Tisk
7 mýtů při stavbě dřevostavby

7 mýtů při stavbě dřevostavby

Jitka Příhodová | Středa, 20. prosinec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevo jako stavební materiál je tady odjakživa. A v posledních letech jeho obliba zase roste. A je to logické. Dnes postavíte nízkoenergetickou stavbu, moderní bungalov velmi rychle, dokonce i svépomocí. Když nahlédnete do katalogu dřevostaveb, najdete tam komfortní dřevostavby do 2 milionů korun, dokonce i patrové dřevostavby.

Ruku v ruce se dřevem jdou však také nepravdivé mýty o dřevostavbách. V tomto článku se podíváme na 7 nejčastějších mýtů, kterým tak přestanete věřit. Pojďme na ně:

  1. Dřevostavby mají kratší životnost. Lidé si často myslí, že když se jedná o přírodní materiál, životnost takové stavby je krátká, třeba jen pro jednu generaci. Samozřejmě záleží na tom, jak je dům postaven, z jakého dřeva a také, jak se o něj majitelé starají. Skutečností však je, že dřevostavby netrpí zubem času více, než stavby z jiných materiálů. Navíc je jejich případná rekonstrukce mnohem jednodušší než třeba u zděných domů.

  2. Dřevostavba může lehce shořet. To může, stejně jako každý jiný dům. Obecně však platí, že i dřevostavby musí splňovat protipožární předpisy stejně tak, jako jiné domy. Navíc trámy, které přirozeně obsahují vlhkost, není lehké zapálit a když už hoří, hoří velmi pomalu. Faktem je, že dřevostavby jsou z hlediska možnosti požáru ještě bezpečnější než zděné domy.

  3. Dřevostavby napadá hniloba, plíseň, červotoči, vlhkost. Další nepodložený mýt. Když je nízkoenergetická dřevostavba kvalitně postavena (i průměrně), nemají červotoči šanci. U moderní dřevostvaby je to téměř nemožné, aby škůdci dřevo napadli. K tomu, aby dům dýchal a nebyl příliš vlhký se už dnes ani nepoužívá chemie, spíše celková konstrukce domu a systémy rekuperace vzduchu. Plíseň se tak spíše dostane do zděných domů.

  4. Dřevostavby mají špatnou hlukovou izolaci. Existuje také mýtus, že v dřevostavbách je všechno slyšet. Není to pravda, dnešní moderní dřevostavby mají obvykle zvukově izolované stropy, čímž jste zbaveni i tzv. kročejového hluku (posunování židlí apod.). To stejné platí i pro obvodové stěny, takže si dřevostavby nezadají s hlukovou izolací s klasickými zděnými domy.

  5. Dřevostavby nemají tak dobrou tepelnou izolaci a špatně se vytápějí. Tento mýtus už není tak rozšířen jako dříve, kdy byly za dřevostavby brány klasické chaty. Dnešní kvalitní dřevostavby na klíč (levné dřevostavby do 1,5 milionu korun) se vytápějí velmi rychle. Sice dřevo neakumuluje tolik tepla, ale zase se ihned ohřívá vzduch, což je moc příjemné.

  6. Na dřevostavbu je těžší získat hypotéku. Ať už stavíte dřevostavbu svépomocí nebo si ji necháte postavit na klíč, budete možná potřebovat hypotéku. V minulosti se banky na dřevostavby dívali trochu skrz prsty, ale dnes už je to mýtus. I pro dřevostavby platí stejná pravidla jako pro ostatní stavby.

  7. Dřevostavba není tak bezpečná ani pevná jako zděný dům. To je holý nesmysl. Každý dům je tak bezpečný jako jeho nejslabší článek. Takže o bezpečnosti rozhoduje kvalita vstupních dveří, zabezpečení oken, zasklení balkónu, venkovní stínící technika apod. Nikdo se do dřevostavby nedostane se sekyrou přes obvodovou stěnu. V neposlední řadě je dřevostavba stejně pevná jako zděný dům.

Ve výsledku je dřevěný domek hezčí, ekologičtější a příjemnější. Samozřejmě záleží na projektu, na ceně a na tom, co preferujete, dřevostavby jsou však bezesporu na vzestupu a minimálně na stejné úrovni jako zděné domy ve všech aspektech.


Líbil se Vám článek?
gotop