Panelové dřevostavby (sendvičové panely)

Panelové dřevostavby (sendvičové panely)

Andrea Kaštanová | Pátek, 31. prosinec 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Rozhodující část výroby panelových dřevostaveb se odehrává ve výrobních halách. Dřevostavba se zde smontuje nanečisto a po ověření je převezen na staveniště, kde je hrubá stavba na předem připravený základ hotová za 2 až 3 dny. Významnou předností je tedy rychlost výstavby.

Sendvičové panelové dřevostavby odpovídají skladbě lehkého dřevěného skeletu. Jejich hlavní charakteristika však spočívá ve způsobu jejich přípravy a montáže. Sendvičový panel vzniká ve výrobní hale, na stavbu ho doveze nákladní auto a pomocí jeřábu usadí na místo. Dřevostavba ze sendvičových panelů tak může být i za 2 dny pod střechou.

Stěna dřevostavby se tedy skládá z dřevěných rámů z řeziva obdélníkového průřezu, zaklopeného velkoformátovým deskovým materiálem a vyplněným tepelnou izolací. Obrovskou výhodou této konstrukce je integrace velkého množství tepelné izolace přímo do nosné konstrukce stěny a tím pádem minimalizace její tloušťky. Výrobní hala dokáže zajistit stabilní teplotu a vlhkost po celou dobu konstrukce stěny, dokonalou přesnost a také umožňuje připravit stěnový panel včetně všech výplní otvorů nebo dokonce i fasády.

Vlastní „složení" domu na staveništi pak trvá v řádu desítek hodin a není tak tolik závislé na počasí. Většinou nelze při pohledu na dům poznat, že jde o dřevostavbu. Ekonomičnost spočívá v opakovatelnosti jednoho prvku, vyráběného ve velkých sériích. Panely jsou ze zákona stanoveným výrobkem, musí být u nich ověřena shoda se základními požadavky.

OVĚŘENÍ DODAVATELÉ PANELOVÝCH DŘEVOSTAVEB A JEJICH REALIZACE→

Hlavní výhody panelové dřevostavby


  • Šetření energie: Při vytápění se ihned ohřívá vzduch, takže v domě panuje lepší tepelná pohoda než ve zděné stavbě.
  • Dodávka z jedné ruky: Většina dodavatelů montovaných panelových dřevostaveb umí pomoci s financováním, hledáním pozemku, přípravou staveniště i spodní stavbou. Stavebníkům přijde vhod dokončení dřevostavby na klíč.
  • Rychlost výstavby: Od uzavření smlouvy přes výrobu až po montáž neuplyne většinou více než 6 měsíců, vlastní stavba je otázkou několika dnů.
  • Pevná cena i termín: Výroba jde podle harmonogramu a montáž probíhá přesně v dohodnutém termínu. Podobně je smluvně zakotvena také pevná cena.
  • Jistota dodávky: Při certifikované výrobě v hale si může stavebník být jistý, že panel dodaný na staveniště má právě takové vlastnosti, které výrobce deklaroval.
Jak se staví panelová dřevostavba
 

Líbil se Vám článek?
gotop