Hudbou prodchnutý parťák pro život

Hudbou prodchnutý parťák pro život

Lucie Němcová | Středa, 12. prosinec 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Není největší, nejdražší nebo nepřehlédnutelný. Ale je prostě jejich, Lídy a Jiřího. Přesně takový, jaký jej oni potřebují a jaký si jej přáli. S oblíbenými pěveckými idoly na stěnách, obrázky známých autorů, retro pracovnou a multifunkční technickou místností. Luxus nutně neznamená mít dvě stě metrů čtverečních podlahové plochy a dům plný skla a kovu. Luxus je cítit se doma a žít si spokojeně podle svých představ. A třeba se také novým bydlením nezadlužit.

Lída zůstala před lety sama ve vetším rodinném domě a promýšlela svoje bydlení do budoucna. Uvažovala o možnosti přestěhovat se do bytového domu v centru města, nebo vhodného bytu s terasou a stáním pro auto. Ale protože jí to nepřišlo jako ideální řešení, a navíc byla zvyklá na určité soukromí, čím dál více se jí rýsovala představa nového domku. V té době také s Jirkou věděli, že spolu chtějí žít, a tak se rozhodli postavit si nový dům.

Rozhodující byl pocit

Jejím přáním bylo stavbu zrealizovat rychle, aby si bydlení mohli začít brzy užívat. Jezdit a hledat vhodný pozemek se ukázalo jako příliš zdlouhavé, a tak se vydala na stavební úřad, kde jí seznámili s připravovanou lokalitou pro zástavbu. Když se ještě týž den přijela na pozemek podívat, dala na rozhodující pocit a bylo jasno.

Typový dům určitě ne

U své dřevostavby nevycházeli z typového projektu. Dispozici domu vytvořili sami na základě vlastních požadavků a předešlých zkušeností. Svou představu vložili do rukou projektanta, který už jen s malými odchylkami stvořil projekt.

moderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-exterier-2moderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-exterier-3

 

Četli jste?

thumb moderni-panelova-drevostavba-na-klic-bungalov-thermo-home-bara-plusJednopodlažní dřevostavba neboli bungalov - proč je u nás tak oblíbený?

Výběr dodavatele

Pro stavbu nové dřevostavby měli vybrané asi tři firmy. O dodavatelské společnosti se dozvěděli náhodou. Svou zkušenosti popisuje slovy: "Když jsem pak mluvila s jednatelem, věnoval se mi trpělivě asi dvě hodiny. Dost jsem se vyptávala, jelikož jsem už v té době měla hodně načteno. Všechno na rovinu řekl. Po tomto setkání už jsem jinou firmu nechtěla. Velmi se nám osvědčilo, že byli blízko, zhruba 10 kilometrů. Když byl nějaký problém, zavolali jsme jim a během chvilky byl někdo na místě a věc řešil. Nerozumím, jak lidé mohou stavět s firmou z velké dálky. Řemeslníci byli šikovní, pracovití a fajn chlapi. Opravdu tak, jak to má být. Věděli, co dělají, jak to dělají a proč to dělají."

moderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-exterier-5moderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-exterier-sit-proti-hmyzumoderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-exterier-6

 

Ověření dodavatelé dřevostaveb s referencemi na jejich stavby, recenze a zkušenosti s dřevostavbami.


Nezapomenutelný průběh stavby

Průběh stavby zanechal v Lídě také silný dojem: "Na realizaci domu vzpomínáme jako na líbeznou píseň. První den montáže jsme tu od brzkého rána čekali, aby nám nic neuniklo. Na jednom kamionu přijel objekt, na druhém střecha (vazníky) a byl přistaven pomocný jeřáb. Když jsem navečer viděla dům stát, bylo to krásné a dojemné, jako by se mi narodilo třetí dítě. Je přece úžasné, když už po jednom dni procházíte svým domem a zjišťujete, jak jsou jednotlivé místnosti velké a jaký bude pohled z oken. Sen se najednou stává skutečností a je to nezapomenutelný zážitek."

moderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-interier-kuchynemoderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-interier-obyvaci-pokojmoderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-interier-chodbamoderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-interier-chodba-2moderni-nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-bungalov-alfahaus-interier-koupelna

 

Celý příběh domu a další fotografie bungalovu, naleznete v anketě Dřevostavba roku, kde pro tuto dřevostavbu můžete hlasovat a soutěžit o hodnotné ceny.


Pohled dodavatele

petr-podlaha-alfahaus
Petr Podlaha
ALFAHAUS s.r.o.

Na tuto stavbu obzvlášť rád vzpomínám. S klientem jsme si vybudovali velmi dobrý vztah a ten se nesl celým procesem realizace. Dům je klasického tvaru, který je vidět na stavbách hodně, ale již na první pohled je patrné, že člověk, který v něm bydlí, přesně ví, co chce.

Pojetí výběru materiálu, barev a celkové koncepce domu mělo za cíl postavit dům v duchu moderní výstavby s velkým důrazem na detaily a kvalitu zpracování. Klient již má za sebou určité zkušenosti se stavebnictvím, proto technické řešení bylo pružné a celá stavba měla velký progres.

O tomto objektu můžu říci jen to, že pěkný dům nemusí být moderní, složitý, drahý a podobně. Dá se postavit i hezká a kvalitní stavba klasického tvaru na základě dobře připraveného projektu a dobré spolupráce mezi dodavatelem a objednatelem.


Pohled redaktorky

Spokojený život dělají drobnosti, dobrý dům detaily. V každodenním užívání stavby je důležité, jestli se drobné praktické úkony dají dělat hladce a pohodlně, zda tyto rutinní činnosti prostor usnadňuje. Těší mě potkávat majitele, kteří rodinný dům stavějí s dobrou znalostí bydlení v domě i sebe sama. Je zřejmé, jak jim jejich životní prostor sedí a jak je podporuje. Čiší z nich spokojenost se zhmotněným výsledkem a radost ze života. Skvělé je také potkávat stavebníky, kteří nemají potřebu izolovat se do své bubliny, uzavírat se do svého soukromého prostoru domu a zahrady a být odděleni od dění vně, od veřejného prostoru. Tím jsou z mého pohledu velmi podpořeny dobré mezilidské vztahy v sousedství a také bezpečný, vizuálně krásný veřejný prostor plný života.

Ing. arch. Lucie Němcová


Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 208,86 m2
Užitná plocha: 187 m2
Konstrukční systém: panelová sendvičová dřevostavba, skladba Alfadifu
Teplo a větrání: podlahové teplovodní topení s elektrickým kotlem + krbová kamna
Součinitel prostupu tepla: 0,161 W/m2K
Projekt: Ing. Michael Martin, 12/2015
Realizace: Alfahaus s.r.o., www.alfahaus.cz, 2016

nizkoenergeticka-drevostavba-bungalov-navsteva-alfahaus-pudoryspanelova-sendvicova-drevostavba-skladba-alfadifu-rez-stenou

 

Redakčně zkráceno a upraveno pro web

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop