Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Útulný srub v podhradí (foto videospot)

Útulný srub v podhradí (foto videospot)

Dana D. Daňková | Středa, 23. srpen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Kolem plotu ve stráni vede po vnější straně úzká cestička. Kdysi tu byly klimatické lázně a lázeňští hosté se takovými cestičkami mezi zahradami procházeli. Tahle vede kolem pozemku, na němž stojí, skrytý v okolní zeleni, srub. A tak přirozeně souzní se svým okolím, jako by sem patřil, i přes to, že ráz zástavby malého města je zcela odlišný.

Zpočátku měl být víkendovým domem, nyní je spíše jakýmsi paralelním domovem, neboť v současnosti zde manželé Zuzana a Miroslav tráví více času, než v bytě v Praze. „Já pocházím z tohoto kraje," začíná vyprávět Miroslav, „narodil jsem se nedaleko odtud, manželka je sice z Plzně, ale vždycky se jí tu líbilo. A ti, co postavili hrad, na který vidíme z okna, pocházeli také z Plzně, takže to asi byl osud..."

„Pravda je," dodává Zuzana, „že mám pocit, jako bych tu žila odjakživa. Jezdili jsme tudy za manželovými rodiči, město se nám navíc líbí jako celek. A nedaleko jsme mívali také chalupu. Je to náš kraj."

Útulný srubu ve foto videospotu

Sesedání srubu? Loni o 6 cm, celkové zatím o 11,5 cm

Pozemek, který manželé koupili, zpočátku vůbec nevypadal jako příjemné místo. Nebylo divu, bez zásahu lidské ruky živořila zahrada několik desetiletí, v džungli kopřiv a plevele a v odpadcích dožívaly staré zkroucené jabloně. Ovšem Zuzana a Miroslav v pozemku rozpoznali skrytý půvab a koupili ho. A pak začali přemýšlet o domě.

„Nám se srub vždy líbil - zprvu každému zvlášť, až později jsme zjistili, že máme společný zájem," vypráví Miroslav. „Ale chtěli jsme srub, ne roubenku. Naštěstí to v této lokalitě nebyl problém, jsou tu značné rozdíly v zástavbě. Lidé sem vždy jezdili na letní byty, vedle běžných staveb jsou zde třeba i velké vily. I my jsme původně předpokládali, že budeme mít tento srub jako „letní sídlo" - víkendový dům, kam budeme jezdit o svém volnu, později jsme však zjistili, že to není realizovatelné. Není v lidských silách držet dva domy, udržovat dvě zahrady..."

2 článekStavět začali v roce 2013 a o rok později se již stěhovali. „Dům je postaven ze syrového smrkového dřeva," vysvětluje Miroslav, „a když ho ve firmě sestavovali, panovala velká vedra a horko bylo i dva další následující roky, takže klimatické podmínky jsou pro vysychání dřeva od počátku vcelku nestandardní. Nevíme tedy, o kolik dům ještě sedne, loni to bylo asi o šest centimetrů a celkově zatím asi o 11,5 cm."

Dispozice srubu a nábytek na míru

Na vstup do domu navazuje předsíň, z níž se vchází do haly. Ta je jakýmsi spojovacím uzlem, navazují na ni ostatní místnosti v přízemí. Téměř celé toto podlaží je vyhrazeno pro velký obytný prostor s jídelnou, kuchyní a obývacím pokojem, jehož centrem jsou kachlová kamna s krbovou vložkou. Vedle tohoto prostoru je v přízemí ještě pokoj pro hosty, koupelna a WC a technická místnost. „Velké množství nábytku jsme si nechali udělat na zakázku," vysvětluje Miroslav, „stůl a židle jsou dubové. S vybavením nám velmi pomohl místní truhlář. Například navrhl pěkné přírodní garnyže - původně tu měly totiž být závěsy. Časem se však ukázalo, že závěsy zakrývají srubovinu kolem oken, to jsme nechtěli, pořídili jsme si tedy rolety. Ty jsou nyní skryté za garnyžemi." Stylové schody vedou na galerii v podkroví. Vzdušný a světlý prostor je nejen vstupní zónou na druhé podlaží, ale také místem k posezení a pracovnou, případně zde také mohou přespat návštěvy. V podkroví je ještě ložnice s šatnou.

5 článekSpodní část domu je roubená, sendvičové stěny v podkroví jsou zateplené a zaizolované proti hluku. Obloženy jsou nesámovanými prkny. Střecha je také zateplená a chrání dobře proti horku i chladu.

Kachlová kamna ve srubu jsou pro radost

Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo země/voda. „Zemní kolektor o délce 440 metrů je uložen v zahradě 1,2 metru pod zemí. Kachlová kamna máme pouze pro radost, v přízemí je instalováno podlahové topení, v podkroví jsou radiátory. V kamnech topíme, pouze když je zima a sychravo a chceme si udělat pohodu. Jsou však schopna vytopit nejen přízemí, ale díky komínu i patro. Navíc jde o velmi úsporné topení, protože spotřeba dřeva je velmi malá.

Celkové náklady na provoz domu (teplá voda, topení, svícení) jsou ročně i s elektřinou do 17 tisíc korun...

Co bychom změnili?

Jediná nedokonalost, s níž jsme se nemohli smířit, byla neexistující garáž. Měli jsme jen přístřešek, ale musel jsem auto stále mýt. O garáži jsme uvažovali již na počátku, měla být vedle kůlny, pak to však z technických důvodů nebylo možné, místo bylo pouze na kůlnu a pro auto byl tedy postaven jen přístřešek. Ale auto bylo stále zaprášené a připojily se i další problémy, poradili jsme se tedy s projektantem z firmy a dohodli jsme se na stavbě garáže. Je také srubová, díky projektu nebyl problém ani se sedáním stavby ve vztahu k vratům. Do garáže se navíc vešel i traktůrek na sečení trávy a v kůlně se uvolnilo místo. Bydlení se tak ještě více zkvalitnilo a teď už opravdu nemáme žádné připomínky a nechceme nic změnit...

Jak jsme spokojeni?

Velmi. Bydlí se nám tu opravdu dobře. Ovšem do Prahy musíme jezdit stále, jednak kvůli práci, pak tam také bydlí naše děti, a navíc my nepatříme mezi lidi, kteří by mohli žít pouze na venkově, kontakt s městem je pro nás nezbytný. Můžeme se však vracet do nádherného místa...

V celoroční anketě Dřevostavba roku 2018 můžete hlasovat i pro tento srub. Zde také najdete půdorys a technické paramentry srubu.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop