Modulární dřevostavbu postavíte rychle a její velikost můžete v budoucnu měnit

Modulární dřevostavbu postavíte rychle a její velikost můžete v budoucnu měnit

Dana Jakoubková | Pátek, 31. červenec 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Kdo říká, že modulární domy nemohou nabídnout moderní design, uživatelský komfort a k tomu pěkný výhled? I s výrazně omezeným rozpočtem lze dát minimalistickému bydlení plnohodnotný význam. Jako téhle „kůlně", která poskytuje útulné a v čase i prostoru velkorysé bydlení.


Rychlá a jednoduchá výstavba jako domeček z Lega

Modulární architektura už dávno není spojována pouze s extravagantními domy nebo výstavními pavilony. Dávno pryč je i unifikovaný vzhled přepravního kontejneru. Bydlení v modulu dnes může být stejně tak obyčejné jako luxusní.

Nezanedbatelným bonusem je jeho strukturální celistvost, krátká doba výstavby, vynikající tepelněizolační vlastnosti a celková ekologičnost stavby. A bydlet můžete prakticky okamžitě. Jde to skoro stejně rychle, jako šlo postavit dům z kultovní stavebnice Lego.

Prefabrikovaná konstrukce je zastřešujícím termínem pro výrobu stěn nebo celého domu v tovární hale. Tato šestidílná krabice s přiléhavým názvem KŮLNA je smontovaná z prefabrikovaných panelů stavebního systému Purlive a jako komplet dovezená na staveniště.

Skladba panelu pro stěny, strop i podlahy je obsažena z části už v samotném názvu systému. Polyuretanová pěna (PUR) je jako izolační vrstva zalisována do nosné konstrukce z KVH hranolů opláštěných OSB deskou a ve výsledku tvoří se dřevem monolitický celek.

Instalační rozvody jsou pak vedeny v interiérové předstěně a zvenku navazuje dodatečná izolace čedičovou vlnou, difuzní fólie a provětrávaná fasáda z modřínových palubek. Podkladový rošt na dřevěných nosnících drží zemní vruty.

Mezi žebry roštu je vložená tepelná izolace a spodní záklop tvoří cementotřískové desky. Horní záklop roštu je z OSB desek a v podlaze koupelny je navíc kvůli položení dlažby a předpokládané zvýšené vlhkosti cementotřísková deska.

Plochou konstrukci střechy formují spádové klíny a skladba je obdobná jako u stěn. Na jejím povrchu je střešní folie a konstrukce atiky je oplechovaná. Dispozičně představuje kůlna 3+kk ve dvou modulech s celkovou podlahovou plochou 51 m2 a uložené k sobě do tvaru L, aby mohla vzniknout chráněná terasa jako rozšířený obytný prostor.

Do budoucna ale stavebníci plánují připojení dalšího modulu pro dětský pokoj. Vzhledem k výborným tepelněizolačním vlastnostem panelu a oknům s trojskly jsou pro vytápění dostačující elektrické konvektory o výkonu 1–2 kW na místnost.


Velikost domu zavisí na počtu modulů

Počet modulů a jejich horizontální či vertikální napojení je plně na volbě stavebníka. Chcete pouze dům v rozměrech garsonky? Máte ho mít; stačí jeden modul. Plánujete dvě či více dětí? Prostě jen časem přidáte další moduly.

Jednotlivé varianty je totiž možné alternativně měnit i po dokončení stavby. Panely jsou za tím účelem uzpůsobené k tomu, aby do nich šly v budoucnu dobře vyříznout nové stavební otvory, ale variantně můžete volit i modul, kde jedna obvodová stěna chybí a lze tak vytvořit ze dvou dílů jeden vnitřní prostor.

modularni-drevostavba-Kulna

Foto: Hana Jechová

modularni-drevostavba-Kulna-uvodni


"Kůlna není pouze dům. Je to reprezentant „nekonečných" možností individuálního přizpůsobení vašemu vkusu, klimatickým podmínkám i kulturnímu kontextu."


modularni-drevostavba-Kulna-obytny-prostor

Foto: Hana Jechová

modularni-drevostavba-Kulna-interier


"Hlavní myšlenka modulární stavby spočívá v její jednoduchosti a reprodukovatelnosti.."


pudorys modulova_stavba


mail-ico-poptavka

Zajímá vás cenová nabídka a informace o modulární dřevostavbě? Zašlete dodavateli přímý dotaz!

Společnost PURLIVE staví individuální i typové domy s téměř nulovou spotřebou energie. Pri výrobě používá zásadně certifikované a prověřené materiály a postupy. Díky zázemí kvalitního a stabilního týmu dokáží zajistit komplexní servis nejen při realizaci samé, ale od projektu přes vydání stavebního povolení až po předání klíčů od nového domova.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 3-2018
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop