Jak nepřehřát dřevostavbu? Vyberte si správná krbová kamna!

Jak nepřehřát dřevostavbu? Vyberte si správná krbová kamna!

Redakce | Pondělí, 28. květen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Sálavé teplo je pro lidský organismus velmi příjemné, a tak mnozí při plánování domu řeší výběr krbových kamen. Jak ale vybrat ta správná kamna, abychom se doma, v nové dřevostavbě, neupekli?

Na co se soustředit při výběru krbových kamen

Hlavní roli při výběru krbových kamen či jakéhokoli lokálního topidla by měl hrát především (jmenovitý) výkon. Důvod je jednoduchý – pokud do místnosti dodáme vice tepla než je samotná ztráta místnosti, prostor se začne přehřívat.

Valná část dnešní výstavby rodinných domů dosahuje velmi rozumné energetické náročnosti. A pro dřevostavby to platí dvojnásob. A tak průměrný obývák dosahuje tepelné ztráty kolem 2 - 3 kW. Tato hodnota je však návrhová a platí pro venkovní teplotu kolem -12 až -15°C.

dreamstime m_23251249_ilustra_krb_800Dřevostavba a krbová kamna: jaký vybrat výkon

Pokud se zaměříme na technické parametry běžně dostupných krbových kamen, dosahují poměrně vysokých výkonů mezi 5 - 10 kW. V tomto případě se bavíme o výkonu, kterého je dosaženo při optimálním průběhu spalování. Operativně můžeme snížit výkon topidla například přivřením přísunu primárního vzduchu k hoření. To může mít za následek zakouření skla kamen a tak si romantického plápolání příliš neužijeme. Také vaši sousedé tento krok neocení. Spalování dřeva při nedostatku přísunu vzduchu je doprovázeno poměrně specifickým zápachem spalin.


Čtěte více: Hodí se krbová kamna do pasivního domu? A na kolik vyjde jedno zatopení?


Přetápění místností dřevostavby a jeho dopad

Pokud si tedy sestavíme pomyslnou rovnici dodaného tepla a tepelné ztráty místnosti, velmi rychle může dojít k přehřátí místnosti. Notabene, když velká část tepla z kamen sálá prostřednictvím prosklených dvířek. V takovém případě se nám nezbývá nic jiného, než otevřít okno a pracně vyrobené teplo vyhodit. Přetápění místností je pak doprovázeno vysoušením vzduchu, což má za následek vysychání sliznic horních cest dýchacích. To má zase negativní vliv na případnou nemocnost obyvatel domu.

dreamstime m_44751061_ilustra_interier800Dřevostavba a krbová kamna: s maximálním výkonem 3 kW

Abychom interiér zbytečně nepřehřívali, měli bychom vybrat kamna s nízkým výkonem, řádově zde můžeme hovořit o maximálním výkonu 3 kW. Současně pak není žádoucí vyrobené teplo ihned pustit do prostoru, ale naopak, schovat si ho na horší časy. A tak když kamna vyhasnou, mohou příjemné teplo vyzařovat ještě několik hodin. Toho se často dosahuje využitím akumulačních materiálu jako je třeba šamot či mastek. Proto jsou akumulační kamna známa pro svou vysokou hmotnost. A právě na tu je třeba pamatovat již ve fázi projektu. Ne každé podlahové souvrství totiž dokáže bez problému přenést až několika set kilové zatížení.

Druhou možností je akumulace do vody, rázem se tedy z krbových kamen stává malý kotlík, který je možné napojit do teplovodního topného systému. Topit tak můžeme v celém domě a teplo i akumulovat do akumulačních nádrží. Pamatujme však na to, že abychom ohřáli topnou vodu, kamna musí mít dostatečný výkon. Velká část výkonu tak půjde také do místnosti, kde je topidlo umístěno. Čímž opět dojde k přehřívání.

10 roubenka pacak_interiere_800Opravdu chcete kotelnu v obýváku?

Provoz lokálního topeniště byl vždy spojen s určitou prašností a nepořádkem. Ať už se jedná o odnos popela či donášku paliva. Proto na zámcích vídáváme kamna s možností přikládání z chodby nebo nějakého dalšího méně reprezentativního prostoru. Na to by měl pamatovat každý, kdo o pořízení krbových kamen uvažuje. Z obýváku se tak rázem stává malá kotelna.


Kolik stojí krbová kamna

Samozřejmě každého zajímá, kolik vlastně zaplatí za taková kamna. Opusťme však myšlenku, že kamna s nízkým výkonem koupíme v běžném hobby marketu a zaplatíte za ně jednotky tisíců. Taková kamna často stojí kolem sta tisíc a vzhledem k nízké frekvenci užívání tak bývají téměř nejdražším kusem nábytku.


Připravil Ing. Tomáš Hrdlička
nezávislý stavební poradce se specializací na rekonstrukce a úspory energií


Líbil se Vám článek?
gotop