Tomáš Svoboda | Pondělí, 16. červen 2014 |

Vedle řady geometricky přesných moderních stavebních materiálů působí jejich přírodní alternativy na mnoho lidí nepřesvědčivým dojmem. Platí to i pro tepelnou izolaci na bázi slámy, která se do staveb nejčastěji zabudovává ve formě balíků. Jde přitom o přírodní materiál, jehož vlastnosti se neověřují jen ústním podáním mezi několika málo nadšenci. Také v tuzemsku už máme za sebou vědecká testování, která ukázala, že stavění ze slámy opravdu není třeba se bát.
Tomu se povedlo ověřit, že slaměný balík nemusí být jen výplní dřevěné konstrukce z fošen či sloupků. Ze slámy lze podle závěrů ostravských výzkumníků stavět samonosné stěny, jejichž princip navazuje na více než sto let staré postupy z USA. V tzv. variantě "Nebrasca straw system" se slaměné balíky o objemové hmotnosti 90 až 120 kg/m3 kladou v řadách na vazbu, stěny se ztužují pomocí dřevěných kolíků a není třeba je speciálně podpírat. Výstavba je pak velice rychlá a ekonomicky výhodná.
Zároveň však existují určitá konstrukční omezení, se kterými je třeba se před rozhodnutím stavět z nosné slámy seznámit. Především jde o výšku stěn, kdy se slaměné balíky používají převážně pro jednopodlažní stavby. Přesto jsou však v zahraničí zkušenosti i se stavbami více podlažními. Pro inspiraci v tom, co všechno lze postavit ze slámy nemusíme chodit daleko. Před několika lety například byla u slovenského Sence dokončena stavba ve tvaru samonosné slaměné kupole, která slouží jako sídlo originálního architektonického studia.
"Z výsledků našeho projektu, v jehož rámci byla zkušební slaměná stěna vystavena deformaci kruhovou zatěžovací deskou, vyplývá, že slaměný balík opravdu může přenášet zatížení. Je tedy možno z něj stavět nosné konstrukce, avšak podmínkou je dobrá kvalita balíků," dodává Teslík, podle něhož by slaměné balíky měly mít objemovou hmotnost minimálně 100 kg/m3. Kromě toho by měly mít kompaktní strukturu a jednotnou orientaci vláken. To jsou základní předpoklady pro to, aby stěna opravdu fungovala jako nosná.
Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”
-
Zaručené tipy na ekologický a šetrný úklid domácnosti
V České republice se podle Českého statistického úřadu utratí za čistící a úklidové prostředky 465 Kč ročně na hlavu, což je celkem více než 4,5 miliardy korun. Přitom…
-
Nejzdravější dům pro lidské zdraví je podle odborných studií ten dřevěný
Když se při našich redakčních návštěvách ptáme stavebníků, proč se rozhodli právě pro dům z masivního dřeva, velmi často hovoří o tom, že si přáli dům zdravý. Odkud se bere…
-
Komfort bydlení se neustále zvyšuje, žijeme ale ve zdravém prostředí?
Nárůst významu zdravotních požadavků ve stavebním průmyslu je v posledních letech zcela zřetelný. Příčinou akcelerace této problematiky je především snížení výměny vzduchu v…
-
Dnešní společnost vede lidi do slepé uličky. Jak se vrátit ke své podstatě? Rozhovor s Leo Crlíkem
Okolnosti postavily Lea a jeho rodinu před zásadní otázky. Dává náš způsob života v této podobě smysl? Je v souladu s naším vnímáním a přesvědčením? Jak se odráží ve větším…