
Vysněnou energeticky úspornou a pohodlnou dřevostavbu na úpatí hor si postavili na své nejlepší roky
Michal Babor | Pondělí, 06. červenec 2020 |

Kdy se nejčastěji rozhodujeme pro nové bydlení? Podle dostupných údajů buď před založením rodiny, nebo naopak ve druhé polovině života, když se děti osamostatní a z rodného domu odejdou. To byl i případ slovinského, sportovně založeného páru, který si vysnil pohodlný, energeticky úsporný dům na úpatí hor, které oba milují.
Dřevostavba komfortní a dostatečně prostorná
Kdo by čekal, že (opět) samotnému páru budou stačit dvě místnosti a malá zahrádka, mýlil by se. Ačkoliv původní rodinný dům opustili mimo jiné proto, že byl zbytečně velký, při plánování nového bydlení se nijak neomezovali – dům měl být komfortní, dostatečně prostorný, ale s co nejmenší tepelnou ztrátou, aby jeho provoz neznamenal zbytečné výdaje.
Pozemek na okraji vesnice v podhůří Karnských Alp na severu Slovinska nemohl mít lepší parametry: na kolo i lyže je ideální, mírně se svažuje k jihu, nabízí impozantní výhledy na horské hřbety a co je nejdůležitější – podle územního plánu jde a v budoucnu i půjde o poslední zastavitelný pozemek v obci.
Podřízeno morfologii: Sklon hřebene střechy, slunolamů na terase i posunutá výška oken respektují svažitost terénu, a místo aby s ním bojovaly, kopírují ho. Foto: Virginia Vrecl
"V okolí domu bude jen trávník – zahrada tady není prioritou."
Foto: Virginia Vrecl
Hostinské křídlo: V části s plochou střechou svírající s hlavní obytnou budovou pravý úhel (v levé části obrázku) je situováno zázemí pro hosty, rozuměj zejména pro děti, když se rozhodnou navštívit rodiče. Velká terasa je společná. Foto: Virginia Vrecl
Dřevostavba, která kopíruje terén
Bylo by neodpustitelným hříchem umístit do takového prostředí stavbu, která by nerespektovala místní zvyklosti a svým výrazem popírala stavební principy, které sice nikde nejsou přesně definované, ale pocitově jsou velmi dobře vnímatelné.
Jednopodlažní, v půdorysu přísně pravoúhlá dřevostavba kopíruje svažitost terénu a přizpůsobuje se mu pomocí různých výškových úrovní propsaných do interiéru. Moderní prvky jako jihozápadní prosklené průčelí a boční trakt s plochou střechou se přitom dokonale doplňují s tradičními komponenty, jakými jsou příkrá sedlová střecha a dřevěné okenice.
Stejný princip, tedy symbióza tradičních alpských a moderních prvků, se opakuje i v interiéru – pocitově teplé dřevěné podlahy a stěny opticky kontrastují s bíle omítnutými stěnami, aniž by si nějak konkurovaly.
Interiérové vybavení už je ale výhradně moderní. V tomto kontextu nepřekvapí, že dřevostavba je vybaven inteligentním systémem a je tedy ovladatelný i na dálku, což majitelé vzhledem ke svým častým cestám do blízkého i vzdálenějšího okolí ocení.
Mohou si tak bez problémů dřevostavbu připravit na svůj návrat z delší dovolené – v zimě zatopit a vrátit se do vyhřátého domu, v létě naopak předchladit, na dálku mohou ovládat i žaluzie, osvětlení a odemykání. Součástí systému je domácí server a meteorologická stanice, podle jejíhož měření se reguluje vytápění
Foto: Virginia Vrecl
Krb: Přirozený předěl mezi oběma prostory tvoří krbové těleso – betonový monolit, který byl dopraven na základovou desku ještě před začátkem montáže, dům ho pak vlastně obestavěl. Foto: Virginia Vrecl
Akcent: Čistě bílá kuchyně nechává vyniknout zajímavějším prvkům v interiéru – jasně červenému kouřovodu, kobercům s orientálními vzory a svítidlům s dýhovanými stínidly ve tvaru šišky. Foto: Virginia Vrecl
Foto: Virginia Vrecl

Líbí se vám časopis DŘEVO&stavby?
Ušetřete s předplatným až 270 Kč...
Každé dva měsíce vám časopis dorazí do poštovní schránky a k tomu dostanete online verzi zdarma.
> koupit předplatné
Kuchyně: Střídmá velikost i vybavení svědčí o tom, že prioritou tady vaření není. Foto: Virginia Vrecl
Komentář architekta
Steve Jobs vždy trval na tom, že přestože není vnitřek počítačů Apple vidět, musí být navržen stejně pečlivě jako jejich obal. Tento přístup sdílím a snažím se ho uplatnit i v návrzích svých domů. Díky osvícenosti investorů se to v tomto případě myslím více než povedlo.
Čirou radost jsem prožíval už v průběhu stavby a z některých detailů jsem přímo nadšený – natolik, že jsem si je musel vyfotit a umístit do svého blogu.
Matěj Gašperič
architekt
Foto: Virginia Vrecl
Technický detail: Jedním z privilegií práce pro zákazníka-stavitele je to, že si člověk nemůže dovolit skrýt krásné konstrukční prvky, například kovové spojovací táhlo. Foto: Virginia Vrecl
Pracovní předěl: Pracovna je v půdorysu situována na přechodu mezi obytnou částí a ložnicí. Foto: Virginia Vrecl
Soukromí: Klidová zóna v severní části domu se skládá z ložnice a pouze polopříčkou oddělené koupelny, šatny, toalety a sauny. Foto: Virginia Vrecl
Foto: Virginia Vrecl
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 192 m²
- Užitná plocha: 155 m²
- Konstrukční systém: dřevěná sloupková konstrukce (two-by-four)
- Teplo: tepelné čerpadlo vzduch-voda, nucené větrání s rekuperací tepla
- Měrná potřeba tepla: 23,5 kW/m2a
- Projekt: Matej Gašperič, www.birogasperic.com
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Unikátní dřevostavba připomíná disk, který přistál uprostřed lesa
„Kulatý obdélníky, kulatý obdélníky, fialovej les a žlutá voda," zní mi v hlavě písnička od skupiny Hop Trop, zatímco mířím do zahrádkářské kolonie v Hrabalově Kersku,…
-
Pasivní vila v bílém
Když se mladý manželský pár lékařů rozhodl opustit panelákový byt a pořídit si vlastní bydlení v rodinném domě, začalo nelehké období hledání ideálního pozemku. Zpočátku…
-
Moderní roubenka ve skandinávském stylu byla postavena v rekordním čase
Tak tohle bylo vypočítané! Těžké mraky nad Děčínským Sněžníkem se protrhají a sluníčko vysvitne přesně v tu chvíli, kdy otočím klíčkem a motor auta ztichne. Tuhle návštěvu…
-
Česká víkendová chata ve finském stylu
Chataření bylo a stále je oblíbenou českou kratochvílí. Kdo by nechtěl na víkendy uniknout z kolotoče každodenních povinností a zrelaxovat unavenou hlavu? Právě po tom zatoužili…