Tisk
Hlína se vrací

Hlína se vrací

Administrator | Pátek, 11. květen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Cement jak ho známe dnes, není na světě zas tak dlouho-zhruba 150 let. Cement vyrobený ze sopečného prachu zvaný pucolán byl vynalezen a používán už ve starověkém Římě-některé stavby stojí dodnes.

Přesto se cementu neužívalo nijak hojně a nepálená hlína si tak udržela své místo ve stavebnictví dodnes, a to i po masivním rozšíření portlandského cementu v 18. století. V současné době probíhá mezi odbornou veřejností široká diskuse o tom, jak má vypadat dům 21. století. Je nesporné, že mimo jiné se hlina 4bude jednat o dům pěkný a zdravý, který bude prospívat uživateli, trávícímu ve vnitřním prostředí čím dál tím delší dobu. Také nebude škodit svému okolí, ať už svým vzhledem, exhalacemi nebo zbytečnou spotřebou energie pro svůj provoz nebo energie zabudované v použitých stavebních materiálech. V tomto pohledu jsou pasivní domy z přírodních materiálů optimální a nepálená hlína zde má své nezastupitelné místo.

Přednosti převažují

• přírodní materiál, plně recyklovatelný oproti materiálům s cementem
• vytváří zdravé vnitřní prostředí, příznivé nejenom pro astmatiky (udržuje stálé tepelně vlhkostní mikroklima - výrazně omezuje nemoci z nachlazení, v dostatečně silné vrstvě chrání proti elektrosmogu, do určité míry pohlcuje pachy)
• energetická nenáročnost – minimum zabudované energie
• příznivě působí na psychiku člověka (dusané neomítané stěny v nemocnicích, psychiatrických léčebnách, kaplích).

Nedostatky nepálené hlíny:

• malá odolnost vůči působení vody ve všech skupenstvích, není proto vhodná do inundačních území, není vhodným materiálem pro venkovní omítky nechráněné před deštěm
• specifickým nedostatkem na našem území je nevšímavost stavebních firem k tomuto materiálu.

Co lze z hlíny udělat?

hlina2Hlína je velmi tvárná, proto z ní není problém vytvořit prakticky jakýkoliv prefabrikát či s ní takzvaně omazat stěnu domu či pec. Známé jsou například hliněné cihly plné i děrované, desky s různým organickým pojivem a někteří výrobci stěnových panelů ji dokonce využívají jako výplně do dílců.hlina3

Sdružení hliněného stavitelství

Sdružení je velmi aktivní v pořádání seminářů i praktických ukázek s možností zapojení se do hliněného stavitelství. O tomto víkendu proběhne praktická ukázka prací s hlínou nedaleko Moravských Budějovic. V případě zájmu kontaktujte sdružení. Jako následující odborná akce, která proběhne za přispění sdružení, bude Zdravé domy 2012. Záštitu nad touto mezinárodní konferencí má doc. Ing. Josef Chybík, CSc. - děkan Fakulty architektury VUT Brno.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop