Roubenka na klíč ve skandinávském stylu

Roubenka na klíč ve skandinávském stylu

Dana D. Daňková | Středa, 04. září 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Při pohledu na tuto roubenku se mi vybavila dětská říkanka o domečku s tisícem koleček. Má asociace nesouvisela přímo s kolečky, ale spíše s velikostí daného objektu. I na kolečka však došlo – to když mě při vstupu do interiéru přivítala zvonkohra hodin v rohu obývacího pokoje.

Zvenku připomíná roubenka skandinávské dřevostavby tohoto typu – červenobílá barevná kombinace je elegantní a velmi optimistická. Spolu s uměřenou architekturou dala vzniknout zajímavé a současně nepřezdobené dřevostavbě tradičního stylu s nadčasovou linkou.

Menší roubenka než plánovaná

Eva v roubence bydlí od listopadu loňského roku, přestěhovala se sem z předchozího domu, který pro ni byl příliš velký. Současně si také přála bydlení v klidnější lokalitě a alespoň malou zahradu.

„Chtěla jsem malý dům, i když tak malý být původně neměl," začíná své vyprávění o své cestě k nové dřevostavbě. „Měla jsem trochu smůlu v tom, že jsem koupila pozemek v zahrádkářské kolonii, pro nějž na počátku platilo, že je možné zastavět 15 procent plochy, což by stačilo pro dostatečně velkou přízemní dřevostavbu, jaká by se mi více líbila.

Ovšem když jsme pozemky já a mí sousedi koupili, rada města změnila v územním plánu podmínky velikosti zastavěné plochy v zahrádkářské kolonii na osm procent. Podkroví bylo tedy nezbytné, ale optimální toto řešení není – schody zabírají místo a v patře je navíc prostor, který vlastně nepotřebuji a příliš ho nevyužívám."

navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-exterier-drevena-terasa-zahrada

Obr.: Pozemek není velký a omezení povolené zastavěné plochy si vynutilo patrovou dřevostavbu. I tak ale zbylo místo na terasu, propojenou francouzským oknem s obytným prostorem, na níž lze sedět po celý den. Foto: Martin Zeman

Výběr stavební firmy

Stavební firmu pro svou dřevostavbu vybírala Eva z více možných. „Všechny měly dobrý přístup, ale nakonec rozhodlo, že jedna z nich byla schopna pomoci mi s výstavbou roubenky na klíč, a velmi důležitý byl i materiál – roubenka je z vysušeného dřeva, které nepracuje, a není tedy nutné se o ni v průběhu sedání starat. Hned na první schůzce jsem se setkala se solidním jednáním a profesionálním přístupem, a tak to bylo po celou dobu stavby. Velmi dobře se mi také pracovalo s projektantem."

Eva zpočátku nevěděla, jak by měla dřevostavba vypadat, přišla do firmy s tím, že má určitý pozemek a chtěla by prostě navrhnout dům. Zhruba třetí návrh byl ten správný. „Věděla jsem jen, že chci v domě určitě komín, protože jsem tu chtěla mít kamna, a dále všechno vybavení k bydlení v současném standardu."

navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-exterier-vstup-do-domu

Obr.: Hezká, útulná, červenobílá dřevostavba. Na první pohled inspirace ryzí Skandinávií, ovšem hned poté na ní můžeme objevit i něco z původních roubenek našich hor. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-exterier-stitova-strana-detail


"Silně vnímám negativní energii, roubenku jsem si proto pořídila kvůli duši. Pro dobrý pocit z toho prostoru, protože sama dělám reiki."


navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-exterier-vstup-do-domu-detail

Obr.: Přesahující stropní trámy nesou pozednici, na níž jsou osedlané krokve. Toto řešení bývá často skryto za prkenným podbitím, zde bylo využito jako zajímavý dekorativní prvek. Foto: Martin Zeman


Názor majitelky

eva-hlavickova-majitelka-roubenky
Eva
majitelka

Co bych udělala jinak

Kdybych tušila před koupí, že dojde ke snížení podílu zastavitelné plochy na pozemku, nekupovala bych ho. Navíc tím problémy neskončily.

Protože zde bývá hodně sněhu, chtěla jsem přistavět přístřešek pro automobil, a i když je jeho plocha do 24 m2, obecní úřad mi nakázal stavbu zastavit a hrozí její odstranění. S ostatními majiteli jsme tedy podali žádost o změnu územního plánu, abychom mohli krytá stání postavit.

Také bych již nechtěla šikmá okna v patře – jsou hezká, ale nepraktická – nejen pokud jde o otevírání, ale i z hlediska záclon a závěsů – ty mi navrhla a udělala na míru specializovaná firma.

 

navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-interier-hlavni-obytny-prostor-krbova-kamna

Obr.: Krbová kamna jsou navržená a vyrobená na zakázku, díky tomu se mohou stát i hezkým dekorativním prvkem interiéru. Jsou vhodnou alternativou pro ty, kdo si nemohou nebo nechtějí pořídit krb. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-interier-hlavni-obytny-prostor-kuchyne

Obr.: Předností domu je velkoryse prosvětlený interiér. Vybavení v pastelových tónech dobře koresponduje se světlým odstínem dřeva. Na stropě jsou instalovány elektrické sálavé otopné panely. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-interier-kuchyne

Obr.: Okna při pracovní desce v kuchyni umožňují výhled ven, což je během vaření velmi příjemné. Květiny takové prostředí navíc oživí. Foto: Martin Zeman


Technické parametry

Zastavěná plocha: 50 m2
Užitná plocha: 66 m2
Konstrukční systém: roubený, materiál alpský smrk – masivní vysušené lepené BHS profily Hasslacher
Ošetření stěn: exteriér i interiér – míchaný olejový nátěr
Teplo: kachlová kamna, stropní elektrické sálavé panely
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,3 W/m2K
Realizace: OK PYRUS, s.r.o., www.okpyrus.cz

navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-pudorys


navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-interier-galerie-pokoj-pro-hosty-knihovna

Obr.: Kromě koupelny a ložnice je v patře roubenky částečně uzavřená galerie, která může sloužit k relaxaci, případně zde mohou přespat návštěvy. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-interier-loznice

Obr.: Ložnice je prostorná, za pozornost stojí dostatek místa nad postelí v hlavách. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-skandinavska-reminiscence-v-cervene-a-bile-ok-pyrus-interier-koupelna

Obr.: Díky jemnému hnědému tónu obkladu a dřeva nepůsobí koupelna stísněným dojmem, odlehčuje ji také sprchový kout s prosklenými stěnami. Foto. Martin ZemanTuto roubenku ve skandinávském stylu můžete podpořit v anketě Dřevostavba roku, kde naleznete také další fotografie.

Foto: Martin Zeman
Redakčně upraveno pro web.

SaR 3-2019
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (5)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop