Původně starý dům s hospodářskou částí proměnili na moderní seník

Původně starý dům s hospodářskou částí proměnili na moderní seník

Dana Jakoubková | Pátek, 21. srpen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Je to krása, když si moderní venkovská dřevostavba nenárokuje více, než jínáleží, když architekt dokáže převyprávět příběh původní zástavby bez zbytečné nostalgie a přitom s typickou regionální pointou.


Dům bez připomínek

Mladí manželé si našli krásný pozemek s ideální svažitostí směrem k jihu a vstupem od severu, situovaný v centru obce a obklopený původní zástavbou hmotově jasně artikulovaných menších domků obdélníkového tvaru se sedlovou střechou.

Na pozemku stál rodinný dům z 1. poloviny 20. století s hospodářskou částí, situovaný podél cesty tvořící uliční čáru. S ohledem na umístění na pozemku, velikost i vnitřní dispozice byl ale těžko adaptovatelný k současnému stylu bydlení, a nedávalo ani smysl jej nahradit novými stavbami, o požadavku na energeticky pasivní standard, který byl od počátku v požadavku stavebníků, nemluvě. Jelikož byl objekt postavený ze silikátových materiálů, nebyla ani možnost jeho recyklace.

Od počátku bylo jasné, že zachování tradičních hodnot nebude možné vnímat jen jako „svoji parcelu a své zájmy". Majitelé však neměli vyhraněný názor na to, jak by měl jejich nový dům vizuálně působit, takže se obrátili na architektku. „Stavebníci mi dali naprosto volnou ruku v navrhování jejich dřevostavby," vzpomíná Jana Jasinek.

„Pro sebe jsem tento projekt pojmenovala ´dům bez připomínek´. Díky tomu vznikl návrh dřevostavby s tak jasným názorem. Při prvním setkání s majiteli pozemku jsem se snažila je poznat a pochopit jejich potřeby a představy o budoucím bydlení. Prohlédli jsme si pozemek a pěšky si prošli vesnici, ve které se nachází. Další navrhování dřevostavby probíhalo v ateliéru, kde jsem promýšlela všechny možné varianty uspořádání hmot obou objektů na pozemku nepravidelného tvaru."

Na původní stavbu chtěla architektka hmotově navázat. Umístění stávajícího domu bylo ale nevýhodné z hlediska natočení ke světovým stranám a jihozápadní fasáda, která by byla ideální pro podvečerní posezení na terase, byla nešikovně otočená k silnici. Spolu s nepravidelným tvarem pozemku se na první pohled žádné řešení netvářilo jako ideální. „Do hloubky jsem se místem zabývala," uvádí zrod návrhu architektka Jana Jasinek.

„Snažila jsem se do nově navržených objektů promítnout regionální charakter. Nechtěla jsem ale sklouznout k nostalgické imitaci, nýbrž místní charakter moderně interpretovat. Ulici tvoří rytmus úzkých štítů domů s úzkými dvorky, typickými pro střední Čechy. Je to nádherný motiv, který se v pozdější době úplně vytratil. Dotyčný pozemek na tuto řadu sice opticky navazoval, ale zároveň ji zakončoval směrem do křižovatky.

Řešení jsem nakonec našla v kolmém postavení dřevostavby a seníku. Seník navazuje na původní objekty a drží optickou linii ulice. To mi dovolilo nový dům posunout do lépe chráněné polohy. Na místo lze dojít ze tří různých směrů a ze všech na vás vždycky kouká alespoň jeden štít. Kolmé postavení objektů pak násobí motiv štítů a podporuje sílu a identitu místa."

drevostavba-ala-senik-vchod

Dynamika: Neobvyklým architektonickým prvkem jsou dřevěné sloupy podepírající v různých úhlech zastřešení vstupu do domu ze severu od parkovacího místa. Prvek dodává domu dynamiku a eleganci. Foto: Alexandr Hudeček

drevostavba-ala-senik-pruchod

Linie: Úzký chodník mezi budovami propojuje v severojižním směru vstupní branku se zahradou. Foto: Alexandr Hudeček

drevostavba-ala-senik-zahrada


"Báli jsme se hlučnosti dřevostavby, ale příjemně nás překvapilo, že zvuky, které generuje především dětský pokoj, nejsou rušivé."


drevostavba-ala-senik-garaz

Foto: Alexandr Hudeček


Moderní dřevostavba? Ne, moderní seník

V zadání stavebníků byla, kromě rodinného domu, i dvě parkovací stání, dílna, kůlna a úložný prostor. Tyto prostory umístila architektka do upraveného hospodářského objektu. Pozice budovy měla naplňovat přání vytvářet uliční čáru a navázat tak na původní stavby, přičemž oba objekty měly být umístěné kolmo na sebe a vytvářet tak polodvůr po vzoru tradičního uspořádání v této oblasti. Současně ale neměla budova stínit obytný dům.

drevostavba-ala-senik-stit-domu

Foto: Alexandr Hudeček

drevostavba-ala-senik-terasa

Soulad: Prvek "křivých" sloupků se opakuje rovněž u jižní terasy. Foto: Alexandr Hudeček

drevostavba-ala-senik-schodiste

Seník: Hlavní, prostornou a vzdušnou obytnou budovu doplňuje hospodářský objekt, který majitelé překřtili na „seník". V něm jsou umístěny sklady, dílna a dvě parkovací stání. Foto: Alexandr Hudeček

drevostavba-ala-senik-cely-dum

Přirozenost: Dřevo kompozičně doplňují omítnuté části fasády v šedé barvě. Střecha bez přesahu nechá dřevěnou fasádu stárnout rovnoměrně. Pod zastřešením terasy, kam neprší, zůstává jiný odstín, než na zbytku fasády. Foto: Alexandr Hudeček


Individuální úpravy dřevostavby

Hodnoty prostorové struktury a architektonické úrovně domu vycházejí z typového projektu dřevostavby, významně upraveného s respektem k tradiční urbanistické struktuře vesnice a vnitřním uspořádáním podřízeným stylu majitelů i návaznosti na světové strany. Kuchyň je orientována na východ, kde se rodina potkává ráno u snídaně a o víkendech se vaří obědy.

Jídelna je na jih a obývací pokoj na západ, kde se rodina sejde večer po práci a kam si zve přátele o víkendech. Ke kuchyni přibyla ještě spíž a do technické místnosti bylo přidáno zařízení pro inteligentní ovládání domu, včetně možnosti nabíjení elektromobilu.

„Majitel se hned od začátku netajil svým povoláním a zálibou v „ajtý". Bylo tedy jasné, že vznikne inteligentní dřevostavba, jejíž technologické vybavení bude možno ovládat na dálku přes počítač. Toto řešení zůstalo plně v jeho rukou, protože s návrhem domu jako takového se navzájem neprolínalo," dodává architektka.

drevostavba-ala-senik-kuchyn

Špajz ve skříni: Individuální úprava dispozic zahrnuje i kuchyňskou „skříň, která kromě spotřebičů ukrývá i špajz se samostatným vchodem. Úzké střílny oken umístěné pod úrovní očí nejsou pro každého. Světelnému toku na pracovní plochu to ale nijak nebrání a umožňuje instalaci praktických horních skříněk. Foto: Alexandr Hudeček

drevostavba-ala-senik-jidelna

Materiály: Interiéru vévodí masivní dub. Je použitý na podlahových prknech, kuchyňské stěně a ostrůvku, na jídelním stole. Dveře jsou z dubové dýhy orientované vodorovně. Díky tomu působí interiér útulně a zároveň díky jednomu druhu dřeviny velmi čistě a vytříbeně. Foto: Alexandr Hudeček

Komentář architekta


Dům je navržen jako nulový. Můžete čtenářům tento termín přiblížit?

Hodně zjednodušeně se dá říci, že má konstrukci pasivního domu a k tomu pokrývá energii na svůj provoz z obnovitelných zdrojů, v tomto případě z fotovoltaických panelů. Roční energetická bilance je tedy přibližně nulová/vyrovnaná. Dům má dva zdroje energie; tepelné čerpadlo země-voda o malém výkonu a fotovoltaickou elektrárnu na střeše o výkonu 7,8 kWp. Elektřina pohání tepelné čerpadlo a spotřebiče v domě. Její přebytky se využívají na ohřev teplé vody, která je uložena v zásobníku o objemu 650 litrů. Tepelné čerpadlo navíc umí chladit.

Jako izolaci jste zvolila celulózu. Proč?

Od začátku jsem dům navrhovala v systému ATREA. Líbí se mi jednoduchá skladba konstrukce z přírodních materiálů na bázi dřeva, optimalizovaná pro pasivní domy. A k tomu patří i odpovídající tepelná izolace. Celulóza je skvělý ekologický materiál, recyklovaný ze starých novin, takže se k jeho výrobě spotřebuje minimum energie.

Je příjemný na práci – pro manipulaci nejsou potřeba ochranné pomůcky, snadno a rychle se aplikuje, zafoukávání dokonale vyplní šikminy a nepravidelné detaily, má vysokou akumulační schopnost.. A nakonec, až jednou dojde na jeho likvidaci, je biologicky odbouratelný.

Stejně jako dřevo.

Ano. Dřevo je úžasný materiál, příjemný na dotek, příjemný pro bosá chodidla. Stárne s grácií. Každý kousek je jedinečný svoji kresbou, stejně jako čáry na našich dlaních. Ze dřeva se dá vyrobit téměř všechno, co potřebujeme. Jako by bylo stvořeno, aby nás doprovázelo životem.

Co vás na tomto projektu nejvíce bavilo?

Kromě porozumění kontextu místa mě bavily fasády. Snad je to vidět na první pohled. Pohrála jsem si se směrem palubek. Ve štítech obou staveb jsou vertikální a na podélné straně horizontální. Tento efekt se znásobuje kolmým umístěním hospodářské budovy. Další hříčka se objevuje na sloupech pergoly a vstupního přístřešku. Sloupy jsou nepravidelně rozházené, různě našikmo, bez bez řádu – „jako dříví v lese".

Ing.arch.Jana-Jasinek
Ing. arch. Jana Jasinek
Symbiosa – ateliér architektů

drevostavba-ala-senik-schodiste-do-patra

Slunce: Dispozici určuje centrální přímé schodiště otevřené do prostoru jídelny, a dále orientace ke světovým stranám. V Čechách máme všeobecně méně slunečných dnů. Takže pokud už slunce svítí, je příjemné ho ráno a dopoledne zachytit v kuchyni, po celý den u jídelního stolu a večer v obývacím pokoji. Foto: Alexandr Hudeček

drevostavba-ala-senik-patro

Hra světla: Prostor chodby v patře je pěkně osvětlený přes světlík v koupelně a sekundárně přichází světlo z prostoru schodiště. Foto: Alexandr Hudeček

Komentář redaktorky

Zaplať Bůh, „podnikatelské baroko" z našeho venkova mizí. Je osvěžující vidět pokrok ve vnímání nových staveb na tradičních místech i pojmu venkovanství jako nutné hodnoty, jako synonyma solidarity a sousedských vztahů. Taková idea je udržitelná.

Dana-Jakoubkova
Dana Jakoubková
redaktorka

drevostavba-ala-senik-koupelna

Soukromí: V patře se podařilo uspořádat část pro rodiče tak, že mají vlastní přístup do koupelny přes šatnu. Foto: Alexandr Hudeček


Technické parametry

 • Typ domu: nulový
 • Zastavěná plocha: 100 m2 (pouze dům)
 • Užitná plocha: 150 m2
 • Konstrukce: těžký skelet (stavební koncept DOMY ATREA)
 • Teplo: tepelné čerpadlo země-voda ATREA TCA 3.1, fotovoltaická elektrárna 7,8 kWp, akumulační zásobník ATREA IZT 650 – záložní elektro patrony; teplovzdušné vytápění + otopné žebříky a elektrické podlahové vytápění v koupelnách
 • Součinitel prostupu tepla: U = 0,11 W/m2K
 • Větrání: řízené s rekuperací tepla, větrací a vytápěcí jednotka ATREA DUPLEX RA4
 • Autor studie a projektu: Ing. arch. Jana Jasinek (návrh), Symbiosa – atelier architektů, www.a-symbiosa.cz; Ing. Stanislav Kroulík (projekt), SK ateliér, www.sk-atelier.cz
 • Realizace stavby: Daniel Petříček (v licenci DOMY ATREA), www.PojdteDal.info
 • Návrh a realizace interiéru: t2 interier, www.t2.cz

drevostavba-ala-senik-pudorys


mail-ico-poptavka

Zaujala vás tato nevšední dřevostavba? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost ATREA nabízí individuální návrhy a realizace komfortních, zdravých a energeticky úsporných (pasivních, nulových, plusových) budov, ohleduplných k životnímu prostředí. Realizuje stavby pro bydlení, občanské a komerční objekty, územní celky.

Firma byla založena v roce 1990 a v letech 2006-07 realizovala projekt hromadné výstavby dvanácti pasivních domů a školicího střediska v obci Koberovy v Českém ráji. Na tento unikátní projekt navazují desítky úspěšných realizací domů v systému ATREA v celé ČR.


Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop