Časopis DŘEVO&stavby 2/2012
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk

Seriál: Od záměru po realizaci dřevostavby z masivu (2)

Helena Petáková | Středa, 07. květen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

01 [Group 3]- DSC7069  DSC7082-14 imagesKrok za krokem jsme vás v časopise sruby&roubenky provedli všemi fázemi stavby rodinného domu ze dřeva - od počátečního nápadu až po kolaudaci. Stručný souhrn jednotlivých bodů, jimiž při stavbě budete muset projít, najdete pdfZDE. Jak postupovat, co vás čeká, na co si dát pozor, na co nezapomenout? Až budete mít odškrtnutý i ten poslední bod, stanete se majitelem svého srubu nebo své roubenky! V průvodci jsou uvedená také čísla vydání časopisu, ve kterých jsme konkrétní tématiku popsali podrobně. Články najdete i na našich webových stránkách, právě jste otevřeli díl druhý: Než začneme stavět.

Jedním z prvních kroků budoucích majitelů srubu nebo roubenky je výběr pozemku. A už v této fázi je třeba vybírat pečlivě, protože ne každý pozemek a také ne každá lokalita jsou pro stavbu domu z masivního dřeva vhodné. Srub uprostřed satelitního městečka dobře vypadat nebude, stejně jako roubenka s výhledem na panelové domy.

Při hledání pozemku si nejprve musíme v územním plánu obce nebo města ověřit, zda je možné na vybraném pozemku postavit rodinný či rekreační dům. Do územního plánu můžeme nahlédnout na obecním úřadě nebo na příslušném stavebním úřadě. Zjistit si musíme také regulativy pro vybranou lokalitu a pozemek, které mohou stavbu srubu nebo roubenky ovlivnit, v horším případě dokonce vyloučit.

Stavební omezení v chráněné krajinné oblasti

Důležitým krokem a to hlavně, pokud plánujeme stavbu srubu, je ověřit si, zda se vybraný pozemek nenachází v některé z našich chráněných krajinných oblastí nebo v památkově chráněné oblasti. V těchto lokalitách až na drobné výjimky úřady stavbu srubu nepovolují. Roubenky v CHKO je možné postavit, ale v rámci omezení, která jsou platná v příslušné oblasti. Ty se mohou týkat osazení domu do terénu, půdorysného tvaru domu, poměru stran obvodových stěn, sklonu střechy, přesahů střechy, tvaru vikýřů, velikostí oken a dveří a jiných částí stavby.

Rozhoduje především tvar pozemku

Masivní srub vynikne lépe na větším pozemku, kde kolem sebe bude mít dostatečný prostor a nebude „nalepený" na hranici pozemku, na kterém stojí jiný dům. Vzdálenost od hranice je důležitá i z dalšího důvodu a tím je tak zvaný požárně nebezpečný prostor. Zejména sruby a roubenky mají přísnější pravidla pro jeho vymezování. Rozměr není daný zákonem ani vyhláškou, stanoví ho projektant - požární specialista pro každou konkrétní stavbu podle délky a výšky stěn, výšky střechy a použitých materiálů. Musíme proto počítat přibližně s pěti až sedmimetrovým odstupem obvodové srubové nebo roubené stěny od hranice pozemku. Takže i když má pozemek dostatečnou rozlohu, ale je úzký, nemusí pro stavbu srubu nebo roubenky vyhovovat.

Požárně nebezpečný prostor může zasahovat na sousední veřejný i soukromý pozemek. Ve druhém případě ale většina úřadů požaduje souhlas jeho majitele, protože na ploše požárně nebezpečného prostoru nesmí stát žádná stavba, ani současná, ani do budoucna zde soused nesmí nic postavit. Proto je jistější se těmto komplikacím vyhnout výběrem jiného pozemku, na začátku vstřícný soused si může souhlas rozmyslet a problém je na světě.

Na co se ještě zaměříme při výběru pozemku

Vhodné pozemky pro stavbu srubů a roubenek většinou nejsou zasíťované, k rozhodování proto patří také zjištění, jaké mají možnosti napojení na vodovod, kanalizaci, plyn nebo elektřinu. S připojením na rozvod elektřiny většinou problém nebývá, musíme to ovšem ověřit u příslušného poskytovatele elektrické energie. Pro stavbu běžného domu postačuje hlavní jistič 3x20A nebo 3x25A, při vytápění domu elektřinou je potřeba počítat s hlavním jističem 3x32A nebo 3x40A podle velikosti domu.

Pokud není možné napojit pozemek na veřejnou kanalizaci, likvidaci splaškových vod budeme řešit pomocí domácí čistírny odpadních vod s následným zasakováním nebo s odvodem do vodoteče, případně na pozemku můžeme vybudovat septik se zemním filtrem nebo jímku na vyvážení. Stejně tak vrtaná nebo kopaná studna nahradí vodovodní řad.

Stavbu domu mohou také omezit ochranná pásma například vysokého napětí, lesa, železnice, to jsou další skutečnosti, na které bychom se ještě před koupí pozemku měli zaměřit. Stejně tak na katastrálním úřadě je důležité vyhledat vlastníky pozemku, přes který budeme na svůj pozemek vjíždět. V případě, že přístupový pozemek není obecní, je nutné s jeho vlastníkem vyřešit věcné břemeno, které nám do budoucna zaručí neomezený vjezd.

Domek ušitý na míru

Jsou to natolik specifické a jedinečné stavby, že bychom je neměli vybírat z katalogu typových projektů. Návrh a projekt vysněného domu svěřme architektovi nebo projektantovi, který má s těmito stavbami zkušenosti a zná veškerá úskalí a zásady jejich navrhování. Většina firem, které sruby a roubenky realizují, nám takového odborníka ráda doporučí.

Například srub je nutné od počátku navrhovat opravdu jako srub, pokus o přetvoření vyhlédnutého zděného domu na srub většinou nekončí dobře. Stejně tak je vhodné přistupovat k návrhu roubenky nebo poloroubenky. K samozřejmým zásadám také patří, že do chráněné krajinné oblasti nebo do malebné vesničky se více hodí tradiční roubenka ve stylu "chaloupky", jinam se zase bude hodit modernější pojetí srubu nebo roubenky s většími prosklenými plochami.

Na úřad raději vícekrát

Po zpracování studie je vhodné navštívit příslušný obecní a stavební úřad a navržený srub nebo roubenku včetně osazení na pozemek a způsobu zasíťování předložit k předběžnému odsouhlasení. Vyhneme se tak zbytečnému přepracovávání již hotového projektu a případným dalším komplikacím. Zároveň se stavebník dozví, co ho čeká po předložení projektu a jaké přílohy, souhlasy, stanoviska a vyjádření bude před podáním žádosti na stavební úřad ještě nutné zajistit.

Posledním krokem před vlastní realizací stavby je vyřízení územního rozhodnutí nebo územního souhlasu a následně stavebního povolení nebo ohlášení. To už se však neliší od povolování běžných staveb.

Autor: Daniel Vlček

Pokračování ZDE

Vlček

 


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #1 Helmut Bosch 2014-05-07 07:01
Srub tu nemá co dělat-roubenka ano. Je to jak postavit pravou německou hrázděnou stavbu v satelitu za městem...
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Hlasujte o dřevostavbu roku

...a vyhrajte moderní krb

 v hodnotě 185 275 Kč

a další prémiové výhry

 

Hlasovat

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop

test HTML5 animace