Tisk
Levné dřevostavby - málo peněz, hodně muziky?

Levné dřevostavby - málo peněz, hodně muziky?

Jitka Příhodová | Neděle, 23. říjen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Dům na klíč za cenu garsonky ve městě? Ano, je to opravdu možné. Menší přízemní dům z katalogu lze pořídit opravdu levně, do 2 milionů Kč není vůbec nereálné se dostat, v některých případech i levněji. Pojďme se společně podívat na to, co dostanete při pořízení levné dřevostavby.

Nečekejte rozlehlý dům, spíš přízemní dům menší až střední velikosti

V ceně kolem 1,5 milionu Kč nelze samozřejmě očekávat velký či tvarově atypický dům. Přesto si můžete v této kategorii celou řadu pěkných projektů pro běžné bydlení. Většinou se jedná o bungalovy s obytnou plochou do 80 - 90 m2 s dispozicí. Přízemní dům pro vás ale nemusí být žádná „ztráta“, bungalovy mají určitě řadu výhod, nejzásadnější je jistě absence schodiště (pohodlí pro starší obyvatele, ale i velmi malé děti) nebo propojení interiéru s venkovním prostředím. Takovéto malé až středně velké bungalovy jsou ideálním řešením pro starší páry, které nepotřebují velký dům, ale i pro menší mladé rodiny, kdy lze využít chytrou dispozici domů a umístit dětský pokoj do vzdálenějších částí domu, tak aby se navzájem s dospělými nerušili.

Rodinný dům v podobě přízemního bungalovu vám ušetří náklady již při stavbě základů, dřevěný bungalov lze založit i na základových patkách či zemních vrutech. Navíc při jeho realizaci odpadají výdaje za stavbu schodiště, konstrukci lešení, odhlučnění stropu a stavbu samotného patra.

V této kategorii levných dřevostaveb nalezte ale i patrové domy. Patro je náklad navíc a je nutné očekávat jistá omezení, často levné patrové domy mají jen jednu koupelnu, menší ložnice, obývací pokoj spojený s kuchyní, na šatnu nebo komoru mnohdy nezbyde prostor.

U levných domů s menší obytnou plochou většinou očekávejte 3 nebo 4 pokoje a kuchyni spojenou s obývacím pokojem, tedy dispozice 3+kk nebo 4+kk, výjimečně je pokojů více.

Levné moderní dřevostavby jsou zpravidla typové domy vybrané z katalogu, tedy nezískáte dům na míru přesně dle vašich snů. Katalogové domy lze většinou na přání upravit (vnitřní dispozice, posun příček atd.), úpravy projektu jsou většinou zpoplatněny, tedy další příplatky. Stejně tak vás vyjde dráž stavba, která je v nestandartních podmínkách, např. ve svahu.

Levná dřevostavba na klíč nebo raději svépomocí?

levna drevostavba2 uprTéměř vždy ušetříte, pokud si dům postavíte nebo dokončíte svépomocí. Ne každý je však zručný, má ochotné a zručné kamarády nebo je dobrý organizátor, aby stavbu svépomocí zvládl. Pokud si troufáte, můžete si nechat dodavatelem postavit hrubou stavbu, např. s příčkami, podhledy a rozvody vody a elektřiny. Následně si dům dokončíte svépomocí, obklady a podlahy si poté zhotovíte sami, stejně jako si dům sami vybavíte (kotel, vana, umyvadla, okna, dveře apod.). Jen pro představu, základní hrubá stavba k dokončení svépomocí stojí zhruba polovinu toho, co kompletní realizace na klíč.

Pro většinu bude jistě vhodnější nechat si postavit dřevostavbu na klíč, i ty lze pořídit levně. Vše má na starosti jeden dodavatel, včetně záruk a servisu. Dodavatel je také schopný materiál nebo vybavení sehnat levně, hlavně díky objemovým nebo věrnostním slevám, tedy za ceny, za které vy je nezískáte.

Co dostanete v ceně levné dřevostavby?

Je nezbytné si uvědomit, že každý dodavatel si označení „dům na klíč“ vykládá po svém a při porovnávání nabídek je nutné srovnávat srovnatelné (např. jsou v nabídce srovnatelné materiály,  okna, dveře, podlahy, vana, záchod atd.). Pro vaši snažší orientaci v cenících jednotlivých dodavatelů jsme pro vás připravili článek na toto téma.

Musíte také předpokládat, že ani v těch nejdokončenějších variantách nenaleznete v ceně kuchyňskou linku, mnohdy ani podlahy. Nečekejte ani venkovní dlažbu nebo plot. Tedy nutné náklady navíc nad cenu na klíč.

U levných domů také čekejte, že okna i dveře budou pravděpodobně levnější a plastové, podlaha bude z linolea, vana, umyvadlo, záchod nebo i vypínače světla budou z levnějších kategorií, kotel nebo bojler na vodu budou také méně výkonné. Pokud budete chtít vybavení lepší, opět připlácíte.

I v levné dřevostavbě získáte úsporný dům, ve kterém bydlíte rychle

Velkou výhodou i levné dřevostavby je to, že získáte energeticky úsporný dům, který často nabízí moderní difúzně otevřené skladby stěn.
Technicky se většinou jedná o montované dřevostavby z panelů, výhodou je proto rychlost výstavby. Pokud jde vše tak, jak má, bydlet můžete již za několik měsíců.


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop