Zasklení: okna i dveře – izolační dvojsklo
- Podlahy: všude dlažba
- Topení: teplovodní podlahové, plechové radiátory, krb s litinovou vložkou
- Vytápění: zdroj tepelné čerpadlo 18 kW v kombinaci s elektrickým ohřevem, nucené větrání s rekuperací tepla
- Skladba stěny směrem zevnitř – dřevěný hranol 26x20 cm, mezi hranoly pera s výplní z ovčí vlny
- Celková tloušťka stěny: 26 cm
Máte slabost pro masivní dřevostavby a chcete si postavit roubenku nebo srub? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Firma HANIŠ srubové domy s.r.o. je rodinná firma, která se zabývá stavbou celomasivních dřevěných srubů z ručně opracované kulatiny (kanadské sruby) a z hraněného masivu (roubenky, dřevěnice). Za svou více než 14letou historii vybudovala pověst renomované firmy, která má za sebou více než 320 úspěšných realizací, a především spokojených zákazníků. Jako jediná v České republice používá bez příplatku zcela výjimečný, výrobně velmi náročný způsob ručního zpracování srubové kulatiny. Jejich stavby jsou plně certifikovány a standardní záruční doba je 60 měsíců.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Zažijte dokonalý relax v podhůří Jeseníků v jedinečných srubech
Když jsem přijížděla do oblasti Šumperska, musela jsem zpomalit. Nádherná, bujná a pestrá příroda mě neustále nutila vyhlížet z okénka a nechtěla jsem dopadnout jako pan doktor,…
-
Na samotě v cedrové roubence, ale s velkoměstem za zády
Bydlení v Praze má Dana ráda, miluje však i přírodu. Hledala proto místo, kam by mohla jezdit, a střídat tak bydlení v metropoli s časem stráveným na chalupě, někde mimo ruch…
-
Originální roubenka s odvážným interiérem vyrostla v malé jihočeské vesničce
Přes dvě stě let tu bývaly lázně, než zdejší léčivý pramen zanikl. Dnes je to malá jihočeská vesnička. V posledních letech se přece jen rozrůstá, svoji atmosféru ale neztrácí…
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…