Ze svého pohádkového srubu jsou v neustálém úžasu

Ze svého pohádkového srubu jsou v neustálém úžasu

Markéta Kristová | Středa, 19. říjen 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Perfektní načasování, promyšlená koordinace a spolehlivý tým řemeslníků. Přesně tak by se dal shrnout průběh realizace srubu investorů, kteří společně vychutnávají nezaměnitelnou atmosféru a krásy okolí Orlické přehrady, ve kterém se doslova cítí jako ryby ve vodě. Zdá se vám, že to zní vše až moc dokonale? Pak vězte, že pokud vám nechybí nadšení a společný zápal pro věc, může to tak skutečně být.

K myšlence postavit si dřevostavbu nás přivedly nejen vaše časopisy, ze kterých mimo jiné čerpáme inspiraci dodnes, ale především láska k přírodě a ke dřevu jako takovému. A proč zrovna srub? Mně osobně tento styl bydlení přirostl k srdci již před více než deseti lety, kdy jsem měl možnost jeden takový navštívit přímo ve Finsku, a také je to výjimečný typ stavby, který nemá jen tak někdo. Ve chvíli, kdy jsme získali tento prostorný pozemek, jsme věděli, že mu to tady bude slušet.

První krůčky k realizaci srubu


Místo nám tu není úplně cizí, moji rodiče tady nedaleko mají chatu, kde jsem trávil dětství. Když se nám tedy naskytla možnost získat tuto parcelu, neváhali jsme ani chvilku. Pozemek se starou chatou byl více než patnáct let opuštěný a zarostlý a vzhledem k tomu, že se jednalo o bývalý sad, jsme to tu museli pořádně vyčistit. Po několikadenní práci se nám postupně začaly odkrývat ovocné stromy, které byly ve většině případů zdravé. Snažili jsme se do přírody moc nezasahovat a zachránit, co se dá. Nejvíce pyšni jsme na vzrostlý dub za domem, který je srdcem a duší tohoto místa i srubu samotného.

Než jsme se pustili do dalších úprav, pozvali jsme si kvůli vrtu „zkušeného" proutkaře. Ten po krátkém chození na zahradě ukázal na místo, kde byla podle něho stoprocentně voda. Vrtali jsme 65 metrů a nic. Se zklamáním odjel a my museli hledat dál. Za tři měsíce přijel další proutkař, který nám jako ten předchozí ukázal s jistotou na úplně jiné místo. Tentokrát jsme vrtali do 90 metrů a opět nic. Potřetí se naštěstí zadařilo, a to hned v 65 metrech. Po této zkušenosti jsme se trochu báli, aby vše ostatní neprobíhalo stejně složitě, naštěstí tomu tak ale nebylo.

Když už jsme měli vodu, následovaly terénní úpravy, bourání staré chaty a přemýšlení, jak to tu vlastně bude vypadat. Původně jsme plánovali, že nám k rekreačním účelům bude stačit malá přízemní dřevostavba do 80 metrů čtverečních nakonec jsme se však shodli na tom, že to místo je tu natolik krásné a vyhovující pro život, že si tu postavíme dřevostavbu větší, do které v budoucnu přesídlíme natrvalo. S odstupem času, máme velkou radost, že jsme si veškeré počáteční práce udělali sami, jelikož jsme společnými silami tomuto místu vdechli nový život.

DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady

 

DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady

 

První Vánoce ve srubu


Námi vybraný dodavatel se postaral o hrubou stavbu včetně montáže střechy a okapů. Z tohoto způsobu dodávky jsme měli na začátku trochu strach, chtěli jsme totiž původně postavit srub na klíč, ale když se na to podíváme zpětně, nelitujeme. Už také kvůli tomu, jaká perfektní komunikace a spolupráce s dodavatelskou firmou byla. Zejména s panem majitelem, který nás ohromil svým přístupem a nadšením. Nic pro něho nebyl problém a v hodně věcech nám dobře poradil.

Velkou výhodou na tomto způsobu výstavby je především možnost se do celého procesu více zapojit a přiložit ruku k dílu. Vzhledem k tomu, že jsme nebyli nijak tlačeni časem, nám to vlastně vyhovovalo. Rok a půl dopředu jsme měli pevně vybrané a nasmlouvané všechny profese, které byly potřeba. Sestavili jsme si jasný plán, který měl zajistit plynulou koordinaci jednotlivých, po sobě jdoucích řemeslníků, aby si vzájemně nepřekáželi a musíme říct, že vše šlapalo podle plánu. Díky tomu mohla souběžně probíhat i realizace venkovního posezení, které jsme chtěli také z kulatiny, aby bylo vše harmonicky propojeno.

Budoucím stavebníkům radíme, aby si vše dobře promysleli dopředu, obzvlášť zásuvky, které je u dřevostavby potřeba mít vyřešené ještě před samotnou stavbou. Také doporučujeme nešetřit na maličkostech a primárně upřednostnit kvalitu před cenou. Je také dobré upozornit, že srub je poněkud náročnější na úklid. Dřevo neustále pracuje a praská, prach pak zůstává na kulatině. Nám to ale nijak nevadí, je to přece jen živý materiál a každý, kdo se rozhodne pro srub s tím musí počítat.

Hrubá stavba byla bleskově dokončena v srpnu 2021 a my jsme se se vším všudy mohli oficiálně nastěhovat 22. prosince tentýž rok. Ještě den před Vánoci se dodělávala kuchyň, takže si umíte představit, jak to tu asi vypadalo. Musíme přiznat, že ke konci to byla pořádná výzva, aby se vše stihlo, avšak kouzlo Vánoc zafungovalo a hezčí vánoční dárek jsme si nemohli nadělit. Každé ráno si nerušeně vychutnáváme při šálku kávy a kocháme se každým detailem v domě. Věříme, že nám tenhle blažený pocit vydrží napořád.

DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady

 

Je tu zvláštní klid, který nás neskutečně naplňuje.


DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady

 

Komentář dodavatele


Majitelé srubu mě od samého začátku spolupráce nadchli svým přístupem a odhodlaností, dosáhnout svého snu o srubu v krásné lokalitě Orlíku nad Vltavou nedaleko Žďákovského mostu. Už v samotné fázi příprav projektu se ukázalo, jak velký význam pro ně srub znamená, a že do srubu chtějí vložit kus svého dobrého srdce. Společně jsme se tak obrátili na zkušenou paní architektku, která společně s majiteli navrhla moderní, a přitom útulný interiér, a protože lidem s dobrým srdcem se i práce provádějí téměř sami, všechny stavební práce probíhali tak, jak se plánovalo. Děkujeme za důvěru a přejeme nekonečně šťastné žití.

Pavel Haniš Haniš srubové domy s.r.o.
Pavel Haniš
Haniš srubové domy s.r.o.

DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady

 

DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady

 

DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady

 

drevostavba-roku-ico

Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2022

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tento pohádkový srub se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2022 pod názvem "V neustálém úžasu". Hlasujte do 31.12. 2022 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Technické parametry


 • Zastavěná plocha: 100 m2
 • Podlahová plocha: 180 m2
 • Stavební systém: srubová konstrukce z kulatiny o průměru 33 cm
 • Venkovní nátěr: Remmers
 • Vnitřní nátěr: přírodní olej značky PNZ
 • Tepelná izolace: Isover
 • Stropy: kulatinová konstrukce
 • Střešní krytina: betonové tašky Bramac Tegalit
 • Okna: dřevěná, EURO IV 68
 • Vytápění: podlahové – topné rohože – kachlová kamna
 • Projekt: Ing. Daniel Vlček
 • Realizace: Haniš srubové domy s.r.o., www.srubovedomy.cz

DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady DrevoaStavby.cz | Masivní srub u Orlické přehrady

 

časopis sruby&ROUBENKY 4/2022

Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 4/2022

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč

koupit časopis

 

SaR 4-2022
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop