Časopis sruby&roubenky 2/2018
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 2/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Birdhut – ekologické bydlení po ptačím vzoru

Birdhut – ekologické bydlení po ptačím vzoru

Dana D. Daňková | Pátek, 10. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Tato „ptačí" chata nemá přídomek jen tak z rozmarné chvíle. Vypadá na první pohled jako krmelec a trocha fantazie z ní udělá pěkně rostlou ptačí budku. Kromě velikosti se od běžných ptačích budek i lidských chat liší tím, že v ní v harmonické symbióze bydlí ptáci i lidé.

Chaloupka je dostatečně velká pro jeden lidský pár a dvanáct párů ptačích. V nenápadné fasádě je ukryto dvanáct „birdhouses" – ptačích domečků, určených pro létavé opeřené obyvatele zdejších hor.

Hnízda v ptačí chatě v Columbia Valley v Britské Kolumbii byla ptákům, žijícím v této oblasti, takřka šita na míru. Materiály, forma, velikost a tvary domečků umožňují hnízdit co nejširší škále ptačích druhů. Aby „domácí" napodobili ptačí hnízda skutečně věrně, sbírali materiály pro jejich realizaci v bezprostředním okolí.

Mark Erickson a Matthew Kennedy z kanadského Studia North zvolili pro stavbu chaty v místě rostoucí rozložité borovice pokroucené. Základová deska a obložení chýše jsou z prken z vysloužilé paluby. Přední fasádu tvoří šindele ze západního červeného cedru s tvarem vzdáleně připomínajícím starou dobrou českou bobrovku.

Střecha je na první pohled s domkem pro ptáky tak trochu nesourodá – polykarbonátové desky však domek bez oken prosvětlují, slunce ho prohřívá a větve stíní. Tak, jako by se opravdu nacházel přímo v koruně stromu. Dva protilehlé kruhové otvory na fasádě a ve vstupních dveřích evokují vchod do ptačího hnízda. Nedaleký mostek spojuje ptačí dům se svahem, kamenná cesta vede od chaty k prameni a k tábořišti.


Birdhut-chata-v-ptacim-stylu-fasada Birdhut-chata-v-ptacim-stylu-interier Birdhut-chata-v-ptacim-stylu-vstup

Birdhut-chata-v-ptacim-stylu-pohledBirdhut-chata-v-ptacim-stylu-v-noci

Birdhut-chata-v-ptacim-stylu-pudorysBirdhut-chata-v-ptacim-stylu-nakres

Foto Mark Erickson


Zajímají vás malé dřevostavby? Další články o MINISTAVBÁCH najdete v sekci Zajímavosti.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop