Redakce | Středa, 23. červenec 2025 |

Dlouhé roky u nás řemesla (spolu s učebními obory) byla vnímána jako podřadná práce, které se lidi chtěli vyhnout. Situace se naštěstí postupně mění a lidé si začínají uvědomovat, že nemusí mít vysokoškolský titul, aby získali dobře placenou a respektovanou práci. Dokonce přibývá i těch, kteří se v dospělosti rozhodnou utéct z kanceláře do dílny a rozpustit stres v manuální práci. Základem nicméně zůstává předat kouzlo řemesel zejména mladým lidem a vzbudit v nich vášeň, která je bude provázet po celý život. A o to se snaží také na technické střední škole Akademie řemesel Praha na Zeleném pruhu.
Jak už název školy napovídá, vyučují se zde technické obory nabízející absolventům perspektivu dobrého uplatnění na trhu práce. Specializace školy spočívá především ve stavebnictví, elektrotechnice, strojírenství, auto-oborech, službách a, pro nás nejzajímavější, oblasti práce se dřevem. Žákům je v ní nabízeno prostředí založené na moderní koncepci vzdělávání se silnou oporou v praxi, kterou pomáhají zajistit partnerské firmy. Poskytuje toho ale mnohem více.
Dnes se škola, nazývaná prostě Zelený pruh, chlubí zavedenou tradicí – nové řemeslníky ostatně vychovává více než 70 let. První generaci žáků otevřela dveře už v roce 1954, ačkoliv tehdy byla zaměřena „jen" na stavební obory. Od té doby se mnohé změnilo, důraz na kvalitní vzdělávání reflektující technologický pokrok však zůstal stejný. Nejde ovšem pouze o vzdělávání, škola svým žákům poskytuje kompletní zázemí s řadou užitečných výhod. V její budově se tak pro žáky nachází autoškola či certifikovaná svářečská škola, mohou zde také získat certifikát EDCL prokazující jejich digitální dovednosti v různých oblastech vyžadovaných trhem práce.
O žáky ale není postaráno pouze v rovině technických znalostí, přímo ve školní budově je jim k dispozici i praktický lékař, stomatolog a školní psycholog. Významnou událostí pro fungování této instituce bylo v roce 2016 její přistoupení k Síti přidružených škol UNESCO. Díky tomu může Zelený pruh v rámci společných programů navázat na prioritní oblast činnosti UNESCO, kterou je záchrana světového kulturního dědictví. Děje se tak především propagací klasických řemesel a zároveň přípravou řemeslníků – odborníků, kteří se na těchto opravách budou podílet.
DŘEVAŘSTVÍ NA VZESTUPU
S ohledem na rostoucí poptávku kvalifikovaných řemeslníků v oboru dřevostaveb nabízí Zelený pruh uchazečům tři možnosti tříletého studia zakončeného výučním listem, které určí směr jejich budoucí kariéry. U každého ze zmíněných oborů lze navíc získat motivační stipendium od Magistrátu hlavního města Prahy.
Aktuálně patří mezi nejpotřebnější profese tesař, který je v této oblasti naprosto nepostradatelný. Budoucí absolventi tohoto oboru se proto na škole učí ovládat jak tradiční dřevařské techniky, tak moderní technologie a nástroje, jako jsou CNC stroje či 3D modelování. Díky tomu jsou schopni efektivně pracovat na konstrukcích nových budov, ale i účastnit se renovací historických objektů, kde je třeba zachovat technologické postupy a tradiční techniky.
Truhláři se zase v dílnách pod dohledem zkušených mistrů učí vyrábět klasické kusy nábytku, ale také pracovat na náročných projektech kombinujících moderní design spolu s tradičními řemeslnými technikami. Jelikož si dřevo jako zdravý přírodní materiál opět získává popularitu ve formě dřevěných podlah a parket, roste i potřeba kvalifikovaných podlahářů. Žáci tohoto oboru během studia získají odborné znalosti o různých typech dřeva, jeho údržbě i správném zacházení s touto ekologickou surovinou.
Naučí se také veškeré technologické a pracovní postupy podstatné pro vykonávání této profese. Kromě standardních učňovských oborů nabízí Akademie řemesel nástavbové studium, kde si absolventi oborů spojených se dřevem mohou zvolit obor Nábytkářské a dřevařské výroby. V něm si upevní již získané znalosti a zároveň si rozšíří obzory v oblasti řešení konstrukce nových výrobků v dané výrobě. Spolu s tím se naučí hodnotit kvalitu výrobků, osvojí si dohled nad jejich balením, skladováním a expedicí. Naučí se také řídit postup výrobních operací včetně obsluhy, kontroly a běžné údržby používaných strojů a zařízení.
obr.: Základem každého řemesla je kvalitně odvedená ruční práce, k níž jsou žáci v rámci odborného výcviku vedeni. Foto: Akademie řemesel Praha
Slovo odborníka
Řemeslo má zlaté dno, říkávalo se, a dnes to platí dvojnásob. Jako firma, která působí v oboru tesařských konstrukcí a střech už několik desetiletí vidíme, jak řemeslníků ubývá a těch, kteří se chtějí řemeslem skutečně živit, je jako šafránu. Jenže bez zručných odborníků nelze kvalitně stavět ani budovat. Proto jsme se rozhodli aktivně zapojit a navázat spolupráci s odbornými učilišti. Jedním z našich partnerů je i Akademie řemesel Praha – Zelený pruh.
Studentům nabízíme možnost vykonávat odbornou praxi přímo u nás – v ostrém provozu, pod vedením zkušených mistrů. Mladí si tak mohou vyzkoušet, jak to chodí v praxi, přejít od školní teorie k reálné práci a nabýt zkušenosti. Finanční odměna za odvedenou práci je samozřejmostí. Věříme, že touto cestou dokážeme společně přesvědčit nejen rodiče, ale hlavně mladé lidi, kteří tápou ve volbě dalšího vzdělání, nalákat více studentů do učňovských oborů a vychovat tak další manuálně zručné, samostatně se rozhodující odborníky ve svých řemeslných oborech. Naším cílem je řemeslům vrátit atraktivitu, prestiž, uznání a místo, které si ve společnosti zaslouží.
Ing. Martin Kirlík
vedoucí pobočky Dobříš, Bios s.r.o.
Střední škola Trhové Sviny aneb jihočeská kolébka odborníků
DŮRAZ NA PRAXI
Akademie řemesel Praha koncipuje vzdělávání v těchto oborech na silném propojení moderních technologií s tradičními řemeslnými technikami. Výuka tak probíhá s pomocí moderních technologií, které jsou naprostým standardem v profesionálních dílnách. Jak již bylo zmíněno výše, důležitou součástí je výuka na CNC strojích a ovládání softwaru pro 3D modelování a digitální návrhy. Spolu s tím se žáci učí optimalizovat výrobu, minimalizovat materiálové ztráty a samozřejmě také pracovat s udržitelnými zdroji. V souladu s ekologickými požadavky je dále kladen důraz na recyklaci a zmenšování objemu dřevěného odpadu, v souladu s tím se žáci na dílnách učí vyrábět z pilin dřevní pelety.
obr.: Není nad mechanizovanou pomoc. Odborná výuka žáky naučí pracovat také s celou řadou strojů, které jim usnadní výkon jejich budoucího povolání.
Foto: Akademie řemesel Praha
Nezbytnou součástí celého vzdělávacího procesu je samozřejmě odborná praxe mimo školní prostředí. I sebelepší teoretické znalosti přijdou vniveč, pokud nejsou správným způsobem aplikovány v realitě. Tuto oblast zajišťují především partnerské firmy, ve kterých žáci díky práci na reálných zakázkách získávají cenné pracovní zkušenosti, jež jim usnadní vstup na pracovní trh, a zahraniční stáže. Díky tomu přitahuje Akademie řemesel mladé nadšence pro práci se dřevem, ze kterých následně vychovává žádané budoucí profesionály.
obr.: Kromě výroby nábytku budoucí truhláři trénují také delikátnější, zato vizuálně velmi zajímavou práci se dřevem.
Foto: Akademie řemesel Praha
MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE
Zelený pruh se dlouhodobě zaměřuje na budování a udržování partnerských vztahů se zahraničními vzdělávacími institucemi podobného zaměření. Na stáže vysílá své studenty a zároveň přijímá jejich zahraniční protějšky, čímž si žáci vzájemně rozšiřují kulturní obzory i získávají širší pohled na svůj budoucí obor. Tuto spolupráci škola vnímá v dlouhodobém hledisku jako klíčovou součást vzdělávacího procesu, která studentům otevírá dveře k novým příležitostem v jejich budoucí profesní kariéře.
V oblasti dřevařských oborů již několik let probíhá intenzivní spolupráce s chorvatskou partnerskou školou, kde žáky seznamují s odlišnými postupy v oblasti zpracování dřeva a novými technologiemi. Jedná se o skvělou příležitost jak v rámci oborového studia, tak pro zdokonalení jazykových dovedností, které jsou v současnosti nezbytnou výbavou. Vzhledem k nedostatku řemeslníků po celé Evropě se tím budoucím absolventům otevírá možnost potenciálního zaměstnání v zahraničí, což kromě neocenitelné zkušenosti znamená také atraktivní finanční ohodnocení.
obr.: Stejně jako pražští žáci získávají v zahraničí cenné zkušenosti, jejich chorvatští kolegové si odváží obdobně hodnotné poznatky právě ze Zeleného pruhu.
Foto: Akademie řemesel Praha
Foto: Akademie řemesel Praha
OTEVŘENÁ NÁRUČ VZDĚLÁVÁNÍ
Jelikož ne vždy je cesta ke vzdělání a profesní kvalifikaci přímá a jednoduchá, nabízí škola svým žákům možnosti zkráceného denního či dálkového studia. Toto studium je určeno pro každého s úspěšně zakončeným středním vzděláním, kdo by chtěl změnit obor nebo si rozšířit kvalifikaci. Jedná se o jednoleté denní či dvouleté dálkové studium, během něhož jsou vyučovány pouze odborné předměty a žáci absolvují odborný výcvik.
Ve zkrácené formě nabízí škola v rámci dřevařské praxe obory Tesař, Truhlář a Montér suchých staveb. Studium je následně zakončeno získáním výučního listu. Škola dává šanci na získání studia také jedincům se speciálními potřebami, jako jsou žáci ze speciálních škol či všichni, kdo nedokončili základní vzdělání. Jedná se o tříleté nižší střední odborné vzdělání se sníženými nároky v oblasti všeobecného i obecně odborného vzdělávání zakončené výučním listem. Pro zájemce o práci v dřevařském sektoru nabízí škola obor Podlahářské práce, který je podobně jako standardní studijní programy zaštítěn motivačním stipendiem od Magistrátu hlavního města Prahy.
SPŠS Valašské Meziříří = Škola mistrů
Slovo učitele
V oblasti zpracování dřeva a materiálů na bázi dřeva nejen v dřevařském průmyslu, ale i ve stavebnictví došlo v posledních letech k mnoha změnám. Vývoj nových materiálů vede k tomu, že vznikají nové technologické postupy při zpracování dřeva a nové způsoby spojování dřevěných konstrukcí. To s sebou přináší potřebu odborně vzdělaných řemeslníků, kteří dokáží s novými materiály pracovat při využití moderních CNC strojů a jiných technologií.
Při vzdělávacím procesu na naší škole se snažíme, aby se žáci s těmito novými vývojovými trendy seznamovali a své získané znalosti dokázali využít v praxi. Žáci oboru Truhlář zpracovávají technickou dokumentaci v grafických programech, které jsou schopné znázorněné konstrukce návazně převést do nadstavbových programů vytvářejících data pro zpracování výrobků na CNC stroji. Učí se také samostatně programovat jednoduché nábytkové dílce pro opracování na CNC.
Absolventi oboru Tesař jsou připraveni montovat různé stavební dřevěné konstrukce spojované nejen klasickými tesařskými spoji, ale i moderními skrytými kovovými spojovacími prostředky, například při tvorbě těžkých skeletů. Uplatnění najdou i v oblasti stavby dřevostaveb. S novými trendy v oblasti podlahových krytin se učí pracovat i naši podlaháři, a tak i oni budou pro své budoucí povolání dobře připraveni. Učí se způsoby pokládky těchto nových materiálů včetně náročné přípravy podkladů pod tyto podlahové krytiny.
Všichni učitelé odborných předmětů a praktické výuky kladou důraz na to, aby absolventi naší školy byli dobře a odborně připraveni na vstup do pracovního procesu. Absolventi najdou uplatnění jak v dřevařských a nábytkářských firmách, tak ve stavebnictví nebo si začnou budovat své vlastní firmy. K dosažení těchto cílů nám ve velké míře pomáhá i spolupráce s našimi strategickými partnery, kteří umožňují vykonávat praktickou výuku našich žáků přímo ve svých firmách.
Ing. Josef Mareš
učitel odborných předmětů
VZDĚLÁVÁNÍ PRO VŠECHNY
Akademie řemesel však není otevřená pouze mladým nadšencům, ale komukoliv, kdo projeví zájem o osvojení řemeslných dovedností. Škola totiž nabízí celou řadu rekvalifikačních a vzdělávacích kurzů, které buď pomohou získat širší profesní kvalifikaci, nebo nakopnou udělat krok do neznáma a úplně změnit obor. Na krásu řemesla tak může dosáhnout kdokoliv, kdo tomu věnuje dostatek času a energie.
Za zmínku stojí také akademie pro seniory, pro které škola pravidelně pořádá kurzy a workshopy. Jejich součástí je nabytí praktických znalostí pro fungování v současném světě, ale také sportovní aktivity či kurzy zaměřené na ruční výrobu. Jedním z aktuálně probíhajících kurzů je i vyrábění ze dřeva. Během jednotlivých hodin se senioři nejprve naučí naprosté základy obrábění dřeva s ručním i elektrickým nářadím. Na tomto získaném základě pak mohou pokračovat se způsoby a technikami zpracování a spojování tohoto úžasného přírodního materiálu.
obr.: Jelikož je třeba zachovávat rovnováhu, žáci se učí dřevo nejenom zpracovávat, ale také ho do přírody znovu navracet.
Foto: Akademie řemesel Praha
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 3/2025
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 119 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: KAROLÍNA SVĚCENÁ a Bc. KATEŘINA BÍNOVÁ pro časopis DŘEVO&stavby
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Vodíková konference H2 HEATING
Dne 5. června 2025 se v Praze uskutečnil již třetí ročník odborné vodíkové konference H2 HEATING, která se letos zaměřila na praktické využití vodíku v energetice budov, technické…
-
Studentská soutěž Stavby s vůní dřeva propojuje kreativitu, udržitelnost a lásku k materiálu
Stavby s vůní dřeva jsou jedinečnou studentskou soutěží, která už více než deset let podporuje mladé talenty v oblasti architektury, stavebnictví a designu. Cílem je ukázat krásu a…
-
Zažijte tuto sobotu Den otevřených dveří podstávkových domů
Podstávkový dům je ojedinělým artefaktem lidové architektury severních Čech, Německa a Polska. Podobné domy nenajdete nikde jinde na světě, i proto se oblasti Trojmezí přezdívá…
-
Jak pěstovat les budoucnosti
V prvním dílu nového seriálu jsme se zaměřili na důležitost dřeva jako konstrukčního materiálu v rámci udržitelnosti a představili ho jako strategickou surovinu státu. Už víme, že…