Krb a krbová kamna v dřevostavbě: <small>v čem se liší?</small>

Krb a krbová kamna v dřevostavbě: v čem se liší?

Redakce | Úterý, 26. únor 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Primárním cílem každého topidla je vyrobit a efektivně distribuovat v interiéru teplo. Ostatní vlastnosti už jsou nadstavbou, kterou ale také zanedbat nelze. Vždyť krb či krbová kamna se stanou výrazným prvkem každého obytného prostoru, proto při jejich výběru rozhoduje také design.

Různé typy krbů a krbových kamen mají své přednosti i nedostatky. Aby výhody převážily, je vhodné nezanedbat pečlivý výběr podpořený konzultací s odborníky.

Jak vybrat krb nebo krbová kamna

  • výkon vybíráme podle objemu vytápěné místnosti,
  • zaústění volíme podle typu komína,
  • zohledníme i zateplení domu nebo
  • zda budou kamna či krb hlavním, nebo doplňkovým zdrojem tepla.

Rozdíl patrný na první pohled

Největší rozdíl mezi krbem a krbovými kamny poznáme na první pohled.

Krbová kamna stačí postavit do místnosti a odborně zapojit do komína, krbová vložka vyžaduje mnohem více práce. Je třeba ji obezdít a vytvořit tak nejčastěji v obývacím pokoji malou samostatnou stavbu. Záleží na stylu interiéru, zda bude mít spíše rustikální, nebo naopak velmi moderní vzhled.

Do srubu či roubenky s přiznaným dřevem v interiéru se bude hodit spíše klasický styl; stačí ale jednu nebo dvě stěny opláštit sádrokartonem a získáme ideální pozadí i pro modernější výrobek.

krb-krbova-vlozka-rustikalni-styl

Obr.: Rustikální styl jako předurčený k čaji o páté... Foto: Jotul

Obložení krbu je velmi variabilní – zvolit lze cihelné pásky, kámen pravý i umělý, pískovec nebo jen hladký štuk. Dřevěné obložení moderních krbů je u nás pořád nezvyklé a problematické také z hlediska požární ochrany, poměrně běžně se s ním však setkáme v anglosaských zemích.

krb-krbova-vlozka-oplasteni-rustikalni-styl

Obr.: Variabilita opláštění krbové vložky umožňuje přizpůsobit vzhled tohoto zdroje tepla přesně potřebám našeho stylu. Foto: Martin Zeman

Snažit se charakterizovat společné vzhledové vlastnosti krbových kamen je prakticky nemožné – typů, tvarů, materiálů a stylů nabízí nepřeberné množství. Už dávno to nejsou jen nižší litinová kamínka nebo vysoké oblé válce s prosklením.

Pevné místo pro krb, nebo mobilita krbových kamen?

Jakýkoliv krb, ať už otevřený, zasklený nebo s krbovou vložkou, je pevnou, stabilní součástí interiéru, nelze ho přemístit bez stavebních úprav. Je fixně vybudovaný u stěny nebo v prostoru, pevně spojený s komínem.

Naopak krbová kamna jakékoliv velikosti není tak úplně nemožné využít jinde; přenést je do jiné místnosti (nebo domu) a napojit na jiný komín, samozřejmě pokud je s typem kamen kompatibilní, je zejména u menších výrobků poměrně snadné.

moderni-krbova-kamna

Obr.: Ať už jde o tradiční krbová kamna nebo designově čistý model, jejich významnou výhodou je možnost snadného přemístění. Foto: Martin Zeman a Jotul

Krbová kamna samozřejmě nejsou vyráběna primárně jako přenosná topidla, možnost alespoň je posunout však oceníme třeba při malování nebo výměně podlahové krytiny. Protože výrobky s nižším výkonem nepředstavují nijak dramatický zásah do rozpočtu, můžeme je také snadno vyměnit za modernější kamna.

moderni-designova-krbova-kamna

Obr.: Ať už jde o tradiční krbová kamna nebo designově čistý model, jejich významnou výhodou je možnost snadného přemístění. Foto: Martin Zeman a Jotul

Různé druhy tepla - konvekční a sálavé teplo

Krbová kamna většinou vyzařují sálavé teplo a jsou tedy vhodnější například pro alergiky než topidlo konvekční (krbová vložka). Krbová kamna i krbové vložky mohou oba způsoby předávání tepla často také kombinovat. Vpředu u obou typů teplo sálá skleněnými dvířky, a pokud boční stěny obsahují konvekční komoru nebo jsou kamna dvouplášťová, může se teplo do interiéru přenášet také konvekcí, kdy se vzduch kolem tepelného zdroje ohřívá a stoupá ke stropu.

Sálavé teplo neohřívá vzduch, ale předměty, na které tepelné paprsky dopadnou. Díky tomu se spotřebuje méně energie, místnost se vyhřeje rychleji a nevíří se prach.

Tip: Jak nepřehřát dřevostavbu? Vyberte si správná krbová kamna!

kaminka-s-plotynkou-pro-ohrivani-jidel-a-napoju-jotul-drevostavba

Obr.: Velmi praktická malá kamínka s plotýnkou určenou pro dohřívání jídel nebo nápojů. Foto: Jotul

Krb nebo krbová kamna pro vyhřátí celé dřevostavby

Krb i krbová kamna mohou vytápět celý dům za předpokladu, že jím může ohřátý vzduch volně proudit. Mnohem efektivnější je však možnost připojit krbovou vložku na teplovodní rozvod (radiátorový či podlahový). Pokud nám tato možnost vyhovuje, je třeba zvolit model s výměníkem integrovaným do topeniště. V něm se bude ohřívat užitková voda určená pro otopný systém.

Také některé modely krbových kamen umožňují připojení do teplovodního rozvodu, jde však spíše o výjimku.

krb-krbova-vlozka-keramicky-obklad-moderni-vzhled-drevostavba

Obr.: Obklad keramikou se překvapivě dobře sžívá i s tradiční dřevostavbou, byť zařízenou v modernějším stylu. Foto: Martin Zeman

Jednoplášťový či dvouplášťový krb a krbová kamna?

Krbová kamna i krby jsou k mání jednoplášťová i dvouplášťová, tento rozdíl určuje některé jejich vlastnosti. V jednoplášťových krbech se vzduch ohřívá mezi krbovou vložkou a obezdívkou krbu. Dvouplášťové krby mají mezi vložkou a obezdívkou ještě kovový plášť. To je velmi výhodné, protože vzduch se ohřívá v prostoru mezi těmito dvěma kovovými plochami a vnitřní strana obezdívky je chráněna před vysokými teplotami a nesprašuje.

A jak je tomu u kamen? Jednoplášťová kamna rychle vytopí danou místnost, teplo se u nich šíří sálavým způsobem. Oproti tomu dvouplášťová kamna (konvekční kamna) ohřívají vzduch v mezeře mezi dvojitým pláštěm, ten pak stoupá a šíří se po místnosti.

Kvalita spalování u krbové vložky nebo krbových kamen

Krbové vložky mívají ovládání regulace primárního a sekundárního vzduchu. Primární spalování je jednoduché – vzduch se přivádí pod rošt –, sekundární spalování je efektivnější, protože se spalují i nespálené zbytky a plyny, které by jinak odešly komínem. Cílem je snížení obsahu volného oxidu uhelnatého, částečně se zvýší účinnost a prodlouží délka hoření.

U krbových kamen je paralelou dvoustupňové (neboli terciární) spalování, kde dochází ke spalování druhotně předehřátého (sekundárního) vzduchu. Tím se snižuje množství odpadu a paliva. Navíc dochází k tak zvanému oplachu skla: štěrbinou je do spalovací komory přiváděn vzduch, který proudí na sklo a zabraňuje tak usazování spalin na skle, takže pohled do plamenů je vždy čistý.

krbova-kamna-s-oplachem-skla

Obr.: Chcete mít pohled do ohně stále čistý? Pořiďte si krbová kamna s oplachem skla. Foto: Morso

Připravil: Martin Klíma

SaR 2-2019

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop