Tisk
Proč někdo postaví dům nohama vzhůru?

Proč někdo postaví dům nohama vzhůru?

Michal Babor | Pondělí, 27. prosinec 2010 |

Přidat na Seznam.cz

Trochu ztřeštěný nápad realizoval Dirk Oster na louce zoologické zahrady v Gettorfu, je ve své základní ose sice lehce nakloněný, ale nakonec ještě postavený na střechu. Také všechny zařizovací předměty v interiéru jsou důsledně umístěny hlavou dolů – od koberců přes manželské postele až po toalety a sprchové kabiny.

D6Záměrem investora bylo nabídnout návštěvníkům takového domu bydlení „z trochu jiné perspektivy", zároveň ale zachovat jeho autenticitu. Proto je dům skutečně zařízen do posledního detailu v podobě prostřeného stolu tak, jako kdyby byl konvenční stavbou pro bydlení, avšak otočenou o 360 stupňů za situace, že nefunguje zemská přitažlivost.

D2D3D5

D4„Umístit na střechu kompletní kuchyni, skříně, stoly, židle – to byla tedy vážně výzva", říká Gerhard Mordhorst, jehož firma realizovala nejen dům, ale také jeho interiér. Problémy nezpůsobovala jen hmotnost zařizovacích předmětů, ale také práce neustále nad hlavou a ještě na šikmé ploše. „Ale i přesto nás to bavilo, protože takové zakázky člověk nedostává každý den," shrnuje Mordhorst.

Investor Dirk Oster je v každém případě s výsledkem zcela spokojen. Do nové turistické atrakce investoval 270 000 eur, z toho 84 000 eur činila dotace z EU pro podporu cestovního ruchu. „Investice se nám vrátí návštěvou zhruba 15 000 lidí, od 20000 návštěvníků se nacházíme v ziskové zóně", vypočítal Oster.

Majitelka Monika Prall, která je provozovatelkou soukromé zoologické zahrady, investovala do tohoto projektu pouze pozemek. Díky trochu bláznivému domu vznikl dodatečný magnet, který by mohl přitáhnout návštěvníky a lidé na dovolených z celé země.

 

   

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop