Tisk
Jak vybrat správný typ bungalovu

Jak vybrat správný typ bungalovu

Jitka Příhodová | Čtvrtek, 13. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Jestli se chystáte postavit si nebo spíše nechat si postavit přízemní bungalov, jedním z prvních těžkých kroků bude vytvořit projekt. Respektive si ujasnit, jaký půdorys a rozložení pokojů chcete v bungalovu mít. V tomto článku se podíváme, jak vybrat správný typ bungalovu, podle čeho jej určovat a hlavně, jak vybrat takový tvar, aby vám dlouhodobě vyhovoval. Protože je to jeden z aspektů domu, který už nepůjde změnit.

Víte, proč jsou přízemní bungalovy tak oblíbené?

Na úvod ještě zmíníme skutečnosti, proč se přízemní bungalovy těší takové oblibě. V první řadě se dají postavit levně a rychle, část si můžete dodělat svépomocí a ještě ušetřit. Navíc nebudete mít v domě schodiště, což je plus hlavně pro bezpečnost dětí a pohodlí seniorů. No a v neposlední řadě si můžete nechat postavit bungalov tak, aby se efektivně propojil vnitřní interiér se zahradou, hned z kuchyně si můžete vyjít dvěma kroky na zahradu a třeba si natrhat čerstvé bylinky. Vraťme se však k tomu, jaký tvar bungalovu zvolit.

Jaký typ bungalovu je pro vás ten pravý?

Bungalovy jsou stále populárnější. Mladé rodiny nechtějí kupovat staré domy a složitě je rekonstruovat. Většinou se to nevyplatí ani finančně a ještě hůře si nemohou postavit dům podle vlastních představ. I proto volí stále častěji výstavbu na zelené louce, obzvláště populární jsou dřevostavby – bungalovy.

Když vybíráte půdorys bungalovu, máte na výběr z nepřeberných možností. Zvolíte obdélník, čtverec, účko, elko nebo netradiční zaoblené tvary?

Při výběru správného typu bungalovu je důležité zvážit několik klíčových faktorů, které ovlivní váš konečný výběr. Zde je několik tipů, jak si vybrat ten pravý typ bungalovu pro vaše potřeby:

  • Možnosti pozemku. Každý pozemek je jiný. Některé pozemky jsou malé nebo jen částečně stavební a vy nemáte příliš na výběr, kde stavět. Jestli máte sami cit pro krajinu a představivost, poznáte, jaký tvar bungalovu by se na daný pozemek hodil. Poradit vám může i šikovný projektant.
  • Požadavky stavebního úřadu. Stavební úřady v jednotlivých lokalitách vás mohou dost omezovat a tvar bungalovu vám prakticky sami určit. Nejčastěji to bývá tvar čtvercový nebo obdélníkový, proti takovým tvarům většinou stavební úřady nic nemají.
  • Katalogová nabídka. Kdybyste chtěli například kulatý bungalov, v klasickém katalogu domů na klíč jej nejspíše nenajdete. Postavit půjde, ale budete do něj muset investovat výrazně více peněz. Při výběru tvaru se určitě na věc dívejte i z praktického hlediska.
  • Náročnost stavby. Obecně platí, že pravidelné tvary se staví nepoměrně jednodušeji, rychleji a levněji.

I proto je ke zvážení každá komplikovanost. Na druhou stranu, v domě budete bydlet vy, takže rozhodnutí je na vás. Jestli chcete atypický bungalov podle svých představ a jste ochotni si připlatit, běžte do toho!

Ať už říká teorie cokoliv, na prvním místě jsou vaše představy a vaše preference. Jednoduché tvary bungalovů (čtverec, obdélník) jsou levnější, ale nemusí být praktičtější a hlavně krásnější. Poraďte se ohledně typu bungalovu se svým projektantem a ještě lépe s firmou, která vám ho bude stavět.


Líbil se Vám článek?
gotop