Tisk
Jak vyřešit zastínění pergol?

Jak vyřešit zastínění pergol?

Redakce | Úterý, 14. červen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Pergola je pro nás místem odpočinku, pohodlného posezení po náročném pracovním dni, kdy si vychutnáváme poklidné chvilky se svými blízkými nebo přáteli, grilujeme a posloucháme zpěv ptáků. Aby sebemenší detail nenarušil tuto pohodu, řeší majitelé pergol nejen otázku jejich zastřešení, ale i ochranu proti přímému slunci.

 

Zastínění pergol je důležité především v horkých letních měsících, kdy hledáme na zahradě jakékoliv místečko, které poskytuje alespoň tolik stínu, abychom si od přímého slunce a horka odpočinuli. Pokud vhodně zastíníte pergolu, máte také jistotu, že si vaše děti nebudou hrát na přímém slunci a neohrozí je tak úpal nebo úžeh. Další předností zastínění pergoly je získání soukromí – stínicí božní clony vás ochrání od dotěrných pohledů sousedů či lidí procházejících kolem vašeho domu.

Pokud i vy plánujete stavbu nové pergoly, nebo řešíte zastínění stávající pergoly, pak bychom vám rádi poskytli pár rad, které dokážou pomoci s výběrem vhodného řešení.

Zastínění pergol pod drobnohledem

Při plánování zastínění pergoly byste si především měli uvědomit otázku vzhledu, umístění, míry stínění, materiálu, ceny a funkčních požadavků. Nezapomínejte také na to, že zastínění pergoly se musí provádět s ohledem na konstrukci pergoly a její nosnost. Existují 2 základní členění zastínění pergol:

  • Zastínění pergol s ohledem na míru stínění,
  • zastínění pergol s ohledem na umístění.

Rozmyslete se, do jaké míry chcete pergolu stínit, přičemž byste měli znát cestu slunce, a tudíž i dopad slunečních paprsků na umístění pergoly v průběhu celého dne. Stínění pergoly pak můžete řešit ve formě úplného zastínění nebo částečného. Druhá varianta zastínění pergoly dává prostor pro uchycení popínavých rostlin, dopřává lepší prodyšnost pergoly a také neomezuje výhled.

pergola-zastineni-vetas

Co se týká umístění zastínění pergoly, je otázkou, zda chcete stínění střešní pro přímý polední svit slunce, kdy paprsky dopadají kolmo v maximální intenzitě, nebo chcete stínit pergolu i v ranním a večerním čase, kdy je slunce níže a paprsky dopadají i ze stran. Samozřejmě vhodná kombinace zastínění pergoly je čistě otázkou vašich preferencí.

Vzhledově nejpřirozeněji působí zastínění pergoly ze dřeva, rohoží (rákos, bambus aj.) nebo textilií. Zastínit se dá samozřejmě i jinými materiály dle libosti majitele pergoly. Stále více oblíbené jsou různé roletové systémy a tzv. rolovací či shrnovací baldachýny i markýzy upevňované pod zastřešení pergoly. Jak už samotný název napovídá, jejich výhodou je možnost libovolného rozprostření s pomocí pojezdů a kolejniček. Pokud nesvítí, můžete je snadno schovat a koukat na oblohu, případně zakrýt jen půlku střešní části pergoly. Výhodou je snadná instalace, ovládání i možnost výběru různých barevných provedení.

Čerstvou novinkou používanou pro zastínění pergol jsou i různé zip systémy a screenové rolety. O nich však až příště.

Komentáře  

 
0 #11 Petr Vařeka 2021-01-15 18:59
Já bych to vyřešil tak, že bych se přímo poradil s výrobcem pergol, alespoň já jsem to tak udělal. Potřebovali jsme atypickou pergolu a spousta výrobců s tím měla problém. Nakonec jsme si nechali vyrobit hliníkovou pergolu na míru od firmy hlinikoveplotyc r .cz.
Citovat
 
 
0 #10 KamSsa1 . 2020-12-30 08:54
My jsme si letos v létě postavili pergolu pomocí návodu z https://homezin.cz/media/jak-postavit-pergolu a zastínění jsme řešili pomocí markýzy v kombinaci s živými popýnavými rostlinamy, ty se ale samozřejmě nestihly tolik rozrůst, takže to ještě nebylo ono, snad to příští rok bude lepší.
Citovat
 
 
0 #9 Mirka 2019-01-29 08:55
My máme kazetovou markýzu od MM žaluzie. A hlavně všem doporučuji vzít variantu s větrným čidlem, vůbec se pak o ni nemusíte starat, když moc fouká, postará se o stažení zpět do kazety automatika, která sama pozná, jestli už fouká moc. Sice je to dražší varianta, ale aspoň máme jistotu, že se pergola ve špatném počasí nepoškodí a bude tak mít delší životnost
Citovat
 
 
0 #8 Miu 2018-09-20 08:47
No mě se teda hodně líbí tohle https://www.houpanicko.cz/houpanicko-cz/eshop/8-1-Slunecni-plachty-hanSe. To může být také řešení, ne?
Citovat
 
 
0 #7 Jana 2018-07-29 17:32
Já jsem viděla moc zajímavý článek u jednoho z výrobců stínění. Popisují tam hned několik možností a stylů, jak pod pergolou udělat příjemněji. Našla jsem ho na https://www.louver.cz/jak-zastinit-a-zastresit-pergolu/
Citovat
 
 
+1 #6 Jan 2018-05-17 08:11
My jsme zastřešení terasy vyřešili elegantní výsuvnou markýzou. Když se chceme "slunit" tak ji stačí zasunout a ven půjde zase během deště. Mohu doporučit https://www.louver.cz/ , kteří ji dělali i nám.
Citovat
 
 
+1 #5 Renata 2018-04-30 16:44
My měli v plánu dřevěnou pergolu, ale kvůli potížím se sousedem k tomu nedošlo. Nakonec jsem se rozhodli pro kazetovou markýzu s ovládáním na kliku. Dělala nám to firma mm-zaluzie.com a jsem z ní nadšená. Snadno se ovládá drží barvu a tvar. Odolala i velice silnému větru, za sebe můžu jen doporučit.
Citovat
 
 
0 #4 Ivanka74 2018-02-21 10:53
My jsme terasu původně taky chtěli, ale nakonec jsme si to rozmysleli a místo toho udělali takovou "zimní zahradu" s posezením, kde si můžeme úplně roztáhnout okna a vlastně sedíme venku. Tam stínění řešíme přes rolety den a noc, konkrétně tyhle - http://www.mk-rolety.cz/latkove-rolety/den-a-noc/ - což je super, protože tam proniká světlo a zároveň máme příjemné soukromí :)
Citovat
 
 
+1 #3 Verča 2017-12-27 19:13
Máš pergolu na míru, nebo jste si udělali vlastními silami? Já jsem přemýšlela nad tím, že si uzavřu na zimu terasu :) nebo že bych si udělala nějakou zimní zahradu. Strašně se mi to zalíbilo :) Myslela jsem si, že mm-zaluzie dělají jen vnitřní a venkovní žaluzie. Zajímavé, že se věnují i něčemu jinému.
Citovat
 
 
0 #2 Romana 2017-10-13 15:08
Jelikož máme dvorek na jihozápad, svítí nám na na něj sluníčko prakticky celé odpoledne, takže jsme si nechali udělat stínění na střeše i po stranách, abychom si sezení mohli přizpůsobit tak, jak potřebujeme :) Tohle řešení nám pomohla vymyslet firma Alubau, od které jsme si nechali celou pergolu udělat (viz. http://alubau.cz/pergoly.html ) a musím říct, že jsme fakt spokojení :)
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop