Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 3/2018
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 3/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
Objednat časopis
Tisk
Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život

Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život

Lucie Němcová | Pondělí, 21. květen 2018 |

Dobrý dům je mozaika tisíce drobností správně poskládaných do jednoho obrazu. Cesta mnoha rozhodnutí a kompromisů. Když se tento proces podaří a vše do sebe zapadne, zdá se to někdy tak přirozené a jednoduché, že bychom se nad tím snad ani nepozastavili. Ovšem o to víc úsilí, kreativity a dobrých rozhodnutí za výsledkem stojí. Tahle stavba je přesně taková. Tak akorát velká pro život jedné rodiny, navržená do harmonického celku s minimálními provozními náklady a mnoha nápaditými detaily, které život v ní dělají příjemnějším a jsou krásné na pohled.

Úzký a dlouhý pozemek si prostě říkal o individuální dům. Typový projekt není tak snadné vybrat, aby vám perfektně sedl, a stejně tak není jednoduché jej funkčně usadit na specifickou parcelu. A tak se Jana s Pavlem rozhodli vydat cestou vlastního domu na míru.

„Rozhlíželi jsme se na výstavách, hledali v časopisech a nejvíce sympatické nám byly stavby naší paní architektky. Navštívili jsme některé rozestavěné domy v různé fázi dokončenosti a udělali si lepší představu o konstrukčním systému z masivních dřevěných panelů a jeho realizaci. Také nás nadchla koncepce, kdy architekt dlouhodobě spolupracuje s dodavatelem. Navzájem se znají a je předpoklad, že v procesu vznikne méně chyb. Z pohledu investora je to praktičtější, když se něco stane."

02 DSC3720-HDR_drevostavba_projektDřevostavba jako smysluplná investice

Spolupráce s architektem znamená individuální přístup, ale také odpovídající cenu projektu a znalost sebe sama. Musíte totiž vědět, co chcete, a dělat spoustu rozhodnutí formujících výslednou podobu vašeho domova. Ne každý dokáže ocenit hodnotu kvalitního projektu. „Spousta lidí nás zrazovala od větší investice za projekt a architekta. Zdála se jim neopodstatněná. Někdo upřednostňuje nižší výdaje na začátku, my jsme se ale vydali cestou kvalitního projektu, vyšších vstupních nákladů a úspor během užívání."


Dům získal ocenění Pasivní dům roku 2016


Dřevostavba jako optimalizovaný dům

Důležitá počáteční rozhodnutí byla vykonána. A co dál? „Jako první se k nám přišla paní architektka podívat, aby poznala náš životní styl a potřeby. Posléze nám představila první návrh, který se vlastně od finálního příliš nelišil. Ano, upravovali jsme vnitřní řešení, ale základní objem setrval. V průběhu se dům také důkladně optimalizoval, pečlivě se volila velikost oken a vypracovávaly detaily pro žádost o dotaci.

03 DSC3767_drevostavba_terasa
Pasivní? Ano, prosím

Jana s Pavlem byli rozhodnutí nejen pro dům individuálně navržený, ale také pasivní. Proč? „Pasivní dům jsme chtěli od samého počátku. Zdál se nám totiž zajímavý s ohledem na budoucí náklady. Mnoho let před samotnou stavbou jsme se o pasivní domy zajímali, ale ty první vypadaly tak nějak podivně. Během let se však dál vyvíjely, až do podoby, která byla od běžného domu k nerozeznání. Rozhodnutí tedy bylo jasné. Podařilo se nám také získat dotaci, ale nebyla primární motivací."

05 DSC3352_interier_drevostavba
Domov bez vlhkosti, prádlo schne bleskurychle

Je tady ale ještě jeden důležitý detail, který stavebníky motivoval k volbě pasivního domu a s ním spojenými technologiemi – kvalita vnitřního prostředí. „Bydleli jsme v přízemním mezonetovém bytě v novostavbě. Jak to tak v dnešní době bývá, byla provedena s minimálními netěsnostmi, kvalitními těsnými okny a cirkulační digestoří bez odtahu, což způsobovalo hromadění vlhkosti uvnitř. Přestože jsme prakticky pořád větrali, okna se nekompromisně rosila a na některých okenních rámech se objevily i plísně. Nehledě na to, že otevřené okno znemožňovalo používat bezpečnostní systém – jakýkoli hmyz spouštěl signalizaci. A to nebereme v potaz únik tepla neustálým větráním. V podstatě jsme si tam díky neustálému větrání zvykli na studený odchov."


Více fotografií, technické parametry domu a jeho půdorys najdete na stránkách soutěže Dřevostavba roku. Zde můžete hlasovat a vyhrát některou z hodnotných výher!


07 DSC3366-HDR_drevostavba_obyvak

Po této zkušenosti je nové bydlení ideální, navíc zde bleskurychle schne prádlo: „Máme pocit, že nucené větrání v novostavbách je dnes nutnost." Vzduchotechnika je spuštěna po celý rok. Nespotřebuje příliš energie a součástí je i takzvaná aktivní rekuperace, která umí vzduch v létě přichladit a v zimě dohřát. Neustálé proudění vzduchu navíc udržuje rozvody čisté – nedrží se v nich prach ani pavouci.

Tepla stačí trošku

Dům vytápí několik sálavých panelů a komfort dotváří podlahové topení v koupelnách spolu s topnými žebříky. „Návrhově panelů vycházelo více, ale ze zkušeností uživatelů jsme věděli, že jich není potřeba tolik. Praxe ukázala, že je to tak." Pro atmosféru v zimě jsou v obývacím pokoji instalována ještě kamínka s malým výkonem. Elektrickou energii pomáhá vyrábět fotovoltaika na střeše.

10 DSC3682_drevostavba_interier

Než bude aktuální ukládání do baterií, odcházejí přebytky do sítě. Dům je také inteligentní: „Máme rozhraní, přes které můžeme dům ovládat a přes tablet nastavit topení, stínění a podobně."

„První rok po nastěhování byl náročný. Dotahovali jsme podklady k dotaci a postupně doplňovali nábytek. Nebyla tu světla, dokončené koupelny ani sedačka v obýváku. Dnes už je to ale úplně o něčem jiném. V domě se bydlí příjemně a jsme tu opravdu moc spokojeni. Vložená energie stála za to."


Slovo dodavatele
Ing. Jaroslav Jiruška
DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.

Ovlivnil nějakým způsobem pasivní standard domu jeho výstavbu?
Rozdíly jsou v některých detailech, ale kvalitní dřevostavba vždy pracuje s precizními detaily, tedy pro nás v podstatě žádný rozdíl mezi výstavbou nízkoenergetického a pasivního domu není.

Jaká poučení tato stavba přinesla?
Já bych řekl spíše potvrzení, jelikož jsme si ověřili výhodnost založení na pěnoskle. Zkrátka, že lze postavit pasivní dům tak, aby byl perfektně funkční ke spokojenosti klienta a přitom klienta oslovil i po architektonické stránce, což je skvělá práce paní Truhlářové...

V čem je založení na pěnoskle výhodné?
Kompaktní tepelná obálka bez přerušení, tedy žádné tepelné mosty. Vlastní hmota betonové desky je v materiálové bilanci interiéru, tedy z pohledu akumulace energie velký přínos.

Prošla stavba blower door testem? S jakým výsledkem?
Ano, dům získal samozřejmě dotaci Nová Zelená úsporám. Test se dělá dvakrát, poprvé po dokončení vzduchotěsné obálky a prostupů, aby se zkontrolovala kvalita provedení před provedením následných vrstev skladeb, podruhé v dokončeném stavu (rozhodující pro dotaci). Požadavek pro pasivní domy je n50 < 0,6/h. V prvním testu bylo naměřeno 0,15 – což je čtvrtina požadavku – vynikající výsledek a konečný test 0,45. Jako problém se ukazuje vybrat kamna tak, aby dokonale těsnila a přitom splnila designové požadavky klientů, což se projevilo i na této realizaci a je to krásně vidět na hodnotách testu.


Pohled architektky
Ing. Irena Truhlářová
ARCHCON atelier, s.r.o.

Jaké byly základní pilíře návrhu tohoto domu?
Vzpomínám si na zadání majitelů, naším úkolem bylo vytvořit pasivní dřevostavbu v blízkém kontaktu se zahradou. Interiér ladit do „severského stylu" – procházeli jsme s majiteli knihy a hledali konkrétní inspirace. Ustálili jsme se na světlé dřevěné podlaze kombinované se světlým stropem – postupně jsme se posunuli až zcela k bělené palubce na strop a ze dřeva si tedy ponechali pouze strukturu palubek. Dále pak bylo přáním majitelů použít krásný cedrový stůl s barevnými tonetkami z původního bydlení a nechat je v prostoru vyniknout. Kostky byly vrženy a od těchto dvou prvků se odvíjel celý interiér.Velmi můj návrh ovlivnila návštěva původního bydlení – vše jsme si důkladně prošli, probrali jsme si, kde je zapotřebí přidat či ubrat a dokázala jsem tak dobře „cítit", jak rodina funguje.

Co bylo největší výzvou?
Největší výzvou bylo vypořádat se s pozemkem a šikovně na něj dům umístit – ovlivnily nás tyto faktory: úzká parcela, přístup z jihu, vzrostlé smrky, studna a touha majitelů po kontaktu se zahradou. Toto zadání vyústilo v logické řešení – dům posunout více do zahrady, terasu spojit se vstupem a vytvořit tak verandu. Napadá mě, že pro mě osobně bylo velkou výzvou přenést se přes tu divokou barevnost různobarevných tonetek. Snažila jsem se párkrát majitele přemluvit, že si necháme třeba jenom červené nebo modré... Ale výsledek je perfektní.

Dům získal ocenění Pasivní dům roku 2016. Čím myslíte, že si získal přízeň veřejnosti?
Myslím, že velmi dobře působí právě veranda / terasa pocitově zateplená dřevěným obkladem. Jakoby dům ukazoval hned od vstupu přívětivou tvář. Tento dům je také praktický, má promyšlenou dispozici, na nic si nehraje a podle reakcí majitelů skvěle funguje.

Jakými detaily nebo zajímavými řešeními je dům specifický?
Klíčem k našemu řešení bylo mimo jiné rozhodnutí majitelů nechat automobily v carportu, na hranici pozemku. Díky tomu jsme dům mohli posunout daleko do zahrady a hmota domu se odlehčila – nenarušuje ji žádná obří garáž s velkými vraty. Je zajímavé, že pro mnohé klienty je toto řešení nepraktické a vyžadují vstup do domu suchou nohou. Majitelé také podle původního bydlení požadovali provedení kamenných parapetů – například kvůli květinám. Vypadá to velmi dobře. Netradiční je tu také řešení digestoře na ostrůvku – zvolili jsme vysouvací digestoř z desky, aby v prostoru netrčel tubus digestoře – s tím tmavým komínem poblíž by si to již nerozumělo. V domě jsme si hráli také s různými nikami a vestavěným nábytkem. Je to radost mít možnost naši práci dotáhnout do detailu. Skvěle nás doplnili truhláři pan Mikeš a pan Zapletal, kteří vše pod taktovkou paní majitelky dotáhli k dokonalosti (dřevěné prvky v koupelnách, barevné úchytky v pokojích dětí, oválný stolek...).

Kterou zkušenost z této realizace si odnášíte do dalších projektů?
Vyzkoušeli jsme tu použití bílých palubek. Z dodaného materiálu se muselo hodně přebírat, protože ta bílá barva je neúprosná a nic neodpustí – drobné kazy či suky, vše je velmi vidět...Poprvé jsme tu instalovali krb takto do prostoru – přemýšlení o jeho poloze jsme věnovali mnoho času a s výsledkem jsem moc spokojená – potěšil mě i finální výběr krbových kamínek. Hodně péče jsme věnovali také spárořezům – například na fasádě cembritové desky nebo v interiéru palubkový strop – naladění pozic světel a odtahů/přívodů VZT, aby vše pěkně do sebe zapadlo. Což se také stalo.

V interiéru jsme pracovali i s betonovou stěrkou, ukázalo se, že vyladit tu správnou „flekatost" a odstín je celkem alchymie. Doporučila bych vyhnout se kombinování s obdobně šedými materiály a raději jít do výraznějšího kontrastu. Je to trochu vidět v horní koupelně – v návrhu jsme navrhovali okrovou stěrku, ale majitelé se při realizaci rozhodli pro neutrálnější řešení.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Hudbou prodchnutý parťák pro život

  Hudbou prodchnutý parťák pro život

  Není největší, nejdražší nebo nepřehlédnutelný. Ale je prostě jejich, Lídy a Jiřího. Přesně takový, jaký jej oni potřebují a jaký si jej přáli. S oblíbenými pěveckými idoly…

 • Chytrý fešák v kovovém kabátě

  Chytrý fešák v kovovém kabátě

  Elegantní dřevostavba chráněná odolným pláštěm proti větru, měla v době svého vzniku úsměvné přezdívky jako „kurník" nebo „jezevčík". To pro její podlouhlý tvar. K smíchu…

 • Dřevostavba srozumitelně a s noblesou

  Dřevostavba srozumitelně a s noblesou

  Energetická úspora, přírodní materiál, rychlost a čistota suché výstavby – to byly důležité body na seznamu výhod dřevostavby, která se dobře sžije s okolím. Rozhodujícím však…

 • Komfortní roubenka z cedru - adresa Jeseníky, U svahu

  Komfortní roubenka z cedru - adresa Jeseníky, U svahu

  Krásné místo, téměř nedotčená příroda chráněné krajinné oblasti. O stavbě srubu zde majitelé tradiční, ale komfortně vybavené roubenky ani neuvažovali, protože do Jeseníků se…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner