Tisk
Jak vybrat firmu pro stavbu dřevostavby na klíč

Jak vybrat firmu pro stavbu dřevostavby na klíč

Jitka Příhodová | Středa, 19. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Vybrat si firmu, která vám postaví dřevostavbu na klíč, je složitý proces. Stavebnictví má už dlouhá léta pověst, že se může stát cokoliv. Nedodržují se termíny, výrazně se překračují rozpočty, v nejhorším případě i stavební firmy krachují v době, kdy už vybraly zálohy od investorů. Výběr spolehlivého dodavatele dřevostavby tak nepodceňujte.

Podle čeho tedy stavební firmu na dřevostavbu na klíč vybrat:

  • Doporučení. Nejlepší, nejčastější a nejspolehlivější způsob je vybrat firmu podle doporučení svých kamarádů, spokojených zákazníků, známých, sousedů apod. Když vám někdo spolehlivý a důvěryhodný doporučují kvalitní firmu, máte vyhráno.
  • Internet. Můžete samozřejmě hledat na internetu, zkoumat recenze, historii různých firem, jejich reference a realizované stavby. Je to taky cesta, která by měla končit osobní schůzkou s vybranou firmou (nebo lépe více firmami), na které vycítíte, jestli jste narazili na ty pravé.
  • Ukázková stavba. Když někde vidíte dřevostavbu podobnou té, kterou chcete sami stavět, zajděte se seznámit s majiteli a poklábosit o stavební firmě, která dům stavěla. A samozřejmě o zkušenostech, které s ní mají majitelé podobné dřevostavby.

Nejspolehlivější je bezesporu osobní doporučení. V kombinaci s dostatečně dlouhou historií a dobrým jménem firmy byste tak neměli narazit na fušéry nebo dokonce podvodníky. Rozhodně se nedoporučuje jít jen bezhlavě po nejnižší ceně, nemusí se vám to vyplatit.

Co si o stavební firmě zjistit

Řekněme, že jste narazili na firmu, která se vám zdá důvěryhodná a sympatická. Můžete jim zavolat a zeptat se, jestli vůbec mají na novou realizaci čas. V dnešní době je tak nízká nezaměstnanost, že obzvlášť kvalitní firmy i řemeslníci mají tolik práce, že nestíhají. Ještě před prvním telefonátem nebo emailem si však zjistěte některé důležité informace. Mezi základní informace patří:

  • historie firmy – od kdy firma funguje, čím déle, tím větší šance, že se jedná o solidní stavitele
  • vlastní tým či outsourcing – důležité je, jestli dřevostavbu sami fyzicky postaví nebo ji jen outsourcují; vždy je lepší zadat stavbu přímo týmu, který stavbu reálně provede a ne do komunikace ještě zatahovat prostředníky
  • recenze a reference – projeďte si fotky a bývalé realizace, přečtěte si reference, i když na internetu se jim úplně nedá věřit; alespoň však uvidíte, kolik toho už postavili – logicky platí, že čím více, tím více zkušeností

Kromě výše uvedeného je dobré vědět, jestli mají osobní přístup nebo jsou velkovýrobna, zjistěte si i nabízené katalogové ceny, které sice nejsou reálné konečné ceny, ale máte porovnání. Zajímejte si i o záruky, termíny, jak dlouho jim realizace trvá, jaké používají materiály apod.

Stejně bude nakonec nejdůležitější osobní schůzka, kde určitě vycítíte, jestli si padnete do noty a jestli se dá dané stavební firmě důvěřovat. Čím příjemnější, upřímnější a přímější přístup, tím lépe.

 


Líbil se Vám článek?
gotop