Dana D. Daňková | Pondělí, 18. květen 2020 |
Kouzlo dřevostaveb tkví mimo jiné také v tom, že si jejich prostřednictvím můžete vnést do života oblíbené místo na Zemi. Tu Spojené státy americké, tu Kanadu, Finsko nebo třeba Švédsko. Roubenka v západočeském kraji jako by nás přenesla na skandinávské pobřeží – červená barva, šambrány kolem oken... a uvnitř útulno.
Roubenka místo statku
Než se Daniela s Petrem nastěhovali do této roubenky, vyzkoušeli si bydlení v bytě i ve starých domech. „Každé z těch míst bylo krásné," začíná vyprávět Daniela.
„U starého mlýna za Prahou byla úchvatná zahrada. Krása toho bydlení tkvěla v kouzlu místa, takže když jsme se tam z bytu v Praze přestěhovali, byli jsme úplně uneseni. Nicméně moje srdeční záležitost jsou staré statky. Když jsem tedy o několik let později zdědila po předcích statek v jižních Čechách, přestěhovali jsme se tam. My jsme v tomhle takoví nomádi, jdeme stále dál a dál. Statek jsme zrekonstruovali, ale pak se dcera odstěhovala a my jsme usoudili, že všechno, co máme, jsou pořád jen věci, a být dceři nablízku pro nás bylo důležitější. Statek jsme prodali a nechali jsme si postavit tuhle roubenku."
Roubenka je pro Danielu a Petra kompromis pěkného a příjemného bydlení s nejlepšími vlastnostmi a komfortem. „Je tu příjemně v zimě i v létě, dřevo má prostě výborné vlastnosti. Lidé se nás ptají, jestli jsou stěny nějak zateplené, a když řekneme, že jsou to jen masivní trámy, nikdo nevěří, že se tu dá příjemně bydlet."
obr.: Roubenka ve skandinávském stylu v upravené zahradě přímo zve k návštěvě. Foto: Martin Zeman
"Dřevo má jako stavební materiál velmi dobré vlastnosti. Kdyby tomu lidé byli ochotni uvěřit, stavělo by se mnohem více dřevostaveb."
obr.: Svažitý pozemek a shoda náhod přispěly k tomu, že pod roubenkou vznikl sklep, který majitelé předtím vůbec neplánovali. Foto: Martin Zeman
Přírodní, smrkové a lepené dřevo pro roubenku
Pro roubený dům se manželé rozhodli kvůli rychlosti realizace stavby. Dům je z masivního lepeného smrkového dřeva – vnější stěny jsou roubené a všechny příčky zděné režným zdivem.
„Měli jsme představu, jak by měl dům vypadat. Srub na nás byl „příliš dřevěný", příliš přírodní, a současně jsme nechtěli dům ze syrového dřeva. Rozhodli jsme se proto pro roubenku ze dřeva lepeného. Líbilo se nám také, že jsou jednotlivé prvky spojované dřevěnými kolíky, střecha je izolována konopím, dobrá izolace je i ve stropech a podlahách, tam jsme nešetřili. Jsme velmi spokojeni s materiály i provedením."
Daniela si dokonce svůj vysněný dům namalovala a navrhla dispozice. Dům je rozdělen na obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, z této místnosti lze vyjít na terasu, dále jsou v domě dvě malé ložnice, koupelna a WC a technická místnost.
obr.: Terasa přirozeně přechází v otevřený prostor zahrady a v teplých dnech majitelé tráví většinu času právě zde. Foto: Martin Zeman
obr.: Pro Petra ideální začátek dne – ráno s prvními slunečními paprsky osvěžení v bazénu a pak snídaně s Danielou na terase... Foto: Martin Zeman
Inspiraci jsem hledala v časopisech
„Než jsme začali stavět, hledala jsem samozřejmě inspiraci v časopisech, nejen to pěkné, ale také to, co bychom třeba nechtěli a čeho bychom se tedy měli vyvarovat. V interiéru jsme zvolili bílý strop, aby se dekor dřeva trochu zjemnil a prostor získal více světla. Máme tu také velké okno, ale zastřešená terasa ho trochu zastínila. Interiér jsme si zařizovali sami. Některé věci po předcích prostě nedokážu vyhodit, takže jsme kombinovali nábytek z obchodního řetězce se starým, původním vybavením. Po babičce je tu kredenc, po rodičích jídelní stůl, na terase je stůl ze statku, ten je opravdu velmi starý, babička ho dostala do výbavy v roce 1920, lampa je také asi 100 let stará, rádio – to je jen retro..."
obr.: Z obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní v jednom lze velkým francouzským oknem vyjít přímo na terasu a potažmo k bazénu či na zahradu. Foto: Martin Zeman
Zvolte nejhezčí dřevostavby v anketě Dřevostavby roku
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Každý rok vyhlašujeme čtenářskou anketu Dřevostavba roku, ve které soutěží domy představené v časopisech DŘEVO&stavby a sruby&roubenky. V anketě nevyhrávají pouze soutěžící, ale i hlasující účastníci. Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
obr.: Skandinávie na příchozí dýchne i uvnitř roubenky. Stylový moderní nábytek je doplněn několika historickými kousky po předcích. Foto: Martin Zeman
Názor majitelů roubenky
Které místo v domě máte nejraději?
Daniela: Osobně mám nejraději čtecí koutek s křeslem, lampou, rádiem a knihami kolem.
Petr: Já jsem nejraději v bazénu. A protože spím dost nahlas a navíc neklidně, máme každý vlastní pokoj. V tom svém mám skříň po babičce, je tam příjemně a navíc ráno slunce prosvítí celý prostor, ta rána jsou velmi hezká...
Co byste dnes udělali jinak?
Petr: Vždycky by člověk udělal něco jinak...
Daniela: V domě bych neměnila nic, ale pokud jde o vnější situaci, dům jsme měli o dva metry posunout. Máme svažitý pozemek a bylo tedy problematické na něj dům umístit. Měli jsme vlastního projektanta. Ten nezohlednil celkovou svažitost pozemku a stavbu na něj nezasadil zcela ideálně. Takže na jedné straně je dům na terénu, na druhém konci je 2,5 m nad zemí, původně měl být níže. Máme tedy sklep, který jsme původně nechtěli... Příště bychom zvolili vše včetně projektu od stavební firmy... Ale to jsou věci, které se nedají změnit. S domem jsme velmi spokojeni.
obr.: Daniela dům ráda zabydluje dekoracemi a příjemnými drobnostmi. Foto: Martin Zeman
obr.: Vpravo je Danielin oblíbený čtecí koutek. Foto: Martin Zeman
obr.: Ložnice na první pohled prozradí, že je vlastně dámským budoárem, v němž nemůže chybět toaletka se zrcadlem a spoustou zásuvek na drobnosti. Foto: Martin Zeman
obr.: Příčky v domě jsou vyzděné, cihla byla funkčně i prakticky zvolena pro části stěn v koupelně. Foto: Martin Zeman
Dekor na vypínačích si Petr s Danielou vybrali a je stejný, jako ozdobný lem na umyvadle v koupelně. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 147,1 m2
- Užitná plocha: 131 m2
- Konstrukční systém: lepený smrk
- Ošetření stěn: nástřik Belinka lasur
- Teplo: vytápění tepelným čerpadlem vzduch-voda
- Realizace: KANADSKÉ SRUBY TÁBOR s.r.o.
Foto: Martin Zeman
Zaujala vás tato útulná roubenka? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Společnost KANADSKÉ SRUBY TÁBOR je dodavatelem srubových a roubených dřevostaveb z masivu. Realizuje jak rodinné domy, tak i rekreační a komerční objekty. Dodává stavby v rozsahu od základního skeletu až po stavbu na klíč. Součástí firemních služeb jsou i projekční práce zaměřené na dřevostavby.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…
-
Džungle mezi paneláky
Každá redakční návštěva je jiná, protože každý dům žije se svými majiteli svůj originální příběh. Nahlédnout pod pokličku tomuhle konkrétnímu byl v pravdě výjimečně silný…
-
Z původně plánované rekonstrukce zděného domu se vyklubala stavba nové dřevostavby
„Dům se dá postavit, ale domov se musí vytvořit," pronesla na konci našeho povídání sympatická maminka Zuzana a s láskou se rozhlédla po nesmírně harmonickém prostoru, který už dva…
-
Rychlá výstavba a unikátní konstrukční systém, to vystihuje tuto dřevostavbu
„Tak asi takhle," pronesl s bezvýrazným obličejem bagrista, když naložil poslední nákladní auto a srovnal se zemí zbytky sutin. Za dva dny zmizel z povrchu dům, který kdysi někdo…