Na krásném pozemku si postavili prosklenou dřevostavbu ve tvaru kostky, stavba se však neobešla bez komplikací

Na krásném pozemku si postavili prosklenou dřevostavbu ve tvaru kostky, stavba se však neobešla bez komplikací

Dana Jakoubková | Úterý, 08. září 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Kostka – na první pohled banální tvar svádějící k domněnce, že jeho stavba bude jednodušší a levnější. I střídmost kostky však může disponovat originalitou, díky které i dřevěná bedna získá přitažlivost a nadčasový tah. Stačí ji citlivě vnořit do krajiny, zbavit ostrých rohů a co není nutné dělit dveřmi, prostě neoddělovat.


Dřevostavba ve tvaru kostky zvítězila

O podobě našeho domu jsme měli jen mlhavou představu. Věděli jsme jen to, že má být středně velký, vycházet z funkcionalismu a zároveň by měl zapadnout do venkovské krajiny. Tak jsme začali s hledáním mezi typovými domy. Vkusnou alternativu jsme ale mezi nimi nenašli. Tehdy jsem náhodou natrefila na architekta Bradáče, který tou dobou ještě studoval.

Po zkontaktování nám předložil několik výkresů, z nichž první přesně odpovídal našim požadavkům. Bohatě prosklená, víceúrovňová kostka bez jakýchkoliv výklenků a výčnělků, se zaoblenou dřevěnou fasádou. Protože byl pro nás důležitý kontakt se zahradou, navrhl architekt dům ve svažitém pozemku tak, aby bylo možno ze všech tří úrovní vstoupit na zahradu bez překonání jediného schodu.

Na následnou stavbu ale nevzpomínáme rádi. Dům byl z technických i architektonických důvodů navržen jako kombinace zděného přízemí a dřevostavby v patře. Dvě různé konstrukční technologie nečekaně přinesly řadu problémů. Vzhledem k tomu, že jsme nenašli firmu, která by byla schopna postavit dům jako celek, tedy zděnou i dřevěnou část domu, museli jsme práci zadat dvěma dodavatelským firmám. Tím vznikaly neustálé prodlevy a nesoulad mezi realizací obou částí domu.

Kromě toho se konzervativně založení řemeslníci jen těžko vypořádávali s atypickými prvky, jakými jsou velkoplošné prosklení obývací části či zaoblení rohů dřevěné fasády. Není proto divu, že se stavba protáhla na celé tři roky. Kdybychom stavěli znovu, věnovali bychom více času hledání vhodného dodavatele a nechali bychom si postavit dům na klíč.

drevostavba-ve-tvaru-kostky-dum

Foto: Martin Zeman

drevostavba-ve-tvaru-kostky-terasa

Lehkost: Interiér domu byl plně v režii majitelky. Odvážná volba nedekorovaných ploch vnesla do jídelny lehkost směřující soustředění pouze na jídlo. V létě se stoluje na jižní terase za bílou stěnou. Foto: Martin Zeman

drevostavba-ve-tvaru-kostky-stineni-u-terasy

Chráněný kout: V jižním, otevřeném rohu domu je velká jídelní terasa obklopená okrasnými trávami a bylinkovým záhonem. Proti letnímu slunci je chráněna textilní membránou, nízké zimní paprsky ji naopak vyhřívají. Foto: Martin Zeman


Zahrada u dřevostavby na dosah

Dům a všechny jeho hlavní obytné místnosti jsou orientovány k jihu až jihozápadu, kam jsou také směřovány ty nejpůsobivější výhledy do okolí. Obývací místnost a terasy v přízemí i v patře jsou rovněž umístěny tak, aby se přírodní dominanty okolního terénu staly přirozenou součástí domu. Přízemí je výškově členěno na tři úrovně sledující přirozený spád pozemku. V nejnižší úrovni se nachází hlavní obytný prostor, kterému dominuje bohaté prosklení směřující na přilehlou zahradu.

Ve střední úrovni je situován hlavní vstup do domu, šatna, kuchyně, jídelní výklenek a malá toaleta se sprchou. Na nejvyšší úrovni je pak umístěna multifunkční místnost, která slouží jako pracovna a pokoj pro hosty, a dále technické zázemí domu přístupné jak zvenčí tak zevnitř.

Schodištěm se dostaneme do horního patra, které je centrální chodbou rozděleno na dvě části. V první se nacházejí dva dětské pokoje, mezi nimiž je k dispozici malá koupelna. Druhá část je vyhrazena naší ložnici, na kterou navazuje šatna a pak hlavní koupelna s vanou. To nám umožňuje naprostou soběstačnost a nezávislost na zbytku domu. Zároveň zde máme soukromí a s dětmi se vzájemně nerušíme.

Z ložnice vede přímý vstup na pobytovou terasu, která je současně vegetační střechou zděné části domu. Mít výhled z postele do zeleně bylo naše velké přání. Ačkoli je celé patro koncipováno jako sendvičová dřevostavba, nechtěli jsme dřevo v interiéru přiznávat, a tak jsme stěny i stropy nechali zakrýt sádrokartonem. I přesto si zde užíváme vůně dřeva a zdravého mikroklima, které dřevostavba vytváří.

A protože se středové zdi táhnou z přízemí až po střechu (strop je v jedné výšce pro všechny tři úrovně domu), nemusíme v patře vůbec topit. Naakumulované teplo z krbu se zde výborně drží, a elektrické radiátory na stěnách jsou tak zcela zbytečné.

Vnitřní uspořádáním domu se ukázalo jako velice funkční a jsme s ním nadmíru spokojeni. Přesto ale trávíme od jara do podzimu spoustu času venku. Práce na zahradě je pro nás koníčkem i způsobem relaxace. Na jihozápadní straně ještě stále budujeme japonskou zahradu, východní část, vyhrazená koupacímu jezírku, je už dokončená.

Jezírko jsme chtěli co nejblíže domu a výsledkem je, že ho od obýváku v nejnižší úrovni domu dělí jen úzké dřevěné molo. Díky hloubce dvou metrů se v něm dá pohodlně plavat a v zimě na něm můžeme i bruslit. O čistotu vody se za nás starají ryby, především dva vzrostlí jeseteři.

drevostavba-ve-tvaru-kostky-jezirko

Z gauče do vody: Nejnižší úroveň domu s hlavním obytným prostorem je přes velké prosklené plochy a malou terasu (molo) propojena s koupacím jezírkem. Foto: Martin Zeman

drevostavba-ve-tvaru-kostky-vchod

Foto: Martin Zeman

drevostavba-ve-tvaru-kostky-zezadu

Detail: I při pohledu z ulice se tmavá kostka ke svému okolí „umí chovat". Vykrojené proporce a oblé rohy hmotu domu zjemňují. Foto: Martin Zeman

Komentář redaktorky

Pominu-li úžasné začlenění domu do zahrady a okolí vůbec, je pro mě absence „pevné" zdi v obvodovém plášti fascinující. To, jak dokáže skleněná stěna zrytmizovat vnitřní prostor a přitom ponechat vše uvnitř chráněné, to je pro mě působivý příklad „bezhraničí".

Dana-Jakoubkova
Dana Jakoubková
redaktorka

drevostavba-ve-tvaru-kostky-obyvaci-pokoj

Svoboda: Ohromné prosklení stahuje pozornost k tomu nejpůsobivějšímu výhledu – nádherné zahradě. Foto: Martin Zeman

drevostavba-ve-tvaru-kostky-patro (2)


ico-cena-domu

Zajímá vás cena této dřevostavby?
Jaké jsou náklady na její provoz?
Jak dlouho trvala výstavba?

Odpovědi na tyto a další otázky vám nejlépe zodpoví dodavatel toho domu.

Získat více informací

 

drevostavba-ve-tvaru-kostky-cely-obyvaci-pokoj

Foto: Martin Zeman

drevostavba-ve-tvaru-kostky-jidelna

Foto: Martin Zeman

Komentář architekta

Rozdílný konstrukční systém přízemí a patra není příliš obvyklý, navíc s výrazným dopadem do podoby domu. Je dán nestejnými požadavky na akumulační vlastnosti konstrukcí dle jednotlivých typů místností. Členění vnitřních prostor do různých výškových úrovní činí dům čitelnějším, jasně definuje funkční náplň prostoru a podvědomě vytváří jeho rozmanité nálady a kvality.

Ing-arch-Jan-Bradac
Ing. arch. Jan Bradáč
architekt

drevostavba-ve-tvaru-kostky-schodiste

Praktičnost: Na střední úrovni přízemí je kromě kuchyně a jídelny i vstup se šatnou a malé WC se sprchou, na nejvyšší úrovni pak pokoj pro hosty a technické zázemí domu přístupné zevnitř i zvenčí. Foto: Martin Zeman

drevostavba-ve-tvaru-kostky-patro (1)

Uvnitř kostky: Tři výškové stupně vnitřního prostoru navazují na průběh terénu. S klesající úrovní podlahy se prostor zvětšuje až k otevření v jižní a jihovýchodní stěně. Foto: Martin Zeman

Komentář majitelky

Měli jsme štěstí na krásný pozemek, kde byly už vzrostlé borovice a břízy. Dům s nimi barevně i tvarem souzní, jako by tu stál odjakživa.

majitelka K.Dudkova
majitelka dřevostavby

drevostavba-ve-tvaru-kostky-loznice

Přání: Výhled do zeleně přímo z postele byl přáním majitelky. Z ložnice lze na vegetační střechu i vyjít. Foto: Martin Zeman

drevostavba-ve-tvaru-kostky-vyhled-na-zahradu

Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Realizace: subdodavatelsky, dřevěné konstrukce – PALIS Plzeň spol. s r.o., www.palis.cz, 2010
 • Projekt: studie domu a zahrady – Ing. arch. Jan Bradáč, www.monom.cz, DSP – Ing. Jiří Svoboda
 • Zastavěná plocha: 141 m2
 • Užitná plocha: 189 m2
 • Spodní stavba: betonové pasy, bez podsklepení, EPS
 • Konstrukční systém: 1. NP zděný, tl. 240 mm, 2. NP trámkový – tesařský
 • Tepelná izolace: minerální vata tl. 160 mm
 • Fasáda: modřínová prkna na větraném roštu, klempířské prvky – titanzinkový plech
 • Střešní krytina: PVC fólie, zásyp + vegetační povrch
 • Strop: litý beton
 • Okna: dřevěná, europrofily, izolační trojsklo, hliníkové žaluzie
 • Podlahy: vícevrstvé dřevěné lamely – dekor bělený dub, keramická dlažba, patro – koberec
 • Teplo: elektrokotel, podlahové vytápění, podlahové konvektory, radiátory, krb, příprava na solární kolektory
 • Větrání: přirozené
 • Skladba stěny (směrem zevnitř): 1. NP – omítka, cihelný blok P+D 240 mm, vata tl. 160 mm, paropropustná fólie, rošt, větraná mezera, modřínová prkna 2. NP – SDK, rošt, parotěsná fólie, vata tl. 160 mm, paropropustná konstrukční deska, rošt, větraná mezera, modřínová prkna
 • Celková tloušťka stěny: 1. NP – 49 cm, 2. NP – 32,5 cm

drevostavba-ve-tvaru-kostky-pudorys-1NP

drevostavba-ve-tvaru-kostky-pudorys-2NP


mail-ico-poptavka

Chcete si také postavit dřevostavbu podobného typu? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Rodinná firma PALIS Plzeň, spol. s r.o. je dodavatelem dřevěných energeticky úsporných domů podle individuálních návrhů architektů nebo investorů. Staví obytné domy, chaty i objekty občanské vybavenosti. Používá atestované a certifikované materiály se zárukou.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 6-2016
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop