Tisk
Ecomarket Palhano je milníkem v oblasti trvale udržitelného rozvoje

Ecomarket Palhano je milníkem v oblasti trvale udržitelného rozvoje

Dagmar Šimonová | Pondělí, 12. prosinec 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Slovem Eco se dnes pyšní kdekdo a kdeco, ovšem zdá se, že nové „obchodní centrum“ v brazilské Londrině si ho skutečně zaslouží. Projekt nese certifikaci LEED (Leadership in Energy and Environmental Design – tedy Vedení v oblasti energetických a environmentálních návrhů) a pro město se stal skutečným milníkem v oblasti ochrany životního prostředí.

Ze dřeva je realizovaná podstatná část Ecomarketu

Palhano Ecomarket - Studio Guilherme Torres  Ptáte se, čím že je tato, na první pohled obyčejná, stavba tak výjimečná? Odpověď je velice prostá. Téměř vším. Její autoři, architekti ze Studio Guilherme Torres dbali při jejím návrhu na všechny možné aspekty trvale udržitelné architektury. Budova má výborně zpracovaný systém denního osvětlení, aby bylo nutné uměle přisvětlovat jen v nejmenší možné míře, se stejnou pečlivostí je řešeno i přirozeného větrání, díky kterému není nutné používat energeticky náročnou klimatizaci.

Palhano Ecomarket - Studio Guilherme Torres  V budově dochází k recyklaci veškeré použité vody, je zde kladen důraz na získávání energie z obnovitelných zdrojů a na stavbě jsou použity především přírodní a výhradně místní materiály.

Palhano Ecomarket - Studio Guilherme Torres  Nákupní centrum bylo koncipováno tak, aby pod svou střechou vytvořilo ucelený agregát nabídky z oblasti jídla a potravinových doplňků. Má tak zastávat funkci jakéhosi tržiště, která se vyskytují ve velkých městech. Pro výstavbu byl vybrán pozemek v blízkosti umělého jezera v prestižní části města, přestože se na něj vztahovaly přísné legislativní regulace, které návrh do značné míry komplikovaly.

Palhano Ecomarket - Studio Guilherme Torres  Vzhledem k omezení výšky byli architekti nuceni budovu zahloubit pod zem – veškeré obslužné prostory a zázemí, stejně jako garáže, jsou tak schované a na povrchu návštěvník vidí jen vlastní obchody, tři restaurace a vyhlídkové terasy.

Ekologická stavba nepomáhá jen životnímu prostředí ale i národnímu sebevědomí

Palhano Ecomarket - Studio Guilherme Torres  Ve svém oboru se jedná o pionýrský projekt, který má poukázat na možnosti moderního stavitelství, jež lze snadno využít pro zachování co největšího množství přírodních zdrojů. Svůj nepopiratelný význam má však i pro město Londrina, které si jeho výstavbou značně zvedlo sebevědomí. Iniciativa pro tvorbu centra vzešla od realitní skupiny Raul Fulgêncio a samotná výstavba proběhla za silné podpory firmy Master Ambiental, která se zabývá poradenstvím v oblasti životního prostředí. Před nedávnou dobou byla projektu udělena cena Planeta Casa Award od brazilského nakladatelství Abril, které se snaží podporovat a rozvíjet trvale udržitelný rozvoj v Brazílii.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop