Roubenka ve švédském stylu

Roubenka ve švédském stylu

Dana D. Daňková | Úterý, 15. květen 2018 |

Kouzlo dřevostaveb tkví mimo jiné také v tom, že si jejich prostřednictvím můžete vnést do života oblíbené místo na Zemi. Tu Spojené státy americké, tu Kanadu, Finsko nebo třeba Švédsko. Roubenka v západočeském kraji jako by nás přenesla na skandinávské pobřeží – červená barva, šambrány kolem oken... a uvnitř útulno.

Roubenka místo statku

Než se Daniela s Petrem nastěhovali do této roubenky, vyzkoušeli si bydlení v bytě i ve starých domech. „Každé z těch míst bylo krásné," začíná vyprávět Daniela. „U starého mlýna za Prahou byla úchvatná zahrada. Krása toho bydlení tkvěla v kouzlu místa, takže když jsme se tam z bytu v Praze přestěhovali, byli jsme úplně uneseni. Nicméně moje srdeční záležitost jsou staré statky. Když jsem tedy o několik let později zdědila po předcích statek v jižních Čechách, přestěhovali jsme se tam. My jsme v tomhle takoví nomádi, jdeme stále dál a dál. Statek jsme zrekonstruovali, ale pak se dcera odstěhovala a my jsme usoudili, že všechno, co máme, jsou pořád jen věci, a být dceři nablízku pro nás bylo důležitější. Statek jsme prodali a nechali jsme si postavit tuhle roubenku."

01 DSC0004_svedska_drevostavba

Obr.: Dřevo má jako stavební materiál velmi dobré vlastnosti. Kdyby tomu lidé byli ochotni uvěřit, stavělo by se mnohem více dřevostaveb. Foto: Martin Zeman

Roubenka je pro Danielu a Petra kompromis pěkného a příjemného bydlení s nejlepšími vlastnostmi a komfortem. „Je tu příjemně v zimě i v létě, dřevo má prostě výborné vlastnosti. Lidé se nás ptají, jestli jsou stěny nějak zateplené, a když řekneme, že jsou to jen masivní trámy, nikdo nevěří, že se tu dá příjemně bydlet."


Více fotografií, technické parametry a půdorys stavby najdete v soutěži Dřevostavba roku.


Dřevo pro roubenku? Přírodní, smrkové, lepené

Pro roubený dům se manželé rozhodli kvůli rychlosti realizace stavby. Dům je z masivního lepeného smrkového dřeva – vnější stěny jsou roubené a všechny příčky zděné režným zdivem. „Měli jsme představu, jak by měl dům vypadat. Srub na nás byl „příliš dřevěný", příliš přírodní, a současně jsme nechtěli dům ze syrového dřeva. Rozhodli jsme se proto pro roubenku ze dřeva lepeného. Líbilo se nám také, že jsou jednotlivé prvky spojované dřevěnými kolíky, střecha je izolována konopím, dobrá izolace je i ve stropech a podlahách, tam jsme nešetřili. Jsme velmi spokojeni s materiály i provedením."

03 DSC0039_drevostavba

Daniela si dokonce svůj vysněný dům namalovala a navrhla dispozice. Dům je rozdělen na obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, z této místnosti lze vyjít na terasu, dále jsou v domě dvě malé ložnice, koupelna a WC a technická místnost.

Inspiraci pro zařízení roubenky jsem hledala v časopisech

„Než jsme začali stavět, hledala jsem samozřejmě inspiraci v časopisech, nejen to pěkné, ale také to, co bychom třeba nechtěli a čeho bychom se tedy měli vyvarovat. V interiéru jsme zvolili bílý strop, aby se dekor dřeva trochu zjemnil a prostor získal více světla. Máme tu také velké okno, ale zastřešená terasa ho trochu zastínila. Interiér jsme si zařizovali sami. Některé věci po předcích prostě nedokážu vyhodit, takže jsme kombinovali nábytek z obchodního řetězce se starým, původním vybavením. Po babičce je tu kredenc, po rodičích jídelní stůl, na terase je stůl ze statku, ten je opravdu velmi starý, babička ho dostala do výbavy v roce 1920, lampa je také asi 100 let stará, rádio – to je jen retro..."


Názor majitelů nově postavené roubenky:

Které místo v domě máte nejraději?

Daniela: Osobně mám nejraději čtecí koutek s křeslem, lampou, rádiem a knihami kolem.

Petr: Já jsem nejraději v bazénu. A protože spím dost nahlas a navíc neklidně, máme každý vlastní pokoj. V tom svém mám skříň po babičce, je tam příjemně a navíc ráno slunce prosvítí celý prostor, ta rána jsou velmi hezká...

04 DSC0049_drevostavba_s_terasou


Co byste dnes udělali jinak?

Petr: Vždycky by člověk udělal něco jinak...

Daniela: V domě bych neměnila nic, ale pokud jde o vnější situaci, dům jsme měli o dva metry posunout. Máme svažitý pozemek a bylo tedy problematické na něj dům umístit. Měli jsme vlastního projektanta. Ten nezohlednil celkovou svažitost pozemku a stavbu na něj nezasadil zcela ideálně. Takže na jedné straně je dům na terénu, na druhém konci je 2,5 m nad zemí, původně měl být níže. Máme tedy sklep, který jsme původně nechtěli... Příště bychom zvolili vše včetně projektu od stavební firmy... Ale to jsou věci, které se nedají změnit. S domem jsme velmi spokojeni.

07 DSC0102-HDR_interier_roubenky

Roubenka ve švédském stylu soutěží o titul Dřevostavba roku 2018. Dejte jí svůj hlas a zařaďte se tak do slosování o hodnotné ceny!

 

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop