Velká dřevostavba pro velkou rodinu

Velká dřevostavba pro velkou rodinu

Lucie Němcová | Středa, 09. květen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Během stavby si kolemjdoucí lámali hlavu, zda to bude škola nebo obchod. Betonový skelet totiž málokdy evokuje rodinný dům. A jak to, že betonový skelet, když tu píšeme o dřevostavbách? Inu, dřevo se sice v tomto případě stáhlo z nosné konstrukce, v obvodových stěnách je však stále pánem. Ve společném tandemu s betonem navíc tvoří svobodnou platformu pro volné dispoziční řešení. A nejen to.

Dřevostavba s industriálním vzhledem

Rozhodnutí stavět dům přišlo přirozeně se založením rodiny. Manžel je z Mexika a tam je naprosto samozřejmé, že rodina s dětmi bydlí v domě. Byt tam obývají pouze bezdětné páry. Dům přináší nejen výhodu velkého prostoru, ale pochopitelně také zahradu, která je pro děti k nezaplacení. O místě rozhodl pozemek od rodičů. Chtěli jsme velký dům, protože si přejeme početnou rodinu. K našim dvěma dětem, doufejme, v budoucnu přibydou další.

01 drevostavba_pro_rodinu

Tradiční mexický vzhled domu zde i přes manželův původ nenajdete. Baví nás naopak střídmá barevnost, moderní styl a industriální vzhled. Jsme na tuto notu oba naladěni. Někdo říká, že se tu necítí dobře, protože je interiér hodně studený, ale my jsme zde spokojeni.


Původně jsme dřevostavbu ani nechtěli, ale kombinovaný skeletový sytém nás svými vlastnostmi přesvědčil. Čím? Kombinovaná konstrukce získává ze železobetonových prvků vynikající pevnost a stabilitu a ze sendvičové dřevostavby nedostižné tepelně izolační vlastnosti při minimálních tloušťkách konstrukcí. Jednodušší základy a prefabrikované panely znamenají také rychlou montáž. Navíc lze domy TIMBEX Family (komerční název kombi dřevostaveb společnosti Avanta Systeme) podle přání uživatele projekčně modifikovat; stabilita skeletu a naprostá absence vnitřních nosných stěn umožňuje i úpravy vnitřních dispozic podle aktuálních potřeb jeho obyvatel.


Dřevostavbu? Báli jsme se akustiky...

První návrh od architekta byl atypický a tím i dražší, takže zůstal na papíře a naše spolupráce skončila. Druhý už byl mnohem reálnější a velmi podobný současnému vzhledu. Detailní vnitřní dispozici jsme dotvářeli až s dodavatelem. Dřevostavbu jsme původně ani nechtěli, zvažovali jsme zděný dům. Báli jsme se akustiky dvoupatrového objektu. Hledali jsme však dodavatele a narazili na firmu, která nám velmi padla do oka. Kromě konstrukce dřevostaveb, kterou realizuje a která nám příliš neimponovala, přišla v úvahu kombinovaná konstrukce – betonový prefabrikovaný skelet a sendvičové stěny panelové dřevostavby. Ta nás nadchla. Nejenže doba realizace je krátká a velká hmotnost perfektně řeší obávaný přenos hluku (součástí jsou železobetonové stropy), ale betonový skelet umožňuje daleko svobodnější dispozici. Díky němu jsme mohli upustit od nosné stěny napříč obývacím prostorem a dovolit si mnohem víc, bez limitů z hlediska rozponů nebo nosných prvků někde uprostřed místností. Ještě teď nám vrtá hlavou řešení, kdy bychom zrušili dolní ložnici v přízemí a obytný prostor ještě víc otevřeli. Zřejmě hudba budoucnosti.

04 drevostavba_terasaDřevostavba s betonovým skeletem – dobrodružná realizace s dobrým koncem

Příprava projektu obnášela hodně běhání po úřadech a spolkla spoustu času. Samotná realizace byla také zajímavé dobrodružství. Na parcele je totiž elektrické vedení, které komplikovalo práci jeřábu. Prefabrikované sloupy cestovaly vrchem nad nimi, bylo to těsné. Celková výstavba trvala necelých osm měsíců od prvního kopnutí do předání. Velmi jsme ocenili, že technologie umožnila stavět přes zimu, takže nám to výrazně zkrátilo termín dokončení.

Prostorná dřevostavba pro rodinu

Dům je skvělý hlavně pro jeho velký prostor. To je obrovská změna a také úleva. Čtyři už bylo na malý zahradní domek, ve kterém jsme předtím bydleli, opravdu dost. Trošku jsme se inspirovali v Americe. Máme v horním patře ve všech místnostech měkoučký koberec, což oceňujeme hlavně kvůli dětem, a dole univerzální dlažbu. Na rozdíl od Američanů se tedy uvnitř přezouváme. Odolná dlažba je ale v přízemí praktická, hlavně kvůli psovi, ale také kvůli podlahovému vytápění, teplo krásně vede.

05 drevostavba_interier

Nainstalovali jsme v domě i klimatizaci, ze strachu z letních veder, ale ukazuje se, že je zbytečná. Pouštíme ji minimálně. V horních patrech pomocí těchto jednotek v každé místnosti také topíme. Teplo se přirozeně dostává nahoru i ze spodního patra. Dům je z hlediska klima velmi příjemný, úplně teplotně nejstabilnější je přízemí, kde je v létě příjemný chládek. Je znát, že horní patro se rychleji ohřívá skrze střechu.

Dodavatel dřevostavby? Dobře vybrat je základ

Velmi nám sedí zvolená kombinace materiálů a jsme rádi, že jsme do toho šli právě s touto firmou. Různých varování ohledně stavby s jednou společností jsme slyšeli nespočet. Nám se nenaplnily. Stavebníkům, které toto dobrodružství čeká, přejeme hodně trpělivosti a šťastný výběr dodavatelů.

DaS 1-2018

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop