Tisk
Kominíci: <small>Plyn je dobrý sluha, ale zlý pán!</small>

Kominíci: Plyn je dobrý sluha, ale zlý pán!

Dagmar Čechová | Pátek, 14. listopad 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Začala topná sezóna a objevily se první otravy oxidem uhelnatým. Pražští záchranáři zasahovali v listopadu už u dvou hromadných intoxikací od koupelnových karem. Společenstvo kominíků České republiky důrazně upozorňuje majitele plynových spotřebičů, aby nepodceňovali nebezpečí a věnovali pozornost péči o spalinovou cestu (komín a kouřovod). V praxi to znamená 1x ročně zavolat kominíka.

Následky vyhoření sazí v komíněPožár střešní konstrukce

Odtah od krbu
Nejčastější příčiny

Soudní znalec Pavel Dědič vypracovává mimo jiné posudky k otravám oxidem uhelnatým. Když se podívá na posledních 50 smrtelných případů, které řešil, narazí na různé příčiny tragédií. Všechny však mají jedno společné: selhání funkce spalinové cesty.

„Příčinou téměř poloviny nehod byl špatný technický stav spalinové cesty, například poddimenzovaný komín, chybějící vybírací dvířka, rozpojení vložky či nevyvložkovaný komín. Mnoho smrtelných otrav dále způsobil ucpaný komín nebo nedostatečný přívod vzduchu pro spalování. Menší množství nehod zapříčinil nízký komín nad střechou, nedodržený větrný úhel či malá náběhová výška kouřovodu," říká soudní znalec Pavel Dědič.

Koroze komínové vložky na plynPravidelná údržba je nutná

Výjimkou nebylo ani několik závad najednou. Majitel měl například nízký komín a malou náběhovou výšku kouřovodu. Když začal topit, spaliny se vracely a cestou nejmenšího odporu pronikaly přes přerušovač tahu do obytných prostor, kde způsobily katastrofu.
„Pokud je spalinová cesta provedena správně, odpovídá technickým požadavkům a má pravidelnou řádnou údržbu, měla by bezpečně odvádět spaliny kouřovodem a komínem do volného ovzduší. Zárukou vašeho bezpečí je proto pravidelná kontrola spalinové cesty odborně způsobilou osobou," vysvětluje Pavel Dědič.

Vymetání komínu svépomocíKontrolujte nejen komín

„Pravidelný servis pochopitelně vyžaduje i samotný spotřebič, to my kominíci vůbec nezpochybňujeme. Je trochu zarážející, že tuto problematiku u nás dosud neřeší žádný právní předpis," podivuje se další soudní znalec Zbigniew Adamus.

Jistou ochranu před nebezpečím slibuje i instalace detektoru, který dokáže upozornit na únik oxidu uhelnatého. Spolehnout se na něj však můžete pouze za předpokladu, že funguje přesně tak, jak má. „Nedávno jsem testoval analyzátorem rok starý detektor. K mému úžasu reagoval na hodnotu CO 170 ppm pouze zeleným signálem. Potom by stála za diskuzi i nabídka takových čidel a jejich odborná kontrola," uzavírá Zbigniew Adamus.

Neudržovaný odtah od Turbo-kotle na plynzadehtovaný průduchZaneseny odtah od kondenzačního kotle na plyn

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop