Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Zdravé bydlení

Tisk
Živé dřevostavby

Živé dřevostavby

Petr Houška | Pátek, 22. červen 2012 |

Ten kdo má rád dřevo – pořídí si dřevostavbu a ten kdo má navíc rád útulné a originální zahrady – začne pracovat na vytváření živých dřevostaveb. Pod pojmem živé dřevostavby si opravdu představíme dřevěné stavby, které doslova žijí a stále se mění. Pro stavbu potřebujeme základní stavební materiál, to je pečlivě vybrané vrbové proutí a v hlavě projekt výtvoru. Vhodný prut pro založení stavby se jeví prakticky jakýkoliv – musí být však dostatečně dlouhý, tenký bez rozvětvení a s přibližně stejným průměrem. Jako nejvhodnější jsou jednoleté, nebo dvouleté výhonky. V našich podmínkách je vyzkoušený druh Konopina (Vrba košíkářská) a Americana (Salix americana).Je tedy nadmíru jasné, že divoce rostoucí (neřezané) vrby okolo potoků příliš vhodné nejsou.

Meze se nekladou

vrba2vrba7vrba3Z vrbového proutí můžeme vytvořit prakticky jakoukoliv stavbu, jen nám to dá mnoho práce a starostí. Například pro vrbový plot potřebujeme tři délkové a vrba12průměrové druhy prutů: šikmé jako výztuhu, vertikálně a horizontálně nosné. Pruty se k sobě svazují nejlépe vinařskou bužírkou – ta je pružná a především pevná – neublíží kmínkům zárostem. Fantazii se meze nekladou, a tak existují z proutí i stavby altánů, dětských koutů, přístřešků, tunelů a mnoho dalších. V kombinaci s dřevěnou konstrukcí lze dosáhnout opravdu zajímavých výtvorů – například jde i „vypěstovat" lavička.

Rozměřit, zapíchnout, zalévat, stříhat a tvarovat

vrba6vrba9vrba11vrba10vrba5Když víme, jak naše stavba bude vypadat a k čemu sloužit, tak si do země si uděláme otvory nejlépe za pomoci silného drátu do betonu, ideálně do hloubky 30 cm – pruty je však nutné jemně zatlačit a pak už „jen" prakticky zalévat pro zakořenění. Takováto péče je nutná zhruba první rok, poté přichází na řadu stříhání výhonů nehodících se do konceptu živé stavby – stříhaní je potřeba provádět minimálně jednou a maximálně tři krát do roka. Mezitím je nutné provádět i tvarování zaplétáním – můžeme jakýmkoliv směrem – klidně i horizontálně. Je to běh na dlouhou trať a majitel se prakticky stává ošetřovatelem své budoucí stavby. Kdo s těmito dřevostavbami začne – nemá úniku – stanou se pro něj více než koníčkem, tak jako pro Martina Křížka. Díky němu vznikl tento článek a jsou zde použity jeho fotografie.

 

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?