Ekologický a ekonomický bungalov je postaven z materiálů, které umějí stárnout

Ekologický a ekonomický bungalov je postaven z materiálů, které umějí stárnout

Dana Jakoubková | Pátek, 22. leden 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Ačkoli přežívá názor, že přízemní dům je dobrý jen pro staříky a nemocné, bydlení v bungalovu je stále více ideálem mnoha lidí. Nejde jen o to, že jednopodlažní dispozice eliminuje schody a násobí potenciál pro přístup k zahradě. Přitažlivost takového přízemního domu podporují též inovativní stavební technologie a vize architekta. Pro něj takový dům není jen prostorový rámec, ale synergie mnoha proměnných, kde rychlejšímu nebo vyššímu zisku předchází vyšší smysl.

Ekonomicky i ekologicky udržitelný projekt, rychlá výstavba, minimalistický, ale hravý design, materiály, které umějí stárnout, naplnění potřeb a uživatelský komfort obyvatel domu – to je jen několik částí řetězce, jejichž syntézou se musel architekt Michael Kocych zabývat při návrhu tohoto domu.

Co je podle vás klíčovým prvkem ideální přízemní stavby?

Nad tím jsem se dlouho zamýšlel a během letitého vylaďování technických řešení jsem dospěl k jednoduchému závěru – vyhnout se příliš hlubokému půdorysu.

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-parkovaci-stani

Kompozice: Lineární kompozice stavby se propisuje jak v nízké horizontální hmotě objektu, tak i v linii fasádních lamel, hliníkových žaluzií, schodiště i oken. Foto: Jiří Ernest

Zmiňoval jste výrazy evropská dřevostavba nebo letmá montáž. V čem je podstata?

Oba výrazy korespondují s konstrukcí Two by Four, která přišla do Evropy z USA včetně pragmatického názvu, který znamená rozměr nosných sloupků 2 × 4 palce. Ze sloupků se vytvoří rámová konstrukce, kde je v našem případě dvojice rovnoběžných rámů prokotvena dřevěnými prkny a z vnitřní strany opláštěna OSB deskou, která ji stabilizuje a zároveň zajistí parobrzdnou funkci.

Vznikne tak sendvičová stěna, která se skládá přímo na staveništi a stavba se tak může provádět bez těžké techniky i v obtížně přístupných místech. Jde o velice rozšířený a rychlý způsob výstavby, přičemž pro evropské poměry jde o jeho bytelnější variantu, jak si žádá evropská mentalita, přitom bez velkých nároků na zábor pro zařízení staveniště.

Zároveň jsou na minimum redukovány emise hluku a nečistot, ke kterým dochází při běžné výstavbě. Takovýto objekt je snadno demontovatelný a za použití recyklovatelných materiálů je i ekologický.

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-terasa

Efekt: Efektní obklad domu je složený z fasádních lamel thermowood kladených horizontálně a tmavě šedých cementovláknitých desek. Majitelé nechtěli, aby dřevo stárlo přirozeně do šedostříbrné patiny, fasáda je proto olejovaná. I tak je třeba počítat s postupným šednutím jako přirozeným procesem stárnutí, takže dřevo se postupně sladí s obkladem z cementovláknitých desek i oplechováním. Foto: Jiří Ernest

Obvykle jsou i vnitřní příčky dřevěné. Zde tomu tak ale není...

V tomto případě jsem použil kvůli tepelné stabilitě i akumulaci tepla vápenopískové cihly uložené na pěnovém skle. Stropy a krovy, které jsou součástí tepelné obálky budovy, ale zůstaly dřevěné.

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-chodba

Funkce: Podlahy v obytných místnostech pokrývá průmyslová stěrka – třímilimetrová litá hmota na bázi polyuretanu, která je na nášlap měkčí a příjemnější než keramická dlažba použitá v zádveří, technických místnostech a v koupelně, tedy v prostorách, kde by se polyuretan mohl snadno poškrábat. Foto: Jiří Ernest

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-hlavni-chodba

Linie: Dům ctí zásady nízkoenergetických staveb, proto je jeho severní strana uzavřená, jen s malými pásovými okny. Je zde umístěn i hlavní vstup a kryté stání pro auta. K severu umístil architekt i příslušenství domu. Od obytných místností orientovaných k jihu a s výhledem do zahrady je dělí dominantní osa v podobě chodby procházející v podélném směru domem a působící jako centrální cirkulační zóna života v domě. Foto: Jiří Ernest

Na domech, které navrhujete, je kombinace fasádních materiálů vidět často. Jaký v tom spatřujete benefit?

Členěná fasáda reflektuje dispoziční členění domu a dodá jinak „obyčejnému" kubickému tvaru na zajímavosti. V tomto případě jde o olejované profily ze severské borovice a cementotřískové desky, jejichž zpočátku rozdílnou barevnost zredukuje tok času.

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-uvodni

Jednoduchost: Majitelé požadovali, aby dům respektoval venkovský kontext nízkých, dlouhých domů a současně poskytoval progresivní obraz v souladu s jejich moderní vizí. Morfologie domu je jednoduše čitelná – jednopodlažní kvádr je uložený po vrstevnici od východu na západ se základnou zakousnutou lehce do svahu. Koncepce domu vychází z jednoduchého lineárního uspořádání, což se odráží i ve vlastní kompozici kompaktní hmoty završené plochou vegetační střechou. Tato dispozice umožňuje optimalizovanou organizaci funkcí podél páteře domu, kde jsou jednotlivé sekvence sériově řazeny. Velká plocha parcely otočená k jihu pak rozehrává partii s vyrovnávacími zídkami. Foto: Jiří Ernest

Z čeho vycházel tvar a dispozice domu?

Dominantní osa procházející v podélném směru domem rozděluje dispozici na část obytnou (jižní) a část příslušenství (severní). Díky tomuto dispozičnímu řešení je zajištěno dostatek tepla světla, klid a propojení se zahradou. Vaší prioritou je práce s přírodními materiály a energetická optimalizace.

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-hlavni-obytny-prostor

Design: Málokdy se povede, aby investor vyladil interiéry do posledního puntíku tak, jako to vyřešili profesionálové při této realizaci. Architekt navrhl základní interiérová řešení, jednotlivé pohledy a materiály už měli na starosti designéři z jeho týmu. Foto: Jiří Ernest

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-kuchyn

Kuchyně: Základním pravidlem tohoto domu je jednoduchá geometrie, moderní architektonický koncept, ale především ekologický i ekonomický aspekt. Foto: Jiří Ernest

Jak se to promítlo do tohoto domu?

Dřevostavby mě oslovily také z hlediska ekologie. Není výjimkou, že se investor po konzultaci rozhodne upustit od zděné stavby a jde do dřeva. V tomto případě měl investor zájem předně o nízkoenergetický dům a jeho pozemek byl pro tuto myšlenkovou koncepci vhodný. Jižní část je proto koncipována na solární zisky, kdy i v zimě při mínus dvaceti bude slunce dům vyhřívat.

Zároveň se v takovém případě automaticky vypne otopný systém, a opět se spustí, když slunce svítit nebude. Pro ten účel je zde instalována kompaktní jednotka, která zajišťuje řízené větrání s rekuperací tepla, ohřev vody pro podlahové vytápění a pro zásobník na teplou vodu. Je možné ji nastavit i na chlazení a ohřev teplé vody z odpadního vzduchu.

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-obyvaci-cast

Přehlednost: Minimalistická geometrie udržuje prostor přehledným. Pozornost byla soustředěna na vizuální návaznost obytné haly a zahrady. Současně byl prostor uchopen tak, aby kuchyně byla spojená s jídelnou, ale zároveň od zbytku přízemí oddělená. Foto: Jiří Ernest

Co vás na tomto projektu nejvíce bavilo?

Těší mě, že se podařilo použít přírodní materiály a že i terasy kolem domu jsou celodřevěné, zasazené do zahrady s velkým podílem přírodního kamene. Podařilo se sladit materiály tak, aby přirozené stárnutí stavby bylo synchronní a šlo do šedých odstínů jako přirozeného projevu stárnutí.

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-zahrada

Dům: Morfologie domu je jednoduše čitelná – jednopodlažní kvádr je uložený po vrstevnici od východu na západ se základnou zakousnutou lehce do svahu. Foto: Jiří Ernest

A čeho si ceníte na přístupu stavebníků?

Povzbuzujícím efektem bylo, že jsme se vzájemně shodli a nemuseli na sílu prosazovat nebo překračovat vlastní cítění. Jednotlivá řešení podléhala praktickým kritériím v návaznosti na chod domácnosti. Když je investor rozumný a je ochoten naslouchat, je možné vyladit stavbu k udržitelným parametrům.

Ing-arch-Michal-Kocych
Ing. arch. Michal Kocych
autor návrhu domu

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-koupelna

Foto: Jiří Ernest


Technické parametry domu

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 214 m2
  • Užitná plocha: 146 m2
  • Konstrukční systém: lehký dřevěný skelet (Two by Four), difuzně otevřená skladba
  • Teplo: solární zisky jižním prosklením, vytápění a ohřev vody jednotkou Nilan, rozvody podlahové teplovodní
  • Větrání: řízené s rekuperací tepla Nilan VP 18 K EK9
  • Autor studie / projektu: Ing. arch. Michael Kocych | Michael Kocych Architects, www.michaelkocych.cz

ekonomicky-a-ekologicky-bungalov-pudorys

DaS 3-2018
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner
gotop