Typová dřevostavba, která splynula se zahradou i okolím (foto videospot)

Typová dřevostavba, která splynula se zahradou i okolím (foto videospot)

Lucie Němcová | Středa, 14. listopad 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Není první svého druhu. Je totiž typový a jeho první prototyp obývá sám autor – architekt. Hanka s Karlem si tak mohli dřevostavbu prohlédnout v realitě, mluvit s někým, kdo jí několik let užívá a navíc sám tento dům projektuje. Proč se rozhodli právě pro tuto dřevostavbu a tohoto dodavatele dřevostaveb vám přiblížíme v rozhovoru s její majitelkou Hankou.

Čím vás získaly právě dřevostavby a masivní dřevěné panely?

Dřevostavby jsme sledovali zhruba deset let, protože se nám jako domy líbily. Bylo to ještě v době, kdy jsme ani nepřemýšleli o stavbě domu. Chodili jsme na všechny veletrhy dřevostaveb a sledovali trh v Čechách. Zajímalo nás, jak se to všechno posouvá, a měli jsme radost, že se dřevostavby objevují víc a zlepšuje se povědomí lidí. Když nastal moment rozhodování, bylo jasno. Konstrukci z masivních panelů vybral můj muž, který je stavař a měl tyto věci nastudované. Z jeho pohledu to byl nejlepší systém, s nímž měl dobré zkušenosti i z vlastní praxe. Vedl také hodně debat s architekty ohledně rekuperace, zateplení a dalších technických řešeních. Já věděla, že chci dřevostavbu se všemi pro ni typickými užitnými vlastnostmi a pohledové dřevo na některých stěnách.

Musím říct, že mi také vyhovuje kombinace s bílými sádrokartonovými zdmi. I to je důvod, proč padla volba na masivní dřevěné panely a ne třeba na konstrukci srubu v celodřevěném provedení. Tedy kromě toho, že srubová stavba v tomhle prostředí podle nás nemá své místo.

Jaká místa v dřevostavbě patří mezi vaše oblíbená?

Určitě obě terasy, pozorovatelna s výhledem na severní straně domu, jídelní stůl a celá obytná plocha v přízemí s pracovnou i terasou, která je po celý rok využívána na maximum. V létě, ale i v zimě, kdykoli to počasí umožňuje.

Architekt se zhostil i návrhu interiéru, je to tak?

Ano, požádali jsme ho o to, protože tento typ dřevostavby dobře zná a my jsme zase věděli, co potřebujeme a jak ji chceme užívat. On sám ve stejné dřevostavbě funguje jinak, bydlí se dvěma malými dětmi, ale povedlo se mu překlopit svou perspektivu a podívat se na interiér našima očima.

Dodavatelská firma realizovala dřevostavbu pouze do fáze hrubé stavby. Jste s tímto rozhodnutím spokojeni?

Protože můj muž je stavař, chtěl nějakým způsobem zbytek stavby zdárně dovést ke konci a alespoň její část zrealizovat. Shodou okolností se podařilo, že dřevostavbu dokončovala stejná parta lidí, jaká ji začínala, což bylo veliké štěstí. Už měli naši dřevostavbu v rukou a znali ji. Musím ale říct, že pokud by manžel nebyl z oboru, tuhle variantu bych určitě nedoporučila. Myslím, že pak má naprosto smysl si sjednat dřevostavbu na klíč. Cenově navíc toto řešení nevychází o nic levněji.


Komentář dodavatele

ing-vaclav-pindak-3ae-novahome
Ing. Václav Pinďák
3AE s.r.o.

Realizace této typové dřevostavby pro nás byla zcela novou zkušeností. Předně klient je odborník. Firma, ve které pracuje, se zabývá realizací developerských projektů převážně z betonu. Nás překvapilo, že se na nás obrátil a vybral si typovou dřevostavbu. Díky jeho zkušenostem probíhaly jednání, příprava a realizace dřevostavby kontinuálně. Můžu tedy říct, že jsme se díky tomu nemuseli potýkat s žádnou zvláštní výzvou a mohli jsme každý problém, který při projektování dřevostavby a při její realizaci vznikl, v klidu vyřešit. V tomto ohledu to pro nás byla nová velmi pozitivní zkušenost a o to raději jsme na projektu pracovali.


Komentář redaktorky

Některé návštěvy jsou takovým pohlazením. Odcházíte po více než dvou hodinách a ani nevíte, kam se ten čas poděl. Přiznávám, že tato dřevostavba natolik odpovídá mému vkusu, že je náročné zůstat objektivní.

Je znát spojení zkušeného architekta i stavebníka a perfektně promyšlený návrh spolu s interiérovým řešením. Pokud máte jen trošku citlivé oko, koncepčně promyšlený interiér i detaily prostě rychle poznáte. Výsledek oceňuji o to víc, že jde o typový dům. Vnitřní prostor je barevně i materiálově vyvážený (žádný prvek extrémně nepřevládá), takže působí harmonickým uklidňujícím dojmem. To vše korunuje zahrada řešená s principy udržitelnosti. Z okna můžete doslova pozorovat desítky ptáků cachtajících se na břehu biotopu. Co vám budu povídat – odcházet z takových dřevostaveb je těžké.


Technické parametry

Typ domu: A – mimořádně úsporná
Zastavěná plocha: 150 m2
Užitná plocha: 163,59 m2
Konstrukční systém: základ platforma ze STEICO nosníků; nosný systém lepené masivní dřevěné panely Novatop Solid tl. 84 mm; plochá střecha STEICO SJ; sedlová střecha sbíjené (styčníkové) vazníky
Teplo a větrání: elektrické topné kabely v podlaze; větrací jednotka Fenix SYSTEMAIR SAVE VTR 300/B L s elektrickým ohřívačem přívodního vzduchu; ohřev užitkové vody pomocí tepelného čerpadla a elektrické topné patrony
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,13 W/m2K
Návrh domu: Ing. arch. Jakub Loučka
Realizace: NOVAHOME / 3AE s.r.o., www.novahome.cz, www.3ae.cz, 2016


Celý příběh domu, včetně fotografií a půdorysů této moderní typové dřevostavby, najdete v anketě Dřevostavba roku, kde můžete pro tento dům také hlasovat a soutěžit o hodnotné ceny.

Redakčně upraveno pro web
Celý článek vyšel v časopise DŘEVO&stavby 5/2018

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop