Domácí plísně 4: <small>Topit a větrat!</small>

Domácí plísně 4: Topit a větrat!

a.janousek | Středa, 25. prosinec 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Člověk je ve styku s plísněmi od narození až do své smrti a ve většině případů mu plísně a jejich produkty nezpůsobí žádné zdravotní problémy. Lidský organismus si na všudepřítomné plísně navykne a je do určité míry vůči nim rezistentní.

Je-li stavba "správně používána" a je po konstrukční stránce v pořádku, tak se v ní plísně nebudou viditelně (spory jsou všudepřítomné a neviditelné) vyskytovat a tím způsobovat zdravotní problémy a degradovat stavební konstrukce.

Větrat, topit, větrat, topit, atd.

plíseň2Jak napovídá řádek výše, tak toto znamená ve zkratce "správné používání stavby". Vzhledem k růstu cen energií používaných k vytápění objektů a jejich masivní utěsňování, vede majitele k vytápění na nižší teploty a omezování větrání na kritické minimum. Je-li stavba obydlena 24 hodin denně, tak produkce vodních par je na vysoké úrovni - vaření, sprchování, vytírání, dýchání atd.. Vlhký vzduch je nutné co nejdříve ze stavby odvést - vyvětrat. Není-li okamžitě odveden, zkondenzuje na chladnějších místech (ostění stavebních otvorů, v rozích zasklení, v rozích stěn u podlahy atd.).

Je-li venkovní teplota výrazně nižší, tak výměna vzduchu při větrání je rapidnější (rozdíl tlaků vzduchu). Je nutné vědět, že chladný vzduch o relativní vlhkosti "XY" má v sobě méně vody, než teplý vzduch o stejné relativní vlhkosti "XY". Tzn., že větrání je o to efektivnější, než když by se do stavby přiváděl vzduch o stejné teplotě a relativní vlhkosti o něco málo nižší, než je v interiéru.

Recirkulační digestoře nebrat - raději kamna

Zmíněné digestoře slouží prakticky pouze k tomu, aby byl z vlhkého vzduchu odstraněn pach, který vzniká při přípravě jídla vařením, pečením a smažením. Vlhký vzduch je tedy doslova rozháněn do všech stran. Jedinou volbou je tedy přímý odtah vlhkého vzduchu mimo stavbu digestoří, vzduchotechnikou či větráním. Při vaření je důležité používat pokličky - neuniká tolik vlhkosti a navíc se spoří energie.

Velkými producenty vzdušné vlhkosti jsou květiny - v případě problémů s přílišnou vlhkostí vzduchu v interiéru, je nutné jejich počet redukovat. Květiny jsou pro obyvatelé zákeřné i jinak - v noci produkují CO2. Pokud má ložnice málo kubíků vzduchu, těsná okna a navíc spoustu květin, tak problémy v podobě nekvalitního spánku a rosení oken budou na denním pořádku.

plíseň4Optimální pobytové hodnoty relativní vlhkosti v interiérech se uvádějí v rozmezí hodnot 40-60%. Příliš suchý vzduch je pro stavbu ideální, avšak obyvatelé mají problémy v podobě suché pokožky a sliznic. Vysoké hodnoty jsou nežádoucí nejen pro stavbu v podobě možných vzniků plísní, ale i pro obyvatele. Každý člověk se potí - odpařující se voda z pokožky při vyšších vlhkostech vzduchu nemá kam odcházet - vzduch ji nedokáže odebírat.

Výměna klasických špaletových oken bez těsnění ve funkčních spárách v rekonstruovaných stavbách (většinou bez funkčních hydroizolací) za nová (většinou plastová) s dokonale těsnou funkční spárou, je sice dobrým tahem pro úsporu energií, ale také "dobrým tahem" pro vznik plísní v případě nedostatečného větrání. Je-li stavba se starým typem oken vytápěna několika topidly na tuhá paliva, tak problém s větráním a plísněmi nikdy nevznikne.

plíseň1Používání lokálních topidel na tuhá paliva i po montáži nových oken, může být problematické - až nebezpečné! Oheň spotřebuje velké množství vzduchu a pokud je stavba velmi těsná, dojde k nekvalitnímu spalování a následným otravám CO. Řešením je přivádění spalovacího vzduchu přímo do topidla z exteriéru - tím však nedochází k žádoucímu nucenému odtahu - větrání. Takovéto "větrání" komínem je sice neřízené, ale zato alespoň nějaké... Řešením je rekuperační vzduchotechnická jednotka.

Zdroj informací: "Plísně v domě a bytě" - Kateřina Klánová
Grada Publishing


Další díly seriálu o plísních:

Domácí plísně 1: Kdo jsou a proč se ve stavbě vyskytují
Domácí plísně 2: Životní potřeby
Domácí plísně 3: Má je každý
Domácí plísně 4: Topit a větrat! (tento článek)
Domácí plísně 5: Zdravotní obtíže

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop