Dana Jakoubková | Pondělí, 12. červen 2023 |
Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Právě tyto dva atributy na mě zapůsobily při pohledu na dům v Jizerských horách. Na první pohled patrné prvky těžkého dřevěného skeletu napovídaly, že uvnitř zažiji onen vítaný pocit, kdy jste v zámotku s horkým nápojem v ruce zachumláni pod dekou před ohněm v krbu. A že ani nemusí být venku sibérie tento „chalet" beze zbytku potvrdil.
Historický design horských domů byl diktován obvykle nadmořskou výškou, sněhovou pokrývkou a dostupností lokálních materiálů i pracovní síly. Návrhy současných staveb jsou sice stále vystaveny náročným výzvám horského prostředí, ale díky inovativním stavebním materiálům a technologiím poskytují nesrovnatelný komfort i při zachování rustikálního šarmu.
Přirozenost dřevostavby je nejvíc
Dům paní Magdy interpretuje bydlení v horách mimořádně velkoryse. Uhnízděný na magickém místě, ve stylu horské chaty, která tak trochu odráží alpské dědictví a postaven z materiálů ponechaných v odhalené, nefalšované podobě. Navržený v duchu udržitelnosti nabízí všechno z toho, co lze na takovém domě milovat. Dřevo a kámen jako strukturované přírodní materiály, jejichž povahu by bylo hříchem skrývat.
Přiznané masivní konstrukční prvky jako synonymum pro stabilitu a bezpečí. Velkorysé prosklení coby výraz úcty k tomu, co je venku. Teplé a přívětivé barevné schéma směsi moderního a tradičního pro pocit útulna a pohostinnosti. A hlavně čisté svědomí díky zvládnutému managmentu pozemku, energeticky úspornému konceptu i zdraví a pohodu podporujícím materiálům.
Neobvyklá dispozice dřevostavby
Aby dům vytěžil z místa maximum, bylo jasné, že bude prosklen směrem k lesu a výhledu, naopak strana situovaná k cestě byla vhodnější pro umístění technického zázemí. Tím bylo dosaženo záměru zbytečně nevyčnívat a zůstat stejně nenápadným jako okolní prostředí. V rovině stavební to pak znamenalo, že bude první podlaží, respektive přízemí „zakousnuto" do svahu, z čehož vyplynula i hezká myšlenka umístit hlavní vstup a obytnou část netradičně do podlaží druhého. Z pohledu od cesty se tedy dům tváří jako jednopodlažní. Vícevrstvá vertikalita je patrná až při pohledu ze strany opačné.
Slovo architekta a dodavatele
Hlavní inspirací pro nás byla přímá návaznost pozemku na nekonečný lesní porost, který podporuje pocit maximálního soukromí. Pozemek se nachází pod cestou, která tvoří hranici CHKO Jizerské hory. Jen o pár metrů jsme tedy unikli regulativům CHKO a celý návrh domu byl o to jednodušší. Přesto jsme dbali, aby stavba základní architektonické zvyklosti respektovala.
Ing. Milan Peukert, Ph.D.
TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.
Bydlení va svahu má své výhody
I když majitelka potvrzuje, že bydlení ve svahu a zdolávání cestiček a schodů s velkým převýšením není žádný med, bere jej jako vykoupení za jiné, podstatnější vlastnosti pozemku. Kromě krásného výhledu je to jeho dynamický charakter, se kterým šlo dělat divy – vytvořit skrytá zákoutí na různých úrovních terénu, postavit kamenné zídky, vytvořit nezvyklá schodiště. Venkovní prostory tak mají stejně originální atmosféru jako dům uvnitř.
„Dřevostavba si nás získala zejména tím, jak příjemné místo poskytuje k životu," pochvaluje si Magda. „Exteriér hezky zapadá do okolní krajiny, nepůsobí rušivě ani okázale. Dřevem obložený interiér je velmi útulný a při zimních vánicích si často užíváme teplo kamenem obloženého krbu. Nejlepším relaxem je pro mě jen tak sedět na parapetu a prosklenou stěnou pozorovat krásu místní přírody."
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2023
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato skeletová dřevostavba s jezírkem se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2023 pod názvem "Dřevo a kámen v synergii". Hlasujte do 2.7. 2023 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Konstrukce: těžký skelet
- Zastavěná plocha: 185 m2 včetně teras
- Užitná plocha: 180 m2
- Dispozice: 4+kk
- Vytápění: teplovodní podlahové, doplňkově krb
- Větrání: přirozené
- Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,2 W/m2K
- Autor arch. návrhu a projektu: ateliér TFH dřevěné skeletové domy
- Realizace stavby: 2020, TFH dřevěné skeletové domy s.r.o., www.tfh.cz
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Na samotě v cedrové roubence, ale s velkoměstem za zády
Bydlení v Praze má Dana ráda, miluje však i přírodu. Hledala proto místo, kam by mohla jezdit, a střídat tak bydlení v metropoli s časem stráveným na chalupě, někde mimo ruch…
-
Originální roubenka s odvážným interiérem vyrostla v malé jihočeské vesničce
Přes dvě stě let tu bývaly lázně, než zdejší léčivý pramen zanikl. Dnes je to malá jihočeská vesnička. V posledních letech se přece jen rozrůstá, svoji atmosféru ale neztrácí…
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…
-
Džungle mezi paneláky
Každá redakční návštěva je jiná, protože každý dům žije se svými majiteli svůj originální příběh. Nahlédnout pod pokličku tomuhle konkrétnímu byl v pravdě výjimečně silný…