Větrání s rekuperací: <small>1. Praktický příklad větrání s rekuperací - Rodinný dům</small>

Větrání s rekuperací: 1. Praktický příklad větrání s rekuperací - Rodinný dům

Komerční sdělení | Úterý, 16. říjen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Důležitost časté a správné výměny vzduchu v místnostech je dnes nesporná. Mnoho výzkumů již prokázalo, že nevětrané prostředí má přímý dopad na koncentraci, efektivitu práce i na celkovou zdravotní kondici vůbec.

Se systémem komfortního větrání mohou okna zůstat zavřená, prostory budou i tak nepřetržitě zásobeny čerstvým, čistým vzduchem a zároveň bude snižován obsah CO2. Tím je podpořena pohoda, dobrý spánek, schopnost soustředění se a výkonnost. Uživatelé domu ocení také jemné filtry, zachycující prach a částice pylu. Zpětným ziskem tepla navíc šetříme tepelnou energii, kterou ztrácíme při větrání oknem.

Zehnder představuje technologickou a designovou špičku v oboru řízeného větrání s rekuperací tepla. Desítky let zkušeností s vývojem a výrobou, stejně jako nespočet instalovaných větracích systémů, svědčí o vysoké kvalitě, spolehlivosti a funkčnosti systémů komfortního větrání Zehnder, podtržené možností získání prodloužené 5 leté záruky – a to bez navýšení ceny.

Praktický příklad větrání s rekuperací č. 1: Dvoupodlažní rodinný dům

V prvním ze série článků vám do detailu představíme systém větrání s rekuperací v rodinném domě.

Typ objektu: dvoupodlažní rodinný dům, 200 m2, novostavba
Větrací jednotka: Zehnder ComfoAir Q350
Umístění jednotky: technická místnost
Rozvody vzduchu: kulaté větrací trubky Zehnder ComfoTube 90
Instalace rozvodů: ve stropním podhledu, stoupačky ve stěně

Popis návrhu

Dvoupodlažní rodinný dům, 200 m2, novostavba: objekt s více podlažími a větším počtem místností. Vyšší nároky uživatelů domu splňuje větrací jednotka nové generace Zehnder ComfoAir Q 350, umístěna do technické místnosti.

system-rizeneho-vetrani-s-rekuperaci-tepla-v-dome-partovy-rodinny-dum-dispozice

Popis k obrázku:

Zelená - venkovní vzduch
Červená - příváděný vzduch
Žlutá - odváděný vzduch
Hnědá - odvětrávaný vzduch

 

Toto umístění je vhodné zejména kvůli případné lepší manipulaci a regulaci, stejně i snížení možné hlučnosti. Akustický tlumič s montážní deskou s různým počtem připojovacích portů je upevněn pod stropem. Umožňuje připojení až 12 kulatých větracích trubek o průměru 90 mm, které vedeme v jedné rovině stropním podhledem. Jejich nízká tlaková ztráta umožní rozvod vzduchu do 1. patra. Vývody vzduchu v místnostech jsou zakončeny ventily, alternativně designovými mřížkami. Nastíněný systém větrání splňuje vysoké nároky norem a patří k nejoblíbenějším řešením pro tento typ staveb.

Inteligentní větrací jednotka Zehnder ComfoAir Q

Srdcem systému je nová jednotka řízeného větrání označená jako Zehnder ComfoAir Q. Kromě výměny vzduchu je jednotka vybavena optimalizovanými filtry, které zabraňují vnikání jemného prachu, pylových částic a dalších nečistot do vzduchu v místnosti.

Větrací jednotky Zehnder jsou volitelně k dispozici s jedinečným entalpickým výměníkem tepla, který díky speciálním polymerovým membránám dokáže z odváděného vzduchu předávat čerstvému vzduchu nejen teplo, ale až 65 % vlhkosti. Zamezuje tak vysoušení vzduchu, sesychání dřevěných výrobků a zamrzání výměníku v zimním období. Umožňuje čištění propláchnutím vodou pro dlouhodobě vysokou účinnost rekuperace.

system-rizeneho-vetrani-s-rekuperaci-tepla-v-dome-vetraci-jednotka-zehnder-comfoair-q350system-rizeneho-vetrani-s-rekuperaci-tepla-v-dome-vetraci-jednotka-zehnder-comfoair-entalpicky-vymenik-tepla

 

Zehnder ComfoAir Q má unikátní výměník tepla, který umožňuje vysokou energetickou účinnost (A+) a až 95% rekuperaci tepla.


Nejnovější technologie ventilátorů zaručuje velmi tichý provoz (ø 43 dB(A) a nízkou spotřebu energie 0,24 W/m3/h.


Koneční uživatelé jistě dále ocení optimální teplotu přiváděného vzduchu (díky modulačnímu baypassu), snadnou obsluhu pomocí displeje na jednotce, dálkového ovládání nebo mobilními aplikacemi. Pro bezstarostný spolehlivý provoz je zapotřebí pouze vyměnit 1-2x ročně filtry.

Zehnder ComfoAir Q pasivně, bez dodatečné elektrické energie, optimalizuje relativní vlhkost vzduchu v interiéru, díky čemuž dramaticky snižuje nemoci dýchacích cest. (Na větrací jednotky Zehnder lze nyní navíc získat prodlouženou záruku 5 let.)

Hygienické a tiché proudění

Sama jednotka na zlepšení kvality vnitřního klimatu nestačí. Jedině kombinací kvalitní větrací jednotky a hygienických zdravotně nezávadných rozvodů vzduchu přinese investice do systému větrání kýžené přednosti.

„Větrací jednotky a jiné prvky rozvodů vzduchu se zabudovávají do stropu, stěny nebo podlahy. Po dokončení stavby je přístup k nim buď velmi obtížný a pracný, nebo úplně nemožný či finančně náročný, proto je důležité se jimi zabývat," vysvětluje J. Štekr.

Větrací trubka ComfoTube 90 (k dispozici také o průměru 75mm) je vyrobena ze zdravotně nezávadného plastu (antibakteriální, antistatický). Její hladký patentovaný vnitřní povrch s označením Clinside výrazně omezuje usazováni prachu a umožňuje snadné čištění.

system-rizeneho-vetrani-s-rekuperaci-tepla-v-dome-vetraci-trubka-zehnder-comfotube-90Díky tomu, že trubky ComfoTube mají 3-4x větší ohebnost než běžné trubky, snižuje se čas i cena instalace. Poloviční tlakové ztráty umožňují tišší chod– ten je pro taková zařízení obecně mimořádně důležitý.

 

V modelovém příkladu pro dvoupodlažní rodinný dům s užitnou plochou 200 m2 je navržen tichý přívod vzduchu pomocí ventilů Zehnder ComfoValve Luna.

system-rizeneho-vetrani-s-rekuperaci-tepla-v-dome-plochy-ventil-zehnder-comfovalve-luna-s125Zehnder ComfoValve Luna S125 je plochý ventil decentního vzhledu, s výškou pouhých 30 mm, zajišťuje extrémně tiché proudění vzduchu bez průvanu.

Instalace je velmi snadná, zároveň kdykoli rychle a jednoduše můžete nastavit optimální průtok vzduchu. Volitelně lze kombinovat s Zehnder Air Blocker, kterým můžete v případě potřeby omezit úhel proudění z 360 ° na 240 °.

 

Série článků na téma větrání s rekuperací

Připravili jsme pro vás pět praktických příkladů systémů větrání, které ilustrují řešení v různě velkých objektech s nejčastěji instalovanými větracími jednotkami a systémy rozvodů vzduchu v ČR a na Slovensku. S jakými konkrétními příklady se důkladně seznámíte?

  1. Praktický příklad větrání s rekuperací – Rodinný dům (tento článek)
  2. Praktický příklad větrání s rekuperací – Bungalov
  3. Praktický příklad větrání s rekuperací – Novostavba bytu
  4. Praktický příklad větrání s rekuperací – Rekonstrukce bytu
  5. Praktický příklad větrání s rekuperací – Rekonstrukce bytu s decentrálami

V případě jakýchkoliv dotazů k návrhu větrání nebo žádosti o individuální návrh konceptu komfortního větrání jsme Vám rádi k dispozici:

M +420 735 174 074
T +420 383 136 222
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Stáhněte si celý katalog s praktickými příklady návrhů větrání

gotop