Ve Vídni vyroste první mrakodrap postavený jako dřevostavba

Ve Vídni vyroste první mrakodrap postavený jako dřevostavba

Redakce | Pátek, 04. září 2015 |

Přidat na Seznam.cz

V severovýchodní části Vídně bude stát výškový dům postavený ze dřeva. Dům nazvaný HoHo podle německého označení „holzhochhaus“ bude mít 24 pater a celkovou výšku 84 metrů, půjde tedy o nejvyšší dřevostavbu na světě. Dům je součástí velkého rozvojového projektu Seestadt Aspern na severovýchodě města.

Nové stavební projekty ve Vídni jen potvrzují, že toto město patří v kvalitě života mezi nejlepší na světě. Dokladem je i nová čtvrť Seestadt Aspern, která vzniká na břehu umělého jezera na severovýchodě města okolo stejnojmenné stanice metra. Celá čtvrť je navržena s maximálním ohledem na obyvatele a s důrazem na nízké energetické nároky a ekologickou udržitelnost.

HoHo 2

hoho3

hoho4

Součástí čtvrti jsou například koleje pro 300 studentů postavené ve standardu pasivního domu, najdete zde i rozlehlý park. Urbanistický návrh kmísta klade důraz na to, aby bylo možné kamkoli dojet na kole či dojít pěšky. Naopak automobilová doprava je zde v maximální míře potlačena a obyvatelé se musí spokojit se záchytnými parkovišti. Do roku 2030 zde má bydlet 20 000 lidí, přičemž většina z nich by na místě měla také najít i práci.

Výšková budova HoHo bude jednou z dominant této části Vídně. Budou v ní jak byty, tak i kanceláře, obchody a hotel. Díky dřevěné konstrukci stavba ušetří 2800 tun oxidu uhličitého, než kdyby byla postavena z betonu. Dům bude také v pasivním energetickém standardu.

aspern

Obr.: Výšková budova HoHo bude součástí nové moderní čtvrti Seestadt Aspern. Foto apern-seestadt.at

Vzhledem ke své výšce a neobvyklé stavební technologii vzbuzuje projekt HoHo vesměs nadšení, na místě jsou ale také určité obavy. Podle tvůrců je dřevo pro stavbu takto vysokých budov svými mechanickými vlastnostmi velmi vhodné, ale přece jen jde o první stavbu svého druhu na světě. Diskuse se vedou také okolo možné nízké odolnosti vůči požárům. Tyto obavy by však měl rozptýlit hlavně velmi kvalitní protipožární systém.

Celkové náklady na stavbu domu by se měly pohybovat okolo 60 milionů EUR, což je při této velikosti stavby průměrná částka. nejde tedy o žádný drahý výstřelek. Stavba mrakodrapu HoHo začne nejspíš na jaře 2016. Zda se z výškových dřevostaveb stane nový trend, se teprve uvidí. Výhled je nicméně docela optimistický.

Foto Hoho-wien.at

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop