Za tři dny hrubá stavba, za tři měsíce celý dům – dřevostavba za 1,7 milionu korun

Za tři dny hrubá stavba, za tři měsíce celý dům – dřevostavba za 1,7 milionu korun

Lucie Němcová | Středa, 25. září 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevostavba "Chata pod třešní", jak tento malý dům nazvali architekti, je výsledkem touhy vrátit se do místa dětství, do klidu a náruče přírody – do srdce České Kanady. Je místem, kde lze nalézt čas ke spočinutí a k tvořivé práci, a také důkazem, že i malé věci se dají dělat s velkou péčí a mohou se odvděčit o to větší službou.

Jako malý kluk jsem jezdil do České Kanady na chalupu s dědou a babičkou. Posléze ji prodali, ale mě to sem táhlo zpět. A tak jsem zde po letech koupil pozemek a postavil na něm svépomocí malý domek severského stylu. Později jsem přikoupil i druhou parcelu vedle a přemýšlel, co zde udělám. Až postupem času dozrálo rozhodnutí postavit zde plnohodnotný dům.

Dřevostavba inspirovaná severem

Měl jsem poměrně jasnou představu o dispozici, ale potřeboval jsem, aby nějaký odborník vtiskl dřevostavbě konkrétní podobu a připravil projekt. Oslovil jsem architekty, kteří mě svým portfoliem zaujali, a na základě našeho dialogu vznikl koncept této celoročně obyvatelné „chaty".

Jejich nápadem je také onen typický zaoblený detail fasády, inspirovaný jednou norskou pozorovatelnou sobů. Když mi návrh poprvé ukázali, trošku jsem se lekl. Zdálo se mi to hodně neobvyklé. Ale zvykl jsem si a dnes se mi tento charakteristický rys líbí.

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-exterier-zaobleni-steny-zahrada

Přirozená a funkční krása dřevostavby

Preferuji minimalismus, funkční design a přírodní materiály. Neholduji rustikálním věcem. Dřevostavba je zařízena nábytkem velmi úsporně a částečně na míru. Nejsou zde žádná lamina nebo plasty, převažuje zejména dřevo. V konstrukci je použita také ekologická konopná izolace.

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-exterier-drevena-fasada-terasa-zahrada

Obr.: Hodnota stromu - Neodmyslitelná třešeň v bezprostřední blízkosti domu spoluutváří atmosféru a poetiku místa. Foto: Michal Hurych

Velikost dřevostavby adekvátní účelu

Dispozice domu 3+kk s 60 metry čtverečními je dostatečná pro dva a pro jednoho naprosto komfortní. Spodní patro dřevostavby tvoří velký obytný prostor s kuchyní, obývákem a koupelnou, v patře pak najdeme dva pokoje.

Senzační je terasa – moje nejoblíbenější místo v domě. V létě přesah krásně stíní, v zimě se naopak paprsky dostávají hluboko do interiéru, protože slunce je nízko a třešeň před domem je bez listí.

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-exterier-drevena-terasa-velkoformatova-posuvna-okna-stineni-slunolam

Obr.: Terasa - Útulná a dobře odstíněná terasa vytváří pohodlný přechodový prostor mezi exteriérem a interiérem. Foto: Michal Hurych

Za tři dny hrubá stavba, za tři měsíce celý dům

Dřevostavba je založena na betonové desce, která nemusela mít díky nižší hmotnosti domu tak velkou tloušťku. Systém obvodových stěn je difuzně otevřený. Veškeré stěny byly na pozemek dopraveny ve formě panelů a smontovány na místě během tří dnů. Pak nastoupili pokrývači, udělali střechu a nastala fáze dokončovacích prací. V březnu se začalo a v červenci jsem bydlel.

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-exterier-drevena-terasa-fasada-zahrada

Tepelný komfort dřevostavby

Dřevostavba má daleko větší tepelnou setrvačnost než první postavený domek, vedle na pozemku. Když v zimě zatopím, z jednoho polínka mám teplo ještě ráno. V zimě dřevostavbu pasivně vyhřívá také slunce a kamna doplňují pro případ potřeby přímotopy. Není to ovšem tak příjemné teplo, jako z kamen, a je to také provozně dražší. Velký vliv na tepelnou pohodu mají také trojskla v oknech. Perfektně izolují.

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-interier-obyvaci-pokoj-drevo-v-interieru-krbova-kamna

Obr.: Dřevo v interiéru - Podlahová prkna ze severské borovice jsou ošetřena tvrdým voskovým olejem. Když tento druh dřeva stárne, barví se do červena, zatímco smrk spíše do žluta. Smrkové dřevo je použito na schodech, dveřích, trámech a stropech. Foto: Michal Hurych

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-interier-obyvaci-pokoj-kuchyne-jidelni-stul-drevo-v-interieru-krbova-kamna

Obr.: Obývací prostor - Přízemí snoubí všechny potřebné funkce: kuchyni, jídelní kout, pracovní kout a relaxační zónu. Foto: Michal Hurych

Pro někoho levná, pro někoho drahá dřevostavba

Finančně se mi podařilo vejít se do počáteční rámcové představy. Náklady byly kolem 1,7 milionu korun. I když někteří domorodci namítali, že je to hodně, s výsledkem jsem spokojený. V domě jsou hodnotné přírodní materiály, HS portál, celkově stavbu vnímám jako takový střední standard, a to se prostě na ceně odráží.

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-interier-kuchyne-jidelni-stul-drevo-v-interieru-vstup-na-terasu

Obr.: Obrazy - Dřevostavbu zdobí autorské fotografie majitele, které zachycují Českou Kanadu. Foto: Michal Hurych

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-interier-kuchyne-jidelni-stul-drevo-v-interieru-schodiste-krbova-kamna


"Největší výzvou bylo najít čas a věnovat se stavbě. Zajištění subdodavatelů už bylo v mé režii a nebylo jednoduché koordinovat práci a hladký průběh realizace. Zpětně bych řemeslníky ještě víc hlídal."


navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-interier-drevene-schodiste-drevena-podlaha

Obr.: Schodiště: Jako výrobní materiál posloužily netradičně smrkové biodesky. S tímto řešením je majitel velmi spokojen, i když musel sáhnout hlouběji do kapsy, než by to bylo v případě obyčejné smrkové spárovky. Foto: Michal Hurych


Komentář architektů

majo-architekti
majo architekti

Proč chata pod třešní? Dům jsme umístili na pozemek s ohledem na okolní stavby a krásnou třešeň, která je důležitým prvkem celé kompozice. Třešeň rámuje výhled z terasy na náves, na jaře krásně kvete, v létě stíní a na podzim pokryje zahradu kobercem listí.

Co je na domě jedinečné? Určitě krytá vstupní terasa, která dává domu vlídnou tvář a výborně propojuje vnitřní prostor domu se zahradou. Osvědčilo se také otevření stropu nad jídelním stolem nahoru až do prostoru krovu - střešní okno vysoko nad stolem přináší do interiéru krásné světlo.

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-exterier-zastineni-domu-stromem


navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-interier-jidelni-stul-hs-portal-vstup-na-terasu-vyhled-do-zahrady


"Člověk zde má veškerý komfort a může dům obývat celoročně. Jednou se sem odstěhuji natrvalo."


navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-interier-koupelna

Obr.: Koupelna - Jednoduchost a materiálová čistota vládne i minimalistické koupelně. Foto: Michal Hurych

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-drevena-terasa-velkoformatova-posuvna-okna-stineni-slunolam-vecer


Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 62 m2 včetně přesahu střechy a terasy
Užitná plocha: 60,8 m2
Konstrukční systém: dřevostavba, sloupky 60 × 140 mm
Teplo a větrání: elektrické přímotopy, doplňkově krbová kamna; větrání přirozené
Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,176 W/m2K
Projekt: majo architekti – Ing. arch. Martin Poláček, Ing. arch. Štěpán Jablonský, 2016

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-pudorys-1np

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-pudorys-2np

navsteva-drevostavby-unik-z-velkomesta-majo-architekti-rez-stenou


Foto: Michal Hurych
Redakčně upraveno pro web

Více fotografií této dřevostavby inspirované severem naleznete v anketě Dřevostavba roku. Hlasujte v aktuálním kole a vyhrajte zajímavé ceny.

DaS 4-2019

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (19)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop