Tisk
Čistý vzduch ve školách není jen sen

Čistý vzduch ve školách není jen sen

Dagmar Šimonová | Středa, 27. červen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Nová studie odhalila, že v českých školách se nevětrá. Množství nebezpečného oxidu uhličitého v některých případech dokonce překročilo až třikrát povolenou koncentraci. Školy se však brání: „Snažíme se jen ochránit své žáky před venkovním smogem, hlukem a nečistotami." Jak uniknout z bludného kruhu? Komplexním řešením problému je využití tzv. rekuperace – řízeného větrání se zpětným ziskem tepla.

Moderní budovy škol a školek by měly být systémem vybaveny

Novostavba základní školy v Drážďanech je systémem rekuperace vybavena také. Děti tak mohou celý den trávit v příjemném prostředí, které stimuluje mozkovou činnost. Podle odborníků bychom měli větrat každé dvě hodiny na 3–5 minut. A to bez ohledu na den, či noc. Ačkoli kvalitní čerstvý vzduch je pro život nepostradatelný a velmi významně ovlivňuje koncentraci a míru únavy organismu, zajištění pravidelného větrání je mnohdy problémem. Výjimkou v tomto nejsou ani školská zařízení. Právě zde by přitom měl být kladen maximální důraz na zajištění kvalitního vnitřního prostředí, které podpoří kognitivní výkony dětí a mladých lidí a zároveň posílí jejich schopnost efektivně přijímat a zpracovávat nové informace.

Zkuste školu s rekuperací navštívit, rozdíl poznáte sami

Instalace větracích jednotek s rekuperací odpadního tepla přináší průlom v přístupu k zajištění komfortního vnitřního prostředí v místnostech. Výsledkem je totiž vynikající kvalita vzduchu při minimálních tepelných ztrátách. Zatímco čerstvý a čistý vzduch je nepřetržitě přiváděn do místnosti, odpadní „použitý" vzduch je zároveň odváděn pryč. To jediné, co po něm pak zbyde, je teplo, které efektivně předá novému čerstvému vzduchu.

Dokonale zatěsněné obejkty nevětrají - musíme jim proto pomoci

Dům pana Štose z Chocerad se v našem časopisu už několikrát objevil. Pokud chcete vybudovat dřevostavbu v pasivním standardu, systém rekuparace musí být samozřejmostíBarbora Hrdinová, specialistka z firmy ThermWet s.r.o., dodává: „Problematika větrání ve školách velice dobře kopíruje situaci v současném  stavebnictví obecně. Zateplení a výměnu oken, které má zjednodušeně řečeno udržet teplo v domě, musí automaticky doprovázet inteligentně a úsporně vyřešené větrání. Hluk a smog z ulice, mráz i prašnost jsou v jasné kolizi s tradičním větráním okny v zatěsněném objektu. Rekuperace vzduchu je tak jedinou a hlavně účinnou cestou, jak zajistit v moderních domech trvalý přístup čerstvého vzduchu bez ztráty tepla a bez všech dalších negativních vlastností, jakými je třeba průvan."

Pokud se chcete o pasivním bydlení dozvěděť vše potřebné, navštivte stránky Centra pasivního domu!

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop