Dana D. Daňková | Sobota, 08. květen 2021 |
Tato „ptačí" chata nemá přídomek jen tak z rozmarné chvíle. Vypadá na první pohled jako krmelec a trocha fantazie z ní udělá pěkně rostlou ptačí budku. Kromě velikosti se od běžných ptačích budek i lidských chat liší tím, že v ní v harmonické symbióze bydlí ptáci i lidé.
Ubytování pro lidi i ptáky
Chaloupka je dostatečně velká pro jeden lidský pár, dvanáct párů ptačích a jakékoliv zkoumavé zvíře, které přijde na návštěvu. V nenápadné fasádě je ukryto dvanáct „birdhouses" – ptačích domečků, určených pro létavé opeřené obyvatele zdejších hor.
Hnízda v ptačí chatě v Columbia Valley v Britské Kolumbii byla ptákům, žijícím v této oblasti, takřka šita na míru. Materiály, forma, velikost a tvary domečků umožňují hnízdit co nejširší škále ptačích druhů. Najde se tu tedy bydlení pro většího datla chocholatého i menšího lesňáčka.
Aby „domácí" napodobili ptačí hnízda skutečně věrně, sbírali materiály pro jejich realizaci v bezprostředním okolí. Mark Erickson a Matthew Kennedy z kanadského Studia North zvolili pro stavbu chaty nedávným požárem poničené, v místě rostoucí rozložité borovice pokroucené.
Základová deska a obložení chýše jsou z prken z vysloužilé paluby. Přední fasádu tvoří šindele ze západního červeného cedru s tvarem vzdáleně připomínajícím starou dobrou českou bobrovku. Ve skutečnosti byl poloměr zaobleného profilu předem dán velikostí otvorů ptačích domečků a šířkou jednotlivých šindelů.
Střecha je na první pohled s domkem pro ptáky tak trochu nesourodá – polykarbonátové desky však stavbičku bez oken prosvětlují, slunce ji prohřívá a větve stíní. Tak, jako by se opravdu nacházela přímo v koruně stromu. Dva protilehlé kruhové otvory na fasádě a ve vstupních dveřích evokují vchod do ptačího hnízda. Nedaleký mostek spojuje ptačí dům se svahem, kamenná cesta vede od chaty k prameni a k tábořišti.
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…