Časopis DŘEVO&stavby 6/2011
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2011
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Přírodní nátěry na dřevo

Přírodní nátěry na dřevo

Dagmar Čechová | Středa, 30. červenec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevo je přírodní materiál, jehož vlastnosti nás neustále nutí k úžasu. Je přímo hřích jeho pórovitou strukturu ucpávat syntetickými přípravky. Co jsou to ale vlastně přírodní nátěry? Generace našich prarodičů je možná ještě zná – volská krev či kyselé mléko se často používaly pro nátěry krovů. Současné přírodní vosky a oleje dnes patří mezi běžně dostupné produkty a většinou jsou složeny z několika součástí.

01 57300449Co dnes nenese označení Eko, Bio nebo Natur, jako by neexistovalo. Místo trendového označení bychom si však měli všímat spíše složení. Z logiky věci rozeznáváme dvě skupiny barev – přírodní a syntetické. Někde mezi nimi stojí barvy vodou ředitelné. Jejich rozpouštědlem je voda, nepochybně ekologický a přírodní materiál, jejich plnivem, tedy tím, co zůstane po vyschnutí vody, však ve většině případů bývají syntetické pryskyřice. Vodou ředitelné barvy jsou často považovány za méně odolné hmoty s nižší životností, což bývá většinou pravda z prostého důvodu – pro ochranu dřeva je vhodnější olej než voda a i přes to, že se výrobci snaží kvalitu těchto barev zvýšit pomocí použití tvrdých syntetických pryskyřic, nedokážou vynahradit hloubkové ošetření dřeva přírodními oleji. Je proto vhodné si uvědomit, že mluvíme-li o opravdu přírodních nátěrových hmotách, nejedná se o „alternativní" produkty s pochybnou životností, jak bývá někdy mylně vykládáno. Jejich přírodě blízké složení přesně reaguje na přirozené potřeby dřeva a přidáním malého množství uměle vyrobených látek mu dodá požadovaný vzhled.

Barva, lak nebo lazura?

02 OSMO otevřené plechovky barevDefinujme si nejdříve, co přesně různé pojmy vztahující se k nátěrovým hmotám znamenají. Dřevo můžeme pomocí přírodních barev „namořit" na určitý odstín, případně použít vysoce krycí barvu, která překryje dřevěnou strukturu a vytvoří jednolitý povrch. Pro pouhé zvýraznění přírodního odstínu dřeva je nejvhodnější použít bezbarvé oleje, které prokreslují přirozenou strukturu dřeva. Vhodné složení olejové směsi může specifikovat jeho určení (podlaha, nábytek, vodou zatěžované plochy). Hitem designu v interiéru jsou oleje barevné - dřevo je zbarveno v létech a jednoduše tak vzniká efekt exotických dřevin. Na trhu jsou již i pastelové a jiné netradiční odstíny, kterými snadno rozjasníme dětský nábytek nebo ozvláštníme podlahu.

Lak je potom nátěrová hmota, tvořící průhledný a tvrdý ochranný film na povrchu dřeva, většinou v průhledném nebo jen mírně zbarveném odstínu. Laky lze aplikovat na mořidla jako závěrečný krok k získání lesklého a chránícího filmu.

Alternativou tohoto dvoukrokového ošetření dřeva jsou lazury a tvrdé voskové oleje na olejové bázi, které dřevo napouštějí a zároveň vytvářejí ochranný povrchový film. Mohou být jak transparentní, tak barevné.

Benzín bez jedů

03 100922 32 osmoDřevo dýchá – je to organická látka, jejíž buňky mohou pohlcovat vlhkost a opět ji odevzdávat. Aby tento jeho rys zůstal zachován, je nutné ho ošetřovat nátěry, které jeho vlastnosti respektují. Vhodné je proto používat ty na bázi přírodních olejů a vosků. Olej pronikne do hloubky a chrání dřevo zevnitř, zatímco vosk vytvoří elastický, prodyšný povrch a chrání dřevo zvnějšku, aby zůstalo trvale hezké a elastické. Dřevo tak může v místnosti vytvářet příjemné klima (tuto vlastnost zničíme nebo snížíme na minimum, pokud jeho póry zaplníme syntetickou barvou) a přírodní nátěry ho přitom chrání proti oděru a opotřebení.

04 110606 14 osmoZákladem přírodních přípravků pro ošetření dřeva bývá slunečnicový olej, sójový olej, lněný olej nebo olej z bodláku. Použité přírodní vosky mají většinou své místo i v potravinářské oblasti a jejich pigmenty neobsahují žádné těžké kovy nebo jiná znečištění. Dobrou roztíratelnost zajišťuje rozpouštědlo, například dearomatizovaný benzín, který neobsahuje benzen – toxickou a karcinogenní organickou sloučeninu.

Přírodních nátěrů existuje celá řada

DSC 1714Správná volba nátěrového prostředku je prvním krokem k úspěchu. Důležité je vždy vybrat optimální přípravek přesně určený pro naši konkrétní potřebu – dřevěné podlahy jsou mnohem více namáhané než nábytek nebo stěny, a pro jejich bezchybný vzhled je třeba volit odolnější přípravky. Nátěry se liší také podle toho, o jaký druh dřeva se jedná (exotické dřeviny díky své tvrdosti pohltí jen malé množství ochranného nátěru, je proto nutné volit speciální produkty upravené pro tyto podmínky) nebo zda je vystaveno vlhkosti (kuchyňská linka, koupelna).

 DSC 1716V exteriéru pak existuje možností ještě více. Různé druhy barev, lazur a laků existují pro fasády, ploty a pergoly, terasy a zahradní nábytek. Venkovní dřevo je kromě klasického opotřebení vystaveno vlivu slunce, větru a deště a jeho přirozené stárnutí je tak mnohokrát urychleno. Čas od času také budeme potřebovat prostředky na čištění a údržbu – pokud zvolíme přírodní ošetření dřeva, je vhodné zvolit i přírodní doplňkové přípravky.

Proč vlastně přírodní nátěry?

DSC 1717Kvalitou dětských hraček se zabýváme neustále. Kupujeme jen certifikované výrobky a snažíme se děti chránit před jakýmikoliv škodlivými vlivy. Je proto přece naprosto logické, že jim chceme doma vybudovat takové prostředí, které je naprosto zdravotně nezávadné. Toho můžeme na sto procent dosáhnout pouze používáním přírodních nátěrových hmot. Jelikož je výsledný povrch prodyšný a otevřený, dřevo může neustále pracovat s nahromaděnou vlhkostí a nátěr tak nepraská a neakumuluje se pod ním žádná voda.

DSC 1728Přírodní nátěrové hmoty jsou také vydatnější než syntetické, protože neobsahují žádné těkavé látky, které se po aplikaci vypařují do vzduchu – výrazně to poznáme na počtu zakoupených plechovek. Ošetřený dřevěný povrch je pak také mnohem lépe nasycený a tím pádem vysoce odolný. Olejové povrchy jsou snadno obnovitelné při malém poškození, jako jsou škrábance nebo skvrny, protože můžeme lokálně přetřít jen ošetřované místo – to u syntetických barev nebo laků možné není. Do nedávné doby byl malý problém jen se škálou přírodních produktů dostupných na českém trhu. To už ale dnes není pravda – můžeme vybírat z neomezeně široké škály přípravků i různých doplňků.

Dagmar Šimonová

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop