Tisk
Seminář Příběhy domů měl úspěch

Seminář Příběhy domů měl úspěch

Dagmar Šimonová | Středa, 09. květen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

O víkendu 14. a 15. dubna se uskutečnil první ročník zajímavé akce, nazvané Příběhy domů. Jejím pořadatelem bylo občanské sdružení Ekodům v čele s předsedou akad. arch. Alešem Brotánkem, ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze, Českou společností pro udržitelnou výstavbu budov a Ekologickou sekcí České křesťanské akademie. Hovořilo se zejména o přírodě blízkém stavění a v neděli došlo i na praktické ukázky. Dřevo&Stavby byly samozřejmě u toho.

Trio stavebník, architekt a dodavatel znalo odpověď na jakýkoliv dotaz

Mnoha přednášek se zůčastnilo více aktérů výstavbyV sobotu 14. dubna byla akce zahájena v klidném prostředí Emauzského kláštera sérií přednášek, ve kterých se představili architekti, investoři i dodavatelé přírodě blízkých staveb. Díky rozličnosti témat i přednášejících bylo snadné udržet pozornost až do večerních hodin. Velice přínosná byla především snaha sezvat ke každé prezentaci dané stavby co nejvíce zúčastněných osob – posluchači se dozvěděli mnoho zajímavých a hlavně užitečných informací a na jejich případné dotazy vždy odpovídal ten nejpovolanější. Díky uvolněné atmosféře se většina stavebníků i realizátorů brzy rozhovořila a dala k dobru i nějaké ty vtipné příhody „z natáčení". S neuvěřitelnou otevřeností také všichni odpovídali i na nepříjemné, ale nejpalčivější otázky z hlediska finančních nákladů a časové náročnosti.

Smekáme před Lukášem Čejnou

Lukáš Čejna se svým domem SlaměnkaNejvětší potlesk sklidil za prezentaci svého, zatím nehotového díla pan Lukáš Čejna, který svépomocí vystavěl celý dům s použitím výhradně přírodních materiálů. S vyrovnaným klidem zodpovídal i nepříjemné otázky odborníků, kterým se stavba bez příslušných materiálů a technologií zdála nedokonalá. S jeho přírodní životní filozofií se určitě každý neztotožnil, neuvěřitelné množství práce a talentu, kterým se na stavbě svého domu podepsal, ale dojalo všechny posluchače.

Kapacita sálu byla téměř vyčerpánaKromě přírodního stavitelství ale došlo i na klasické dřevostavby s masově používanými materiály, řešila se i stavební filozofie a zásady baubiologie a v neposlední řadě také citlivost rekonstrukcí historických dřevostaveb. Vzhledem k množství posluchačů, kterých se sešlo kolem 160, a především koncentraci odborníků, byla velice přínosná především diskuze, která se vždy živelně rozpoutala po každém příspěvku.

Panelová diskuze řešila především palčivou otázku ekonomiky přírodě blízkých staveb

Náměty pro panelovou diskuzi, foto Petra ŠilberskáCelodenní přednáškový maraton byl ukončen panelovou diskuzí odborníků, jejíž témata mohli navrhnout návštěvníci v průběhu celé akce. Diskuze se ponejvíce točila kolem ekonomické otázky přírodního stavitelství, která zaujala většinu posluchačů. V průběhu dne, když samotní stavebníci přiznávali, na kolik je vyšla stavba domu z přírodních materiálů a kterak prostavěli dvakrát tolik financí, než kolik zamýšleli, si totiž většina lidí uvědomila, že je v dnešní době levnější dovážet energeticky náročné materiály z daleka, než použít slámu z vedlejšího pole a hlínu ze staveniště.

Kapacita sálu byla téměř vyčerpánaDalším palčivým tématem pak byla energetická úspora a výstavba pasivních domů, se kterou se většina návštěvníků neztotožnila. Odborníci se jim snažili vysvětlit jejich výhody a zapudit mýty, které kolem pasivní výstavby často kolují. Pan architekt Brotánek demonstroval hladinu CO2 v místnosti pomocí vlastního měřiče a snažil se vštípit posluchačům, jak důležité je v dnešní době dokonale těšných domů udržovat v interiéru zdravou míru koncentrace škodlivin.

Exkurze do třech různých koutů republiky byla úspěšná

V křížové chodbě byly k dispozici stánky partnerů a mediálních partnerů akceSobotní program byl zakončen společenským večerem, kde si mohli účinkující i posluchači neformálně popovídat. Bohatá diskuze ostatně probíhala v průběhu celého dne v prostorách pražských Emauz, kde v průběhu přestávek mohli návštěvníci i přednášející navštívit v křížové chodbě několik stánků partnerů a mediálních partnerů akce.

Nedělní exkurze v domě v Třebosicích u Pardubic, foto Petra ŠilberskáV neděli 15.4 se několik desítek vyvolených mohlo zúčastnit exkurze do třech různých koutů České republiky, kde jim stavebníci představili své domy naživo. Být přímo na místě a „osahat" si probíranou stavbu je ostatně vždy tou nejlepší možnou formou prezentace.

Celkový dojem z pořádaného semináře byl velice příjemný a účast na něm byla jistě přínosná. Gratulujeme tak organizátorům a do dalších ročníků přejeme hodně štěstí!

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop