Časopis DŘEVO&stavby 2/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevěná jeskyně: <small>Dřevostavba jako sauna v ostrovní zátoce</small>

Dřevěná jeskyně: Dřevostavba jako sauna v ostrovní zátoce

Dana Jakoubková | Pátek, 26. květen 2017 |

Soukromá sauna usazená na skalním ostrohu ostrovní zátoky není obyčejná formou ani funkcí. Je totiž smyslovým zážitkem; zlomovým bodem na ose stres a uvolnění, který navíc vzdává hold opuštěnému výběžku krajiny kanadského Ontaria.

Dřevostavba podle příběhu

Autoři z ateliéru Partisans se inspirovali erozí formovanou pobřežní jeskyní ve snaze zjistit, kam až lze rozvinout architektonický příběh o útěku a útočišti. Říkají o sobě, že staví příběhy. A ne ledajaké. Jako ten, který posouvá limity architektonické představivosti.

Sauna s konzervačním účinkem

Zvolená koncepce ukazuje „dřevěnou jeskyni" zevnitř jako dynamickou přítomnost a zvnějšku v podobě, jako by tu byla věky. Na jednoduché, cedrové fasádě se ale nepodílel čas, nýbrž tradiční japonská Shou Sugi Ban technologie povrchové úpravy dřeva opálením a následným kartáčováním, která má konzervační účinek, zvyšuje odolnost proti ohni a dobře provedená vydrží až osmdesát let. Vizuálním výsledkem této metody je pak zvětralý vzhled. Naproti tomu zakřivený interiérový prostor je doslova vymodelovaný ze dřeva díky nemodernějšímu softwaru a technologiím, jako sofistikované cvičení z učebnice stavebních možností.

Grotto Sauna_05Grotto Sauna_08 LEVÁGrotto Sauna_27
Mini dřevostavba s nejhezčím výhledem na světě

Vnitřní tvary napodobují vlny jezera Huron, které zrcadlí měkce zvlněný, miliardy let starý skalní povrch. Světlo vnikající dovnitř eliptickými okny s izolačním trojsklem umocňuje přítomný zážitek, zatímco exteriér jej halí do závoje věkovité zkušenosti Země. Břehy jezera byly předem digitálně naskenované s cílem vytvořit vysoce přesný 3D model, ze kterého by bylo možno analyzovat optimální umístění stavby jak s ohledem na topografii terénu, tak k zachování ideálního výhledu na zdejší západ slunce, který byl zařazen časopisem National Geografic mezi nejhezčí na světě.

Grotto Sauna_21Dřevěná sauna jako vzor pro ambiciózní architekturu

Stavba vyžadovala nejvyšší míru přesnosti, aby odolala extrémní teplotě a generované vlhkosti, umocněné usazením na okraji vodní hladiny. Stěny jsou proto izolované hliníkovou fólií a výměna vzduchu probíhá buď přirozeně ventilačními otvory vyřezanými do sedadel, respektive provětrávací mezerou, nebo řízeně. To umožňuje dřevu rozpínat se a smršťovat rovnoměrně dle aktuální potřeby. Výsledkem této experimentální snahy je vysoce udržitelná struktura, která může sloužit za vzor při budování ambiciózní architektury v odlehlých a ekologicky citlivých oblastech.

Máte rádi mini dřevostavby?
Další najdete v sekci Zajímavosti.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop