Tomáš Svoboda | Středa, 25. červen 2014 |

Mít střechu pokrytou dřevěným šindelem, to je dnes záležitost patřící mezi unikáty. Alespoň tedy v tuzemských poměrech, kde se dřevěná krytina používá většinou pouze pro rekonstrukce historických staveb. Jiná situace je ovšem v zahraničí, zejména pak v Kanadě či USA, kde má dřevěná krytina poněkud konstantnější oblíbenost. To je způsobeno zejména její snažší dostupností, a to surovinovou i cenovou.
Když v úvodu zůstaneme za "velkou louží", zjistíme, že k výrobě dřevěné krytiny se tam nejčastěji používá cedrové dřevo. Z kanadských lesů se díky globálnímu trhu dostává i k nám, takže jeho vlastnosti jsou již mnohým zájemcům o přírodní materiály známé. Cedrové dřevo je specifické především tím, že díky klimatickým podmínkám, ve kterých roste, má velkou hustotu letokruhů. Krytina z něj vyrobená je proto velmi odolná vůči působení vody a je také mimořádně tvarově stálá.
Pro Kanaďany či Američany není dům s dřevěnou krytinou až tak výjimečnou variantou, jako je tomu u nás. "Dostupnost kvalitního dřeva i dřevozpracující průmysl je tady na jiné úrovni, než je tomu v Čechách či na Slovensku, a tak jsou střechy z cedru či jiných druhů dřeva docela častou zakázkou," říká slovenský rodák Vladimír Štefánik, který je majitelem menší stavební firmy v americké Pennsylvánii. Střechy z dřevěných šindelů během svojí praxe realizoval jak na "běžných" městských či venkovských domech, tak i na luxusnějších sídlech ve "VIP lokalitách".
"Téměř vždy šlo pochopitelně o dům postavený čistě jako dřevostavba, což jenom potvrzuje, že v Severní Americe jsou ve stavění ze dřeva mnohem dál. Dřevěný šindel seženete i v lokálních stavebninách," dodává zkušený řemeslník. Nejen kvůli těmto slovům se nabízí otázka, zda se jednou může něco podobného dít i v České republice? Vždyť tradice šindelových střech tady trvala po staletí, ať už se jednalo o krytiny ze smrku, modřínu či dubu. Kromě toho se k nám dovážejí i šindele z cizokrajného cedru a navíc neustále roste i samotný obor dřevostaveb.
Podmínky pro renesanci dřevěných střech se tedy zdají být téměř ideální. "Tak jako bylo třeba několika desetiletí k tomu, aby si lidé zvykli na nové druhy moderních střešních krytin, bude podobně dlouho trvat, než zase znovu objeví výhody a krásu dřevěných šindelů," domnívá se na závěr Štefánik. Střešní krytiny ze dřeva budou podle něj vždy vnímány velmi pozitivně pro svoje přírodní kouzlo.
Jsou-li navíc šindele vyrobeny z kvalitního dřeva a pravidelně udržovány, bude na ně spolehnutí po několik desítek let stejně jako na mnoho konkurenčních střešních materiálů, které však mohou jen stěží napodobit jedinečný přírodní vzhled a originalitu "dřeva na střeše".
Vaše komentáře (2)
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Kamna jako strategie přežití
„Pošťačka říkala, že nám zakážou kamna,“ vyhrkla vyděšená sousedka. Téměř devadesátiletá stařenka, která už od září migrovala mezi chalupou a lesem s kárkou plnou…
-
Jaký je rozdíl mezi cedrem a douglaskou? Zeptali jsme se odborníků.
Jedním z prvních a velmi důležitých rozhodnutí při stavbě masivní dřevostavby je druh dřeviny. Nejběžněji používaný je bezpochyby smrk, často se ale skloňuje jeho trvanlivost a…
-
Rezidenční čtvrť ze dřeva? Rakouský architekt Helmut Dietrich ukazuje, jak na to
Jedním z hlavních řečníků 18. ročníku Salonu dřevostaveb, festivalu současné dřevěné architektury, který se odehraje v dubnu a květnu 2023, bude renomovaný rakouský architekt Helmut…
-
Experimentální soběstačný dům z modulů slouží jako školní pomůcka
Výstavba modulárních dřevostaveb se realizuje primárně formou rodinných domů, rekreačních chat nebo kanceláří. Stále více se z modulů staví také školky, firmy i sauny, ale…