Dům na bázi dřeva

Tisk

U Humpolce roste pasivní dřevostavba

Michal Babor | Středa, 05. srpen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

DSC 0130Na konci července se v Budíkově u Humpolce začal stavět Domesi Concept House 2. Jakmile bude na konci letošního roku kompletně dokončen, bude k dispozici každému, kdo si bude chtít vyzkoušet pobyt v moderní dřevostavbě na vlastní kůži.

Typový dům Futura NEO z architektonického ateliéru Prodesi bude postaven v pasivním standardu z CLT - masivních dřevěných panelů z křížem lepeného dřeva Novatop.

Neo Budíkov„Model domu, ve kterém si lidé mohou vyzkoušet bydlení ve dřevostavbě, se nám osvědčil již u prvního Domesi Concept House, který jsme postavili před čtyřmi lety v Libereckém kraji. Velký zájem o tento projekt nás utvrdil v myšlence postavit druhý Domesi Concept House," říká architekt Pavel Horák z ateliéru Prodesi.

Díky svému konstrukčnímu řešení spotřebuje Domesi Concept House 2 méně než 15 kWh/m2 tepla za rok a dostává se tak do kategorie pasivních domů.

Nečekejte, až bude dokončen dům u Humpolce, a vyzkoušejte si bydlení v dřevostavbě už teď, třeba na víkend, u Jablonce nad Nisou.

Dřevostavba se spolehlivou technikou  

DSC 0121Při stavbě pasivního domu je jedním z klíčových bodů vhodné usazení objektu vůči světovým stranám. Dům v Budíkově je orientován hlavní prosklenou stěnou na jih s odklonem na jihovýchod. Tato orientace umožňuje osazení fotovoltaického zařízení. Dům bude osazen dřevěnými euro okny s trojskly doplněnými venkovními žaluziemi, které v letních měsících zabrání průniku tepla a přehřátí interiéru.

Příprava teplé vody bude probíhat v zásobníku umístěném v rekuperační jednotce s tepelným čerpadlem. Vzduch v domě bude ohříván díky rekuperaci v rámci tepelného čerpadla. Pro vytápění domu bylo zvoleno elektrické podlahové vytápění v přízemí a otopné radiátory v patře. Dalším zdrojem tepla budou krbová kamna na dřevo.

Interiér z českých dílen

3070.velkyAby se zde příchozí cítili jako doma, bude Domesi Concept House 2 kompletně vybaven nábytkem od tradičních českých firem, se kterými architekti spolupracují. Ložnice bude vybavena kolekcí Mamma od Jitony. V kuchyni s jídelnou bude dominovat jídelní stůl i židle od firmy TON. Světla pak budou od renomovaného tuzemského výrobce Brokis. Atypické truhlářské prvky vyrobí šikovní truhláři v regionu.

„Rádi navrhujeme nejen domy, ale také jejich interiéry," říká Pavel Horák a dodává: „Dáváme přednost jednoduchým, čistým liniím a kvalitním materiálům, které dají vyniknout přirozené kráse dřeva. To je také důvod, proč jsme ke spolupráci oslovili tradiční české výrobce, se kterými již nějaký čas spolupracujeme."

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop