Seník? A proč ne?

Seník? A proč ne?

Dana Jakoubková | Pátek, 31. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Je to krása, když si moderní venkovská dřevostavba nenárokuje více, než jínáleží, když architekt dokáže převyprávět příběh původní zástavby bez zbytečné nostalgie a přitom s typickou regionální pointou.

Mladí manželé si našli krásný pozemek s ideální svažitostí směrem k jihu a vstupem od severu, situovaný v centru obce a obklopený původní zástavbou hmotově jasně artikulovaných menších domků obdélníkového tvaru se sedlovou střechou. Na pozemku stál rodinný dům z 1. poloviny 20. století s hospodářskou částí, situovaný podél cesty tvořící uliční čáru. S ohledem na umístění na pozemku, velikost i vnitřní dispozice byl ale těžko adaptovatelný k současnému stylu bydlení, a nedávalo ani smysl jej nahradit novými stavbami, o požadavku na energeticky pasivní standard, který byl od počátku v požadavku stavebníků, nemluvě. Jelikož byl objekt postavený ze silikátových materiálů, nebyla ani možnost jeho recyklace.

rd-kosik-exterier-22

 

Od počátku bylo jasné, že zachování tradičních hodnot nebude možné vnímat jen jako „svoji parcelu a své zájmy". Majitelé však neměli vyhraněný názor na to, jak by měl jejich nový dům vizuálně působit, takže se obrátili na architektku.

„Stavebníci mi dali naprosto volnou ruku v navrhování jejich dřevostavby," vzpomíná Jana Jasinek. „Pro sebe jsem tento projekt pojmenovala ´dům bez připomínek´. Díky tomu vznikl návrh dřevostavby s tak jasným názorem. Při prvním setkání s majiteli pozemku jsem se snažila je poznat a pochopit jejich potřeby a představy o budoucím bydlení. Prohlédli jsme si pozemek a pěšky si prošli vesnici, ve které se nachází. Další navrhování dřevostavby probíhalo v ateliéru, kde jsem promýšlela všechny možné varianty uspořádání hmot obou objektů na pozemku nepravidelného tvaru."

Na původní stavbu chtěla architektka hmotově navázat. Umístění stávajícího domu bylo ale nevýhodné z hlediska natočení ke světovým stranám a jihozápadní fasáda, která by byla ideální pro podvečerní posezení na terase, byla nešikovně otočená k silnici. Spolu s nepravidelným tvarem pozemku se na první pohled žádné řešení netvářilo jako ideální.

rd-kosik-exterier-76

 

„Do hloubky jsem se místem zabývala," uvádí zrod návrhu architektka Jana Jasinek. „Snažila jsem se do nově navržených objektů promítnout regionální charakter. Nechtěla jsem ale sklouznout k nostalgické imitaci, nýbrž místní charakter moderně interpretovat. Ulici tvoří rytmus úzkých štítů domů s úzkými dvorky, typickými pro střední Čechy. Je to nádherný motiv, který se v pozdější době úplně vytratil. Dotyčný pozemek na tuto řadu sice opticky navazoval, ale zároveň ji zakončoval směrem do křižovatky. Řešení jsem nakonec našla v kolmém postavení dřevostavby a seníku. Seník navazuje na původní objekty a drží optickou linii ulice. To mi dovolilo nový dům posunout do lépe chráněné polohy. Na místo lze dojít ze tří různých směrů a ze všech na vás vždycky kouká alespoň jeden štít. Kolmé postavení objektů pak násobí motiv štítů a podporuje sílu a identitu místa."

re-kosik-interier-24

 

Moderní dřevostavba? Ne, moderní seník

V zadání stavebníků byla, kromě rodinného domu, i dvě parkovací stání, dílna, kůlna a úložný prostor. Tyto prostory umístila architektka do upraveného hospodářského objektu. Pozice budovy měla naplňovat přání vytvářet uliční čáru a navázat tak na původní stavby, přičemž oba objekty měly být umístěné kolmo na sebe a vytvářet tak polodvůr po vzoru tradičního uspořádání v této oblasti. Současně ale neměla budova stínit obytný dům.

re-kosik-interier-12

Individuální úpravy dřevostavby

Hodnoty prostorové struktury a architektonické úrovně domu vycházejí z typového projektu dřevostavby, významně upraveného s respektem k tradiční urbanistické struktuře vesnice a vnitřním uspořádáním podřízeným stylu majitelů i návaznosti na světové strany. Kuchyň je orientována na východ, kde se rodina potkává ráno u snídaně a o víkendech se vaří obědy. Jídelna je na jih a obývací pokoj na západ, kde se rodina sejde večer po práci a kam si zve přátele o víkendech.

Ke kuchyni přibyla ještě spíž a do technické místnosti bylo přidáno zařízení pro inteligentní ovládání domu, včetně možnosti nabíjení elektromobilu.

„Majitel se hned od začátku netajil svým povoláním a zálibou v „ajtý". Bylo tedy jasné, že vznikne inteligentní dřevostavba, jejíž technologické vybavení bude možno ovládat na dálku přes počítač. Toto řešení zůstalo plně v jeho rukou, protože s návrhem domu jako takového se navzájem neprolínalo," dodává architektka.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop