Tisk

Dřevostavba nahradila starou hájovnu z nepálených cihel

Michal Babor | Pátek, 17. červenec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

projetil litovel 015aUnikátní galerie v přírodě a přírodní hřiště v Horce nad Moravou, Dům přírody Litovelského Pomoraví, se nyní rozrostla o nový objekt Šargoun. Bývalá stejnojmenná hájovna se zahradou a stodolou se proměnila v infobod CHKO Litovelské Pomoraví, druhou vstupní bránu do přírodního území lužního lesa, rozsahem unikátního ve střední Evropě.

Nová stavba respektuje místní podmínky

projetil litovel 336 aprojetil litovel 347eŠargoun je historický název lokality, na níž se nacházela hájovna se stodolou. Původní snaha o rekonstrukci přišla vniveč, protože se ukázalo, že hájovna je z velké části z nepálených cihel a navíc se nachází v záplavové oblasti. Zachována proto zůstala pouze stodola a hájovna byla nahrazena ve stejné půdorysné stopě novým objektem.

Nový Šargoun je současnou interpretací tradiční místní architektury, a to jak formálně tak materiálově. Nový objekt je vyzdvižen nad hladinu potenciálních záplav. Výškový rozdíl je vyrovnán dřevěnou rampou, která vytváří příjemnou vstupní terasu. Nový objekt má jednoduchý tvar se sedlovou střechou a dodržuje i tradiční římsy. Členění oken je záměrně velkorysé, čímž se vyjadřuje nová veřejná funkce objektu. Objekt má stejně jako původní hájovna i vstupní přístavek, který odpovídá vnitřnímu funkčnímu uspořádání a zjemňuje měřítko domu.

Dřevostavbu doplňuje hliněná omítka

projetil litovel 234bprojetil litovel 263bprojetil litovel 292e

Konstrukce objektu je lehká, dřevěná v technologii lehkého dřevěného skeletu. To odpovídá požadavku udržitelného stavění (i díky konopné tepelné izolaci), snadněji to splňuje požadavek na nízkoenergetičnost a odpovídá to i způsobu užívání (lehká konstrukce je vhodnější pro nebytové objekty s minimálním užíváním v noci, tedy s nízkým nárokem na tepelnou setrvačnost). Vstupní přístavek je naopak zvnějšku i zevnitř obložen dřevem. Dům má fasádu omítanou hliněnou omítkou, která cituje lokální téma nepálené hlíny jako tradičního stavebního materiálu. Hliněná omítka se objevuje i uvnitř.

Důležitou součástí návrhu je energetický koncept spojený s konceptem udržitelného stavění. Kromě kvalitního zateplení objektu (převážně konopná izolace) je součástí technologie solární kolektor a krb s teplovodním výměníkem. Oba zásobují obnovitelnou energií teplovodní zásobník, který je doplněn nouzovou elektrickou patronou.  Budova má vlastní septik a požární nádrž.

Okolí infocentra slouží jako živá učebna

projetil litovel 063aprojetil litovel 367aZachovaná stodola je upravena jako venkovní učebna. Doplňuje tak vnitřní 3D místnost/učebnu a očekává se využití při školní výuce jak pro místní školáky, tak v návaznosti na pobyty v Centru ekologických aktivit na Sluňákově. Původní zahrada s ovocnými stromy a květinovými záhony byla obnovena a doplněna o ohniště, piknikové místo, živý včelín, i kopie historických úlů. Zahradou vede po sečené stezce poznávací okruh s informačními cedulemi o zahradě a včelařství. Plot je jednoduchý dřevěný s venkovským tvaroslovím.

 Zdroj: Projektil Architekti

DŮM PŘÍRODY LITOVESLKÉHO POMORAVÍ - INFOBOD ŠARGOUN
Místo: Šargoun, Litovel
Klient: Agentura ochrany krajiny a přírody; Tomáš Licek, Ing. Michal Servus, RNDr. Lenka Šoltysová
Architekt: Projektil architekti s.r.o.; Ing. arch. Petr Lešek, Ing. Ondřej Hofmeister, Ing. ing. arch. Tomáš Bouma, MgA. Helena Hejdová, Ing. ing. arch. Marek Sankot
Výtvarná díla: MgA. Miloš Fekar, Mgr. Robert Smolík (vnitřní expozice, úly)
Projekt: 2009 – 2011
Realizace: 2012 - 2014
Dodavatel: Commodum s.r.o., Ing. Petr Štencl
TDI: Ing. Martin Janeček
Plocha řešeného území: 3817 m2
Zpevněné plochy: 205 m2
Náklady: 10 mil Kč

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Hlasujte o dřevostavbu roku

...a vyhrajte moderní krb

 v hodnotě 185 275 Kč

a další prémiové výhry

 

Hlasovat

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop

test HTML5 animace